Sapa inainte de pozat gresia

Adună
Acest subiect a fost rezolvat.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Lucian L
    Incepator
    • 06.sep.2021
    • 7

    Sapa inainte de pozat gresia

    Bunā ziua,

    Am de turnat sapā in doua camere ...unde am de gând sā pun gresie....acum am strat de piatra ,plasâ de fier..si am turnat beton nu are cine stie ce grosime...sā acopere plasa....diferenta pânā la nivel unde va fi pozatâ gresie...dacā torn nisip cu ciment sapâ semiudā ..trebuie sa pun folie dedesupt intre sapa de ciment si cea de nisip semiuda ....cât timp se lasā sā se usuce inainte sa fie pozatā gresia..????
  • Răspunsul selectat de către Gabriel Dobrin la 18.mar.2024, 09:18.
    VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    Ciudata solutie!
    Folie de polietilena nu ar trebui sa lipseasca, de asemenea un strat de polistiren extrudat ar ajuta la pastrarea caldurii. Lasa sapa sa se usuce bine si sa se matureze, minim 3 saptamani ca sa nu zic 4. Beton, piatra, boltari ... o sa ai o casa cam rece si predispusa la umiditate mai mare.

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13007

      #2
      Ciudata solutie!
      Folie de polietilena nu ar trebui sa lipseasca, de asemenea un strat de polistiren extrudat ar ajuta la pastrarea caldurii. Lasa sapa sa se usuce bine si sa se matureze, minim 3 saptamani ca sa nu zic 4. Beton, piatra, boltari ... o sa ai o casa cam rece si predispusa la umiditate mai mare.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12204

        #3
        Teoreticienii din ziua de azi spun " lasa sapa sa se " maturizeze " !? ......
        Practica arata ca gresia poate fi montata si direct pe stratul de sapa , fara adeziv ....
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13007

          #4
          Postat în original de Mircea G
          Practica arata ca gresia poate fi montata si direct pe stratul de sapa , fara adeziv ....
          Nebunie, nici dalele nu rezista in montajul asta. Ce tip de gresie?
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12204

            #5
            Pe bune ???? Faci praf 2000 de ani de constructii ?????
            Orice piatra naturala sau " sintetica " gresie spre exemplu , poate fi montata doar cu ciment . https://www.youtube.com/watch?v=OwbJ...tsConstruction . ...si sa nu uitam ca cimentul este adezivul universal si baza la toate produsele .
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13007

              #6
              Nu fac praf nimic, dar nu ma bazez pe o solutie pe care o consider depasita din punct de vedere tehnic, mai ales ca sunt situatii diverse dupa cum este specificul camerei sau locului unde se placheaza.

              VYS Blog DIY

              Comentariu

              Procesare...