Am mai finalizat o renovare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bogdan.sb
    Membru Marcant
    • 23.aug.2006
    • 544

    Am mai finalizat o renovare

    Dupa 3 luni de munca sustinuta
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Super tare! Felicitari, arata bine.
    Ce nu am inteels, de ce este spatiu sub blat pana la cele doua corpuri de langa masina de spalat.
    Sunt convins ca poveste din spate este mult mai intresanta, as vrea sa vad etapele de lucru.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • bogdan.sb
      Membru Marcant
      • 23.aug.2006
      • 544

      #3
      Povestea este cam asa:
      ne-am mutat in Bucuresti si dupa ceva luni de stat in chirie, ne-am decis sa cumparam un apartament. Alte cateva luni am cautat. Initial am avut un buget care aproape l-am dublat la final, datorita pretului mare initial si al renovarilor ulterioare. Am tinut mult sa fie o zona centrala si bloc "comunist", dar si un apartament spatios, asa ca, acum, suntem fericitii proprietari a 3 camere si 4 balcoane cu destul de multi mp
      Initial am cumparat apartamentul in stare buna, mobilat si utilat.
      Dar, pentru inceput am considerat ca sunt prea putine circuite electrice si am inceput sa tot adaug "sarme" si canale din gips-carton, apoi am zis sa cablez si cu circuite de curenti slabi si fibra optica, am schimbat ferestrele interioare cu unele mai calitative ceea ce a insemnat reparatii ample, partial faianta, parchet, zugravit, vopsit tocuri de usi si infoliat usile existente, unele usi schimbate, corpuri de iluminat, mobila, toata instalatia termo si de apa inlocuita cu cupru, apoi evident mobila si electrocasnicele nu ne-au mai multumit. A urmat un tv mai mare ca de, daca tot am cheltuit atatia bani, un sistem hifi stereo, o schea de lumini ca nu se stie nicionata, etc, etc
      3 luni de munca de dimineata pana seara in zilele de concediu, si de dupamasa pana seara in rest, 7 zile din 7. Sotia a fost sefa vopselurilor
      Acum, mai sunt mici detalii, cum ar fi acele spatii de la mobila, care urmeaza sa fie "rezolvate", dar asa, mai usurel.
      Apropos de spatiile de la mobila de bucatarie: corpurile bej erau in apartament, dar a trebuit sa le adaptam la dimensiunile necesare ptr cuptor incorporabil ....
      Cam asta este povestea pe scurt. O sa caut si ceva foto

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13007

        #4
        Doar trei luni? Cu atat mai bine. Felicitari si pentru petele de culoare.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13007

          #5
          Imi spui ce placi ai folosit la bucatarie, cele colorate de deasupra blatului?
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • bogdan.sb
            Membru Marcant
            • 23.aug.2006
            • 544

            #6
            De la Hornbxxx. Aprox 300 mp

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13007

              #7
              Postat în original de bogdan.sb
              De la Hornbxxx. Aprox 300 mp
              Mozaic din sticla sau ce anume?
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • bogdan.sb
                Membru Marcant
                • 23.aug.2006
                • 544

                #8
                Nu sticla. Ceramice, lipite pe plasa, aprox 30 x 30 cm placa

                Comentariu

                Procesare...