Intrebare perete rigips

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • niccu
    Incepator
    • 18.oct.2021
    • 3

    Intrebare perete rigips

    Salut!
    As dori sa fac un perete fals din gips carton la intrare in camera, care sa desparta camera de hol, insa am o nelamurire.
    Intrarea in camera e cumva pe diagonala (a se vedea poza) si nu stiu cum as putea prinde profilele de colturile peretilor existenti.
    in poza atasata se poate vedea camera, iar cu rosu am facut locul unde as vrea sa fac peretele.
    Multumesc!!
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13008

    #2
    Structura o facu cu profile UW+CW. Este recomandat sa folosesti structura dubla cu spatiu intre ele, in acest fel poti folosi profile mai inguste. Nu trebuie neaparat sa fie asezate pe perete pe toata latura. Se poate renunta la profilul UW perimetral lateral si folosesti tot montanti CW.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • niccu
      Incepator
      • 18.oct.2021
      • 3

      #3
      Multumesc pentru raspuns!
      Am omis ceva insa, pe acest perete as vrea sa pun o usa, in acest caz oare ar trebui sa merg mai departe cu profilele UW+CW sau trebuie ceva mai rigid precum UA?

      Comentariu

      • mirceaknap
        Living Legend
        • 05.mar.2011
        • 1409

        #4
        Daca puteti tesi muchiille peretilor profilele se aseaza mai bine, pt golul de usa folositi profile UA si coltarele aferente.
        Va recomand structura de 100 mm, vata minerala 100 mm si placare in doua straturi de gipscarton.

        Comentariu

        Procesare...