Renovare mansarda necesita spalare si smirgheluire vopsea lavabila veche?

Adună
Acest subiect a fost rezolvat.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • nicum
    Incepator
    • 02.aug.2007
    • 62

    Renovare mansarda necesita spalare si smirgheluire vopsea lavabila veche?

    Buna ziua!

    Vreau sa renovez o mansarda si am pereti gips carton dati cu un rand de vopsea lavabila(2 maini) acum 8 ani.

    Intrebarea pe are o am: trebuie musai sa spal peretii cu apa si detergent si sa smirgheluiesc? Nu e de ajuns doar una din cele doua operatii care se cam suprapun cumva? In general peretii au usoare pete, doar in jurul bucatariei sunt ceva pete de grasime. Intentionez sa fac doar una din cele 2 sau amandoua operatii, daca e musai necesar, apoi sa dau cu amorsa si apoi lavabil in nuanta asemanatoare cu cea anterioara. Nu am de reparat nimic sau de indreptat. Poate mai este scris pe undeva, nu am gasit) insa vreau sa fac asta zilele astea cat mai este timp frumos
    Multumesc!
  • Răspunsul selectat de către gabriel.dobrin la 21.mar.2024, 16:38.
    Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    Teoria spune ca ar trebui slefuit , amorsat ...eu am sters dpoar de praf si am dat cu lavabil , ca nu a mai venit zugravul . A iesit foarte bine .
    In cazul petelor de grasime ar fi necesar slefuirea lor , dat cu un spray de mascare , apoi putin glet deasupra si amorsat . https://www.cel.ro/accesorii-materia...pMCI2MjApMw-l/

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #2
      Teoria spune ca ar trebui slefuit , amorsat ...eu am sters dpoar de praf si am dat cu lavabil , ca nu a mai venit zugravul . A iesit foarte bine .
      In cazul petelor de grasime ar fi necesar slefuirea lor , dat cu un spray de mascare , apoi putin glet deasupra si amorsat . https://www.cel.ro/accesorii-materia...pMCI2MjApMw-l/
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • nicum
        Incepator
        • 02.aug.2007
        • 62

        #3
        Multumesc!

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #4
          Merge si direct dar recomand o vopsea mai buna pentru o acoperire corecta. Depinde si de culorile folosite!
          Cred ca s-a dus vremea slefuitului daca nu ai pereti foarte murdari si plini de grasime.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • nicum
            Incepator
            • 02.aug.2007
            • 62

            #5
            Postat în original de VYS
            Merge si direct dar recomand o vopsea mai buna pentru o acoperire corecta. Depinde si de culorile folosite!
            Cred ca s-a dus vremea slefuitului daca nu ai pereti foarte murdari si plini de grasime.
            Multumesc mult pt raspuns! Scuze pt raspunsul intarziat, abia acum am verificat. Peretii nu sunt foarte murdari, ci au pete fine de la maini in jurul intrerupatoarelor, pe langa usi, etc, normale cred dupa 8 ani. Pe 2 pereti in bucatarie au sarit niste stropi de grasime/ulei creand petele aferente, insa nu sunt mai mult de 10 si nici foarte accentuate/intinse.
            Culoarea folosita anterior este un ton de gri echilibrat si ceva asemanator voi folosi si acum, cred o nunanta ceva mai inchisa. Vopseaua este Oskar si culoarea a fost facuta la Dedeman.
            Daca totusi as spala peretii fara sa-i mai slefuiesc (ar fi ok pt ca nu se mai face atata praf), ar fi bine cu apa si orice detergent de vase? Sau trebuie alta solutie in loc de detergent? La 5 litri de apa, de exemplu, cam cat detergent/solutie ar merge?


            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 12977

              #6
              Acolo unde ai grasime, șlefuire usoara, desprafuire si amorsare. In rest merge direct daca nu sunt alte probleme.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • nicum
                Incepator
                • 02.aug.2007
                • 62

                #7
                Postat în original de VYS
                Acolo unde ai grasime, șlefuire usoara, desprafuire si amorsare. In rest merge direct daca nu sunt alte probleme.
                Asa gandeam si eu! Multumesc pt confirmare!

                Comentariu

                Procesare...