Denivelare izolatie podea datorita umiditatii solului

Adună
Acest subiect a fost rezolvat.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Camer Abdulchelam
    Incepator
    • 23.iun.2022
    • 1

    Denivelare izolatie podea datorita umiditatii solului

    Locuiesc intr-o casa construita de peste 50 de ani. Solul este foarte umed, deoarece panza freatica este foarte aproape de sol. Am avut dusumea in casa, dar cu timpul a putrezit si a trebuit s-o scot. Meseriasul care mi-a facut lucrarea, (lucrarea aceasta a fost facuta acum 7 ani), a scos o parte din pamantul umed si apoi a turnat sapa autonivelanta, dupa ce s a uscat foarte bine sapa, a izolat cu polistiren extrudat si apoi parchet laminat de 8 mm. . Problema este ca sapa autonivelanta s-a ridicat, s-a denivelat practic. Ce solutii imi recomandati?
    Multumesc frumos!
    Camer Abdulchelam
  • Răspunsul selectat de către gabriel.dobrin la 21.mar.2024, 15:01.
    VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12976

    Sapa autonivelanta ? Asa direct pe pamant? Fie nu cunosteti ce a facut, fie a gresit respectivul!
    O pardoseala refacuta trebuia sa aiba un strat de pietris, izolati atermica, izolatia fata de apa - hidroizolatie, sapa de egalizare sau beton armate, apoi finisaje. Daca solul este umed excesiv de la panza freatica se impune si realziarea unui drenaj exterior daca este posibil.

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12976

      #2
      Sapa autonivelanta ? Asa direct pe pamant? Fie nu cunosteti ce a facut, fie a gresit respectivul!
      O pardoseala refacuta trebuia sa aiba un strat de pietris, izolati atermica, izolatia fata de apa - hidroizolatie, sapa de egalizare sau beton armate, apoi finisaje. Daca solul este umed excesiv de la panza freatica se impune si realziarea unui drenaj exterior daca este posibil.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      Procesare...