Schimbare culoare rosturi

Adună
Acest subiect a fost rezolvat.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • 44valeria45
    Incepator
    • 04.dec.2022
    • 3

    Schimbare culoare rosturi

    Buna ziua,

    Va rog să mă ajutați cu o părere și va multumesc.
    Mi-am luat de curând un apartament, i-am dat doar un lavabil și e funcțional. Gresia și faianța stau bine, nu le schimb deocamdată, doar că nu îmi place deloc culoarea rosturilor. Faianța are nuanță de alb cu ceva dâre colorate, dar chitul e verde in baie și portocaliu in bucătărie.

    As vrea sa fie alb, sa nu contrasteze. Soluția clasica ar fi sa scot cu flexul un pic de chit și să completez cu chit alb. Dar mă gândesc că ar fi și alte soluții, as aprecia un sfat, o parere.

    Am văzut că sunt creioane care albesc sau NClean care e un silicon.
  • Răspunsul selectat de către Gabriel Dobrin la 21.mar.2024, 14:27.
    VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    Exista diverse tipuri de creioane colorate care improspateaza rosturile si chiar le coloreaza insa nu iti pot spune cat rezista. Cea mai trainica solutie este inlocuirea rostului dar poate fi o problema scoaterea chitului existent (ma rog, o parte din el, sa spunem 2mm). Sunt diferite metode de eiminat o parte din chitul existent, fie razuitoare diamantate, dispozitive din otel ascutite, o multifunctionala cu vibratii etc. dar sunt putine cazuri in care cineva se incumeta sa faca aceasta operatiune pentru ca necesita timp, rabdare si grija la marinile faiantei/gresiei. Conteaza si grosimea rostului dintre placi, pentru rosturi minime este aproape imposibil sa elimini chitul iar un risc major este deteriorarea marginilor placilor de ceramica, mai ales la folosirea polizorului.

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13007

      #2
      Exista diverse tipuri de creioane colorate care improspateaza rosturile si chiar le coloreaza insa nu iti pot spune cat rezista. Cea mai trainica solutie este inlocuirea rostului dar poate fi o problema scoaterea chitului existent (ma rog, o parte din el, sa spunem 2mm). Sunt diferite metode de eiminat o parte din chitul existent, fie razuitoare diamantate, dispozitive din otel ascutite, o multifunctionala cu vibratii etc. dar sunt putine cazuri in care cineva se incumeta sa faca aceasta operatiune pentru ca necesita timp, rabdare si grija la marinile faiantei/gresiei. Conteaza si grosimea rostului dintre placi, pentru rosturi minime este aproape imposibil sa elimini chitul iar un risc major este deteriorarea marginilor placilor de ceramica, mai ales la folosirea polizorului.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • 44valeria45
        Incepator
        • 04.dec.2022
        • 3

        #3
        Mulțumesc.

        Comentariu

        Procesare...