Reabilitare pereti subtiri din BCA in apartament vechi

Adună
Acest subiect a fost rezolvat.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • donkey2000
    Incepator
    • 28.iun.2021
    • 3

    Reabilitare pereti subtiri din BCA in apartament vechi

    Buna ziua,

    Caut o solutie moderna pentru a "salva" peretii de compartimentare dintr-un apartament bloc vechi (1977).
    Peretii sunt din BCA subtire (75 mm) avand in componenta o "retea" de fierbeton subtire.
    Peretii au crapaturi mai ales in zona tocurilor usilor dar si la imbinarile cu stalpii sau grinzile de beton.
    In acest moment peretii sunt tencuiti cu nisip-var-ciment si cu calciu+lavabila pe deasupra.

    Stiu ca o varianta ar fi sa plachez cu gipscarton pe structura si sa las peretii in pace dar sunt zone unde cred ca as pierde mult spatiu. Care este minimum de spatiu necesar pentru gipscarton pe structura metalica?

    Ar putea fi o varianta sa plachez peretii cu gipscarton pe mamaligi? Ar ajuta la rigidizare? In acest caz as putea placa peste tencuiala de nisip-var-ciment?

    Stiu ca as mai putea camasui peretii cu rabit sau plasa de Buzau dar nu stiu daca nu se incadreaza ca lucrare de consolidare si as vrea sa evit ideea de autorizatii.

    Multumesc!
  • Răspunsul selectat de către Gabriel Dobrin la 18.mar.2024, 10:45.
    Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12202

    Se pot placa prin lipire , si numai cu placi de gipscarton ci si placi de ciment , eventual dibluit .
    Peretii aia pot fi si inlocuiti cu structura tip " rigips " , panouri pal/mobilier ....

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12202

      #2
      Se pot placa prin lipire , si numai cu placi de gipscarton ci si placi de ciment , eventual dibluit .
      Peretii aia pot fi si inlocuiti cu structura tip " rigips " , panouri pal/mobilier ....
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13007

        #3
        De consolidat nu poate fi vorba, cel mult vor arata peretii bine si nu vei mai avea fisuri pe finisaj. Merge lipit gipscarton direct cu ipsos adeziv.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        Procesare...