Incalzire pardoseala slefuire sapa

Adună
Acest subiect a fost rezolvat.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Marius Sto
    Incepator
    • 25.mai.2021
    • 9

    Incalzire pardoseala slefuire sapa

    Salutare!

    Casa doar parter 115 mp, încălzire în pardoseală fără calorifere. Sub placă am un extrudat de 5 cm, peste placa mai am unul de 3 cm, Placa cu nuturi și peste a venit turnată o șapă mecanizata elicopterizata de aprox 5,7 - 5,8 cm deasupra țevii. Mie personal mi se pare destul de mult pt încălzire în pardoseală dar mai mulți instalatori cu "state vechi" și fără vreun interes direct mi-au zis ca e ok, inerție termica bună, în cel mai rău caz s-ar putea încălzi mai greu la inceput dar cu diferențe nesemnificative și m-am mai liniștit. Bun pana aici. Acum, meseriașii care au de montat pardoselile îmi zic ca ar trebui turnată și o șapă autonivelanta fiindcă au mai rămas mici diferențe de nivel și sa fie totul ok.

    Am auzit ca există scule profesionale pt șlefuire șape - discuri, discuri diamantate, etc. Cât pot șlefui cu un astfel de aparat din șapă - 1 cm? 2 cm? Câțiva mm?

    Nu mai vreau sa ma inalț deloc cu nici o șapă autonivelanta fata de nivelul actual, nu vreau ca sistemul de încălzire în pardoseală sa nu își facă treaba cu atât mai mult cu cât vreau sa pun parchet aproape peste tot.

    Mulțumesc
    Ultima editare de Marius Sto; 09.iul.2021, 21:14.
  • Răspunsul selectat de către gabriel.dobrin la 18.mar.2024, 10:36.
    VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12976

    Elicopterizarea nu inseamna neaparat ca sapa trasa este una perfect plana. Planeitatea se obtine din dreptar in functie de mana mesterului, elicopterizarea doar slefuieste suprafata si ii mareste rezistenta.
    Depinde si pe ce distanta sunt denivelarile, pot fi denivelari punctuale sau pe abateri de planeitate pe suprafata mare. Daca se pot scoate abaterile prin slefuire si frezare, iar costurile nu sunt exagerate, merita incercat. Poate costa cativa Eur/mp, oricum este mai sanatos decat sa risti turnarea unei autonivelante.
    Indiferent cum ai montata teava in sapa, la aceasta grosime nu ar trebui sa fie probleme. Grosimea mare va duce la o incalzire mai greoaie la pronire sau in anumite perioade mai lungi de declansare a termostatului.
    Trebuie masurata sapa cu atentie si stabilite exact zonele unde avem abateri ce influenteaza montajul parchetului.

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12086

      #2
      Cam asta este grosimea care se toarna la sapa peste incalzire in pardoseala .
      Sapa autonivelanta nu are nevoie de slefuire .
      Referitor la randamentul incalzirii , banuiesc ca este facuta dupa " ureche " , fara proiect , cam cum se face in zilele noastre cind toti se pricep la intins tevi ...
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • Marius Sto
        Incepator
        • 25.mai.2021
        • 9

        #3
        Postat în original de Mircea G
        Cam asta este grosimea care se toarna la sapa peste incalzire in pardoseala .
        Sapa autonivelanta nu are nevoie de slefuire .
        Referitor la randamentul incalzirii , banuiesc ca este facuta dupa " ureche " , fara proiect , cam cum se face in zilele noastre cind toti se pricep la intins tevi ...
        Mulțumesc pt răspuns, proiectul a fost făcut pt încălzire clasica cu calorifere dar între timp m-am răzgândit. Am beneficiat de sfaturile instalatorului cu care lucrează proiectantul dar cam atât, fără proiect modificat care ar fi durat și ar fi costat, dar nu-si are rost discuția, n-o transform .... trebuia proiect dar nu este și atât.
        Ma refeream la șlefuirea sapei de ciment deja turnată nu la cea autonivelanta (și pana la cât se poate "lua" din ea la slefuire - 0,5 cm de exemplu, mai puțin?) , chiar dacă este elicopterizata, știu ca întreb o prostie și a fost data cu laserul și n-ar fi trebuit sa am situația asta, dar nu știu cum a fost folosit laserul ala.... de nu e drept în casa. Probabil se grăbeau sa plece ca-i ploua, nu am explicație. "La ochi" nu se vedea, aparat sa-i verific nu aveam, asta este. Multumesc
        Ultima editare de Marius Sto; 09.iul.2021, 23:57.

        Comentariu

        • dmih
          Membru Marcant
          • 05.feb.2007
          • 611

          #4
          Slefuirea este prin definitie o operatiune de finisare (de suprafata). La 5mm deja este vorba despre lucrari de profunzime si atunci vorbim de frezare. Alti bani, alta distractie.

          Vezi pe cine gasesti in zona ta care presteaza servicii de acest gen si iti dau ei mai multe detalii. Degeaba iti spune oricine ce este posibil tehnic daca nu ai acces la tehnologia respectiva.

          Comentariu

          • Marius Sto
            Incepator
            • 25.mai.2021
            • 9

            #5
            Postat în original de dmih
            Slefuirea este prin definitie o operatiune de finisare (de suprafata). La 5mm deja este vorba despre lucrari de profunzime si atunci vorbim de frezare. Alti bani, alta distractie.

            Vezi pe cine gasesti in zona ta care presteaza servicii de acest gen si iti dau ei mai multe detalii. Degeaba iti spune oricine ce este posibil tehnic daca nu ai acces la tehnologia respectiva.
            Mulțumesc pt lămuriri.

            Comentariu

            • Mircea_G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12086

              #6
              Postat în original de dmih
              ......... La 5mm deja este vorba despre lucrari de profunzime si atunci vorbim de frezare. Alti bani, alta distractie.
              ....
              ....la 5mm deja vorbim de prostie deoarece orice finisaj poate fi asezat fara probleme . Eu cred ca cineva vrea sa faca niste bani aiurea ..
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • dmih
                Membru Marcant
                • 05.feb.2007
                • 611

                #7
                Categoric ai dreptate. De-aia iti recomand sa montezi la tine acasa parchet masiv lipit pe sapa cu denivelari de 5+ mm si sa iti iasa la final perfect plan doar din adeziv. Si sa mai si reziste in timp.

                Comentariu

                • Marius Sto
                  Incepator
                  • 25.mai.2021
                  • 9

                  #8
                  Postat în original de Mircea G

                  ....la 5mm deja vorbim de prostie deoarece orice finisaj poate fi asezat fara probleme . Eu cred ca cineva vrea sa faca niste bani aiurea ..
                  Mircea, chiar nu ma pricep și îmi cer scuze dacă pun întrebări stupide. Vrei sa spui ca șapa de ciment la aprox 5,8 cm peste teava la o încălzire în pardoseala executată corect este de grosime corespunzătoare și nu este nici o problema dacă deasupra va mai veni încă o șapa autonivelanta de 3 - 5 mm? Face fata IPAT cu șapele astea - strict legat de grosime? Mentionez ca nu am deloc calorifere (doar o scăriță în baie). Și astfel nu ma mai complic cu slefuiri / frezare etc? Mulțumesc anticipat!!
                  Ultima editare de Marius Sto; 11.iul.2021, 12:46.

                  Comentariu

                  • Mircea_G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12086

                    #9
                    Absolut . Daca " denivelarile ' alea chiar necesita o autonivelanta , se poate turna . Incalzirea va functiona , fara discutie .
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 12976

                      #10
                      Elicopterizarea nu inseamna neaparat ca sapa trasa este una perfect plana. Planeitatea se obtine din dreptar in functie de mana mesterului, elicopterizarea doar slefuieste suprafata si ii mareste rezistenta.
                      Depinde si pe ce distanta sunt denivelarile, pot fi denivelari punctuale sau pe abateri de planeitate pe suprafata mare. Daca se pot scoate abaterile prin slefuire si frezare, iar costurile nu sunt exagerate, merita incercat. Poate costa cativa Eur/mp, oricum este mai sanatos decat sa risti turnarea unei autonivelante.
                      Indiferent cum ai montata teava in sapa, la aceasta grosime nu ar trebui sa fie probleme. Grosimea mare va duce la o incalzire mai greoaie la pronire sau in anumite perioade mai lungi de declansare a termostatului.
                      Trebuie masurata sapa cu atentie si stabilite exact zonele unde avem abateri ce influenteaza montajul parchetului.
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      Procesare...