Tencuiala rezistenta (mai tare)

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • turcudan
    Incepator
    • 30.apr.2014
    • 54

    Tencuiala rezistenta (mai tare)

    Va salut. Am un perete al casei care prezintă o crăpătură. Mi-a fost recomandat sa curat tencuiala veche până la cărămidă, sa dau un șpriț, sa pun pe perete o plasa sudata de 4mm și să dau o tencuiala mai tare (cimentată). Cum se poate obține această tencuiala? Pentru tencuiala clasica, foloseam 1 parte Tenco+3parti nisip. Pentru o tencuiala mai tare se poate adăuga și ciment peste Tenco și nisip?
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12229

    #2
    Tencuiala care se poate folosi peste armaturi este din ciment / nisip . Exclus var . Se lucreaza greu , dar asta este .
    Tenco ???? scrie ca nu are var, asa ca ar fi ....
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13009

      #3
      Intai de toate ar trebui sa vezi daca exista probleme structurale ce au cauzat fisura, este indusa de zidarie sau doar pe tencuiala?
      Plasa si tencuiala inseamna o camasuire, o consolidare a zidariei. Poti o faci cu liant sau cu ciment, nu are rost sa le amesteci. Poti sa dozezi cantitatea de liant/ciment, mai mult dar dupa reteta pe care o gasesti pe sac. Sunt 3 sortimente de mortar, 10, 5 si 2.5.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • turcudan
        Incepator
        • 30.apr.2014
        • 54

        #4
        Am văzut mai abia acum mesajele și deja am apucat sa fac stâlpii. Am făcut la stâlpii de ghidaj raportul 3 lopeți de nisip + 1 Tenco + 1 cancioc de ciment. La aplicare sta bine pe perete. Însă după ce am făcut stâlpii la 40 de min am constatat că pe alocuri a crăpat. Bine că am făcut doar stâlpii de ghidaj și nu am făcut mai mult. Acum nu știu de ce a crăpat, pt că am băgat ciment sau pt că a fost prea groasa. Cca 4 cm in unele locuri.

        Comentariu

        • emp
          Membru Marcant
          • 29.mai.2009
          • 547

          #5
          Postat în original de turcudan
          Am văzut mai abia acum mesajele și deja am apucat sa fac stâlpii. Am făcut la stâlpii de ghidaj raportul 3 lopeți de nisip + 1 Tenco + 1 cancioc de ciment. La aplicare sta bine pe perete. Însă după ce am făcut stâlpii la 40 de min am constatat că pe alocuri a crăpat. Bine că am făcut doar stâlpii de ghidaj și nu am făcut mai mult. Acum nu știu de ce a crăpat, pt că am băgat ciment sau pt că a fost prea groasa. Cca 4 cm in unele locuri.
          Trebuia sa respecti retelele de la Holcim.
          Nu ai nevoie de ciment in plus.
          Daca ai mult de incarcat fa straturi succesive de cate 1-2 cm.

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13009

            #6
            Retete tencuire Tenco, probabil ai pus prea mult tenco plus ciment. Daca utilizezi tenco, nu amesteca cu ciment, valabila si reciproca.

            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tenco.jpg 
Afișări:	170 
Mărime:	22,6 KB 
ID:	686346
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • turcudan
              Incepator
              • 30.apr.2014
              • 54

              #7
              Mulțumesc 👍

              Comentariu

              Procesare...