Solutie de criza ...viitorul " normal "

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Mircea G
    a răspuns
    Postat în original de autom
    salcie energetica?
    In curind , posibil sa si apucam ...., gazul va fi interzis , focul cu lemne interzis ....
    Ce vedeam in documentare cu pensionari care se mutau din nordul europei , mai la sud , la caldura si o vreme mai temperata , posibil sa ajunga realitatea noastra . Asta in situatiua ca vor mai exista pensionari ....

    Lasă un comentariu:


  • autom
    a răspuns
    salcie energetica?

    Lasă un comentariu:


  • Shushu
    a răspuns
    Interesant topic.Pacat ca prea putini isi dau cu parerea.In opinia mea,cel putin pentru iarna aceasta care e destul de aproape si nu prea e timp de gasit solutii,camera de iarna e cea mai buna varianta.Acolo unde se poate.Ce se fac cei din zone rurale unde este nevoie de lemn care nu prea mai este.?Vreo idee?

    Lasă un comentariu:


  • Mircea G
    a răspuns
    Postat în original de emp

    Noi, trecand printr-o dictatura, avem impresia ca orice incercare de
    a avea un simt al masurii este un atentat la .........
    O exprimare cam ambigua . Eu vreau sa am propria mea masura in functie de posibilitatile mele , nu sa ma " adaptez " eu la ideile timpe ale altora . Tot ce imi este impus devine gretos si vomitativ pt mine .
    Sa nu spui ca ideile alora care zic ca proprietatea trebuie eliminata , ca familia trebuie sa fie extinsa si ca sexul pe dos este ok , tu le consideri normalitate si te adaptezi !?
    ............
    Totusi ne pregatim cumva ???


    Lasă un comentariu:


  • emp
    a răspuns
    Postat în original de Mircea G

    ...si sa mai punem o patura pe noi ! Am mai auzit asta acum mai bine de 30 de ani si credeam ca am depasit momentul .
    Caldura necesara nu o stabileste " regulamentul garnizoanei " ci fiecare in parte . Fiecare om simte in alt mod , are alte necesitati deci asa ceva ar fi direct o " dicatura termica " .
    In fine , totusi nu asta ar fi problema de baza , sa fie nevoie doar de o scadere de temperatura ....problema este cum ne pregatim pt apocalipsa , pentru pauze de energie .
    Noi, trecand printr-o dictatura, avem impresia ca orice incercare de
    a avea un simt al masurii este un atentat la "onoarea mea de familist".
    Chestia cu apocalipsa duce la o metalitate de buncar.
    Buncarele se transforma in sicrie in caz de apocalipsa.

    Lasă un comentariu:


  • spik1
    a răspuns
    Nu ai cum sa te pregatesti...
    Vei "supravietui" un an plus...
    Tot ce vor ei se va intampla...
    Scapa cine poate!

    Lasă un comentariu:


  • Mircea G
    a răspuns
    Postat în original de emp

    Poate ar fi cazul sa scadem de la 25-26 de grade pe termostat in iarna la un 18-20.
    ..........
    ...si sa mai punem o patura pe noi ! Am mai auzit asta acum mai bine de 30 de ani si credeam ca am depasit momentul .
    Caldura necesara nu o stabileste " regulamentul garnizoanei " ci fiecare in parte . Fiecare om simte in alt mod , are alte necesitati deci asa ceva ar fi direct o " dicatura termica " .
    In fine , totusi nu asta ar fi problema de baza , sa fie nevoie doar de o scadere de temperatura ....problema este cum ne pregatim pt apocalipsa , pentru pauze de energie .

    Lasă un comentariu:


  • VYS
    a răspuns
    @emp Sigur, scaderea temperaturii poate fi o solutie cel putin 1 grad inseamna probabil 6-7% economie si nu ar trebui sa fie o problema dar nu este suficient doar atat.
    Cand vorbim de temperaturi de 25, 22, 18... putem sa fim in eroare. Nu mi se pare suficient sa ne gandim doar la o temperatura pentru ca in ecuatia confortului interior sunt mai multe variabile. Alaturi de temperatura avem nevoie de controlul umiditatii, 25 grade la umiditate mica (30%) nu este acelasi lucru cu situatia cand avem o umiditate de 80%. Cu cat umiditatea este mai mica, cu atat consumul energetic este mai mic dar putem ajunge sa avem aer prea uscat.
    Conteaza si izolati aperetilor, marimea ferestrelor, volumul interior al camerelor... case mici, umiditate mare, radiatia rece a peretilor sau ferestrelor... toate pot insemna necesitatea unui reglaj la temperaturi mai ridicate pentru a asigura un confort decent. Nu multi le pun pe toate in balanta si oricum este greu de controlat atunci cand casa este realizata mai putin bine. Multa teorie dar practica ioc.
    Sunt de acord cu tine, statul iarna in chiloti in casa este risipa si nu cred ca ne ajuta, trecerea de la cald interior la frig esterior este la fel de periculoasa ca trecerea de la AC vara 20grade la 40 grade afara. Cu alte cuvinte, cumpatarea este de dorit si nu strica sa fim responsabili cu orice banut, tot noi ii consumam si poate castigam mai mult altfel.

    Dincolo de politica, lucrul bine facut si romania educata sunt sloganuri care ar trebui sa ne preocupe, nu doar declarate in programe politice care nu se vor realiza niciodata. Tine de fiecare om sa evolueze in directia acestor sloganuri, ulterior, ca o rezultanta, poate si societatea noastra va ajunge acolo unde ar trebui sau vrem sa fie.
    Ultima editare de VYS; 13.oct.2021, 12:22.

    Lasă un comentariu:


  • emp
    a răspuns
    Postat în original de VYS
    ...
    Daca va fi nevoie, stim sa scadem cateva grade din confort, ca ultima masura, extrema.
    Poate ar fi cazul sa scadem de la 25-26 de grade pe termostat in iarna la un 18-20.
    In majoritatea caselor unde intram iarna ma sufocam de cald,
    lumea in tricou si pantaloni scurti cand afara erau -5 grade.
    De. romanul are vara 16 grade pe aerul conditionat si iarna 28 pe termostatul de la centrala.
    Se mai mira lumea de ce raceste.

    Lasă un comentariu:


  • Mircea G
    a răspuns
    Fara relevanta .
    " Productia de energie " a incetat sa fie factorul decisiv al pretului si utilizarii ei . Acum totul se dicteaza din " birou " politic . Despre asta este vorba si aici este problema .

    Lasă un comentariu:


  • VYS
    a răspuns
    Fix atat poti?
    Nu mai comentez daca ai inteles doar atat, iti spun doar ca lucrez in productia de energie de 25 ani si cred ca am.idee cu ce se mananca.
    In rest, salutari tie si politicienilor .... energia este scumpa, cea de care avem nevoie acasa dar si in corp .... o canalizez altfel.

    Lasă un comentariu:


  • Mircea G
    a răspuns
    Mai sa fie ! Fix un raspuns de tip " neomarxist " termen pe care nu il judecam acum dar il atribui acelora care ne " conduc " ...si se vede cum !
    Deci EU sint de vina cind am spus ca maresc preturile ( atit ai inteles , de parca nu discutam de o spirala " ....apoi spui ca este bine , inca stam bine ...am inteles . Sint citate din politica guvernantilor .

    Lasă un comentariu:


  • VYS
    a răspuns
    Acum ceva veme, cand discutam de cresterea pretului pe contractele de energie ai spus ca nu este o problema, ca maresti nu stiu ce preturi la servicii. Din acest mesaj ce sa intelegem, ai vreo teama?
    Cred totusi ca in Romania nu este chiar asa rau, cel putin din punct de vedere al asigurarii cu energie, din cate cunosc sistemul, nu va fi o problema. In ciuda tuturor prostiilor facute de durerea in fund a guvernarilor, exista o anume stabilitate si responsabilitate a unora care au grija de SEN.
    La gaze nu vad sa fie problema in aceasta iarna,nu avem un consum exagerat iar industrie nu ai este.
    Preturile nu sunt uroase fata de anul anterior, acolo un 25-30% nu inseamna exagerat cu toate ca nu exista justificare decat pentru cei care trebuie sa aiba profit sau sa recupereze anumite pierderi. Au fost invatati sa mute profitul de aici in alte parti sau sa acopere alte gauri pe spatele consumatorilor romani.
    Singurii de care imi fac griji sunt consumatorii care nu pot plati insa si acestia ot gasi rezerve daca mai lasa din ifosele democratice, intai strictul necesar si apoi BMW.
    Inainte de a inventa camera d eiarna, poate ar trebui sa invatam sa ne dimensionam casele la cat putem duce, sa le imbunatatim izolarea si sa gasim masurile necesare pentru a reduce consumul energetic. Daca va fi nevoie, stim sa scadem cateva grade din confort, ca ultima masura, extrema.

    Lasă un comentariu:


  • Mircea G
    a creat un topic Solutie de criza ...viitorul " normal "

    Solutie de criza ...viitorul " normal "

    Se prefigureaza o iarna grea , cu preturi uriase la energie si schiar lipsa energiei . ...si se pare ca asta este inceputul unei viitoare normalitati .
    Se stie ca pe vremuri , iarna " familia se aduna intr-o camera pt a face economie la incalzire , si aia precara . Pe vremuri , posibil sa se aplice si in vremurile noastre .....
    Intrebarea este < cum supravietuim > in cazul unei pene majore de energie , si chiar financiare !? CUM ?
    Inventam o noua camera " CAMERA DE IARNA " ????? o camera supre/mega izolata si o incalzim la luminare ??? Voi cum vedeti amenajata o asemenea camera " de necesitate " ?????
Procesare...