Inlocuire parchet vechi fara turnare sapa

Adună
Acest subiect a fost rezolvat.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Andreibr
    Incepator
    • 06.iul.2021
    • 8

    Inlocuire parchet vechi fara turnare sapa

    Doresc sa inlocuiesc parchetul dintr-o camera de 10mp dintr-un apartament din anul 1968, etaj 1.

    Am scos parchetul vechi si ce era sub el si diferenta de la placa de beton pana la nivelul holului este de aproximativ 15 cm (parchetul din hol a fost schimbat intr-o renovare anterioara si a fost turnata sapa).

    Deoarece as vrea sa nu torn sapa pentru a nu avea probleme cu incarcarea placii de beton si cu infiltratii la vecinul de jos, ma gandeam la urmatoarea solutie:

    Polistiren extrudat 10 cm pe placa de beton
    OSB3 2,2cm
    Parchet lemn 2cm

    Camera va fi folosita pe post de birou si nu va fi depozitata mobila grea (un birou si un dulap).

    Va rog sa imi spuneti daca este ok solutia aleasa, sau daca exista alternative care nu implica turnarea de sapa.

    Prinderea OSB3 de extrudat ar trebui sa fie mecanica sau cu adeziv?

    Va multumesc
  • Răspunsul selectat de către gabriel.dobrin la 18.mar.2024, 10:26.
    OlariuRomeo
    Incepator
    • 11.apr.2013
    • 25

    Solutia cu sapa de polistiren si beton este una ideala.
    Cealalta varianta cea mai rapida este sistemul englezesc pe baghete de lemn din 50 de cm in 50 de cm de inaltimea necesara se monteaza osb
    Intre baghete se poate monta un izolant termic polistiren polurietan sau vata minerala sau se poate lasa pur si simplu perna de aer.
    peste placile de osb pe burete sau pasla se monteaza parchetul.
    Ultima editare de OlariuRomeo; 11.aug.2021, 00:49.

    Comentariu

    • Crysty_yo
      Incepator
      • 07.iul.2021
      • 1

      #2
      Salut. Tocmai am terminat două camere identice cu aceiași problemă și am folosit șapă rombeton din granule de polistiren, nisip și ciment pentru a nu avea treabă cu infiltratia și aderența am folosit amorsă Beton contact o mână înainte de rombeton și o mână înainte de autonivelantă. Am folosit de multe ori această metodă de 10 ani încoace fără probleme. Succes

      Comentariu

      • OlariuRomeo
        Incepator
        • 11.apr.2013
        • 25

        #3
        Solutia cu sapa de polistiren si beton este una ideala.
        Cealalta varianta cea mai rapida este sistemul englezesc pe baghete de lemn din 50 de cm in 50 de cm de inaltimea necesara se monteaza osb
        Intre baghete se poate monta un izolant termic polistiren polurietan sau vata minerala sau se poate lasa pur si simplu perna de aer.
        peste placile de osb pe burete sau pasla se monteaza parchetul.
        Ultima editare de OlariuRomeo; 11.aug.2021, 00:49.

        Comentariu

        Procesare...