Glet special pentru baie/umiditate?

Adună
Acest subiect a fost rezolvat.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ghervasze
    Incepator
    • 08.mai.2020
    • 14

    Glet special pentru baie/umiditate?

    Buna ziua,

    Imi renovez o baie mica care a fost gletuita prost pe tavan (peste rigips). Pe pereti am faianta. Gletul de pe tavan e solid, nu se cojeste e doar inestetic, adica e plin de valuri si alte urme.

    Daca dau bine cu grund peste el, banuiesc ca se poate da alt glet. Intrebarea mea este daca exista un glet special pentru baie, poate glet pe baza de ciment..?

    Se poate da peste gletul initial de ipsos?
    Care are fi pasii de urmat?

    Multumesc.
  • Răspunsul selectat de către Gabriel Dobrin la 21.mar.2024, 14:41.
    VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    Termenul solid nu este unul potrivit. Nu se intampla nimic special pe tavan ca sa fie nevoie de rezistenta. Poti lasa tavanul atat cu glet de ipsos dar si cu glet de finisare, important este ca suprafata sa fie corect realizata, gletul tras corect. Corect inseamna fara urme, fara denivelari, ca o coala de hartie. Daca ai glet vechi sau lavabila, poti sa incerci o usoara slefuire, desprafuire, amorsare, gletuire.
    Daca este glet nou de ipsos, doar desprafuire, amorsarea si gletuire.

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13007

      #2
      Glet special nu exista insa poti trage alt strat de glet. Un glet subtire de finisare, daca nu sunt denivelari mari, poate fi folosit. Gletul de ciment alb este ok, se poate trage o singura mana sau altfel o mana de glet de ipsos si una de glet de ciment alb.
      Este lavabila pe tavanul actual sau doar glet de ipsos?
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • ghervasze
        Incepator
        • 08.mai.2020
        • 14

        #3
        Postat în original de VYS
        Glet special nu exista insa poti trage alt strat de glet. Un glet subtire de finisare, daca nu sunt denivelari mari, poate fi folosit. Gletul de ciment alb este ok, se poate trage o singura mana sau altfel o mana de glet de ipsos si una de glet de ciment alb.
        Este lavabila pe tavanul actual sau doar glet de ipsos?
        Da, este lavabila pe tavan. Va fi nevoie de glet normal si apoi subtire de finisare, e destul de nasol tavanul.
        Care e diferenta intre gletul de ciment si cel de ipsos? Evident, la cat e de mica suprafata e irelevant pretul, daca e mai solid sau recomandabil cel de ciment.

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13007

          #4
          Cel de ipsos este utilizat pentru umplerea si egalizarea suprafetelor, putand fi aplicat in straturi succesive, mai groase. Gletul de ciment se aplicat in strat subtire, 1-2mm, fiind un glet de finisare, suprafata rezultata este mai fina si mai alba.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • ghervasze
            Incepator
            • 08.mai.2020
            • 14

            #5
            Postat în original de VYS
            Cel de ipsos este utilizat pentru umplerea si egalizarea suprafetelor, putand fi aplicat in straturi succesive, mai groase. Gletul de ciment se aplicat in strat subtire, 1-2mm, fiind un glet de finisare, suprafata rezultata este mai fina si mai alba.
            Am inteles. Deci pot da gletul de finisare de ciment peste gletul de egalizare de ipsos. Mi-as imagina ca gletul de finisare pe baza de ciment e mai solid decat gletul de finisare pe baza de ipsos.

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13007

              #6
              Termenul solid nu este unul potrivit. Nu se intampla nimic special pe tavan ca sa fie nevoie de rezistenta. Poti lasa tavanul atat cu glet de ipsos dar si cu glet de finisare, important este ca suprafata sa fie corect realizata, gletul tras corect. Corect inseamna fara urme, fara denivelari, ca o coala de hartie. Daca ai glet vechi sau lavabila, poti sa incerci o usoara slefuire, desprafuire, amorsare, gletuire.
              Daca este glet nou de ipsos, doar desprafuire, amorsarea si gletuire.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • ghervasze
                Incepator
                • 08.mai.2020
                • 14

                #7
                Postat în original de VYS
                Termenul solid nu este unul potrivit. Nu se intampla nimic special pe tavan ca sa fie nevoie de rezistenta. Poti lasa tavanul atat cu glet de ipsos dar si cu glet de finisare, important este ca suprafata sa fie corect realizata, gletul tras corect. Corect inseamna fara urme, fara denivelari, ca o coala de hartie. Daca ai glet vechi sau lavabila, poti sa incerci o usoara slefuire, desprafuire, amorsare, gletuire.
                Daca este glet nou de ipsos, doar desprafuire, amorsarea si gletuire.
                Va multumesc pentru lamuriri

                Comentariu

                • AlecCC
                  Incepator
                  • 05.nov.2019
                  • 9

                  #8
                  Postat în original de ghervasze
                  Buna ziua. Imi renovez o baie mica care a fost gletuita prost pe tavan (peste rigips). Pe pereti am faianta. Gletul de pe tavan e solid, nu se cojeste e doar inestetic, adica e plin de valuri si alte urme. Daca dau bine cu grund peste el, banuiesc ca se poate da alt glet. Intrebarea mea este daca exista un glet special pentru baie, poate glet pe baza de ciment..? Se poate da peste gletul initial de ipsos? Care are fi pasii de urmat? Multumesc.
                  GM 20 este glet pe baza de ipsos, cu permeabilitate la vapori si foarte alb



                  Comentariu

                  Procesare...