Sapa trafic auto

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • asimion
    Incepator
    • 18.ian.2016
    • 10

    Sapa trafic auto

    Buna ziua,

    As avea nevoie de ajutor pentru a stabili solutia corecta de realizare a unei pardoseli de apr. 50mp pentru un garaj. Placa este turnata (beton c16/20) dar prezinta unele denivelari specifice (urme de dreptar) pe care as vrea sa le elimin. O alta constringere este ca nu as vrea sa ridic foarte mult nivelul placii.

    Am urmatoarele solutii:
    1. Slefuirea placii pina la eliminarea denivelarilor si vopsire epoxy.
    2. Sapa autonivelanta ( APLA trafic intens) si vopsire epoxy.

    Opinii?

    Multumesc.

  • roscatraian
    Membru Marcant
    • 15.feb.2009
    • 308

    #2
    Buna seara
    De ce vrei ca pardoseala in garaj sa fie ca in palma? Daca chiar sunt ceva denivelari intradevar deranjante se corecteaza usor. Apoi epoxy este OK!

    Comentariu

    • asimion
      Incepator
      • 18.ian.2016
      • 10

      #3
      Buna ziua,

      Multumesc de raspuns. Desigur sa las placa asa este o optiune. Doar ca as fi vrut sa arate mai OK si ma intrebam daca as avea solutii rezonabile sa o indrept. Slefuirea betonul este scumpa asa ca am exclus-o. Si asa a ramas ideea cu sapa autonivelanta. Am vazut ca Apla Nivello este recomandat pemtru trafic intens si chiar si pentru exterior deci, cu o protectie epoxy ma gindesc ca o sa mearga. Doar ca nu sunt sigur

      Comentariu

      • Bryant
        Incepator
        • 14.nov.2021
        • 1

        #4
        Te rog să-mi spui ce ai ales până la urmă ? Mă interesează foarte mult, pentru că și eu mă gândesc la asta, doar că am o suprafață mai mare ...

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13008

          #5
          Solutia epoxy este de dorit, este rezistenta si usor de intretinut. Problema este cum gasesti pe cineva sa nu isi bata joc de sapa autonivelanta de trafic greu, este pasul cel mai pretentios. Necesita pregatirea ateta a suprafetei, preparare corecta si punere in opera. La autonivelanta nu te poti juca pentru ca necesita atentie si maiestrie, altfel rezultatul poate fi o cheltuiala de bani inutila. Pe de alta parte, razuirea, slefuirea si repararea suprafetei betonului actual este mai usor de facut dar necesita scule potrivite, putin raspandite la mesterii clasici. O firma care are asa ceva nu prea face suprafete mici daca nu ii cunosti.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • asimion
            Incepator
            • 18.ian.2016
            • 10

            #6
            Postat în original de Bryant
            Te rog să-mi spui ce ai ales până la urmă ? Mă interesează foarte mult, pentru că și eu mă gândesc la asta, doar că am o suprafață mai mare ...
            Pina la urma o sa
            optez pentru slefuire si vopsire epoxy…

            Comentariu

            Procesare...