Imi renovez baia ....

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12202

    #16
    Am revenit . M-am miscat greu , au fost si probleme tehnice care nu m-au lasat sa postez ....ma rog , scuze .
    Azi sint in faza in care am terminat faianta , am zugravit de la faianta in sus si incep gresia .
    Ca material pt faianta am folosit CM 12 de care sint foarte incintat si cam seamana cu fratele mai mare CM17 . Cum eu stiu sa lucrez pe sistem vechi , adeziv si pe perete si pe placa , cred ca am ajutat fabrica sa treaca mai usor peste perioada asta , la cit am folosit .
    Pervazul de la baie si nisa din perete le-am placat cu marmura , asa ca am folosit un CM 11 alb ...nu neaparat ca era marmura , ci pt ca trebuia alb , marmura avind 1 cm grosime , exista riscul patarii din adeziv . Nu spun ca din cauza grosimii mici si a prostiei , primul glaf si bucati de marmura cumparate m-au tinut pina la usa magazinului , unde le-am spart ...evident dupa cumparare ...
    In rest , m-au chinuit coltarele care erau la grosimea necesara , dar faianta are pe spate niste striuri ca sinele de tren , asa ca la coltul cabinei si parapet voi monta coltar exterior si nu mi-am mai batut capul . Mie mi se pare ca a iesit ok , sau cum se spune , placut ochiului .

    Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	20220725_182737.jpg  Afișări:	173  Mărime:	69,2 KB  ID:	686935 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	20220725_182657.jpg  Afișări:	132  Mărime:	92,6 KB  ID:	686936 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	20220725_182705.jpg  Afișări:	132  Mărime:	87,6 KB  ID:	686937 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	20220725_182721.jpg  Afișări:	128  Mărime:	86,5 KB  ID:	686938
    Si zic ca sint gata . Poate doua trei bibileli inevitabile .
    In perioada de " foc " a lucrarii , n-am putut posta din motive tehnice independente de mine , asa ca acum mi-au trecut nabadaile , m-am mai relaxat .
    Complicat sa faci o asa lucrare singur A-Z . Se pare ca planeta , universul , lucreaza cu spor impotriva noastra ...piedici la tot pasul ...
    In final a iesit ce se vede in poza .

    Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	20220815_190614.jpg  Afișări:	123  Mărime:	109,7 KB  ID:	687093
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13007

      #17
      Felicitari Mircea si nu te mai vaieta, asa e cu pasiunea lucrului facut DIY.
      Cand ma gandesc ca au trecut 16 ani de la prima amenajare, tot o baie care este impecabila si astazi.... deja sunt deprimat. Peste cativa ani o luam de la capat, noi tendinte, mai batrani dar mai experimentati.

      Sa o folosesti cu placere si sunt sigur ca esti multumit, chiar daca stim amandoi ca autocritica exista.
      Spor in toate!
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12202

        #18
        Multumesc mult .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13007

          #19
          Daca tot ai amintit de CM12, prima data l-am folosit in 2008 la ipirea a doua tipuri de gresie pe mozaicul de pe pardosela. Si astazi sta gresia bine lipita pe mozaic, fara vreo amorsa ci direct cu adezivul pe strat de spacluire aplicat mai moale pe mozaic.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • emp
            Membru Marcant
            • 29.mai.2009
            • 547

            #20
            Ai gusturi bune!
            Poti sa-mi spui ce modele de faianta si gresie ai folosit?

            Comentariu

            • Mircea_G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12202

              #21
              Gresie portelanata C Traver beige si cea cu hexagoane gresie portelanata Traver D multihex . Sint de la Cesarom si ulterior cumpararii am vazut ca sint cu protectie antibacteriana !? https://cesarom.ro/safeplus/.
              Ce n-am realizat cind am facut comanda , ca adurat cam 15 zile , poate mai bine , sint foarte groase si mai au si niste striuri pe spate , in plus .
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              Procesare...