Priza in pardoseala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • octavianrich
    Incepator
    • 07.feb.2023
    • 1

    Priza in pardoseala

    Salutare tuturor!

    Poate ma puteti ajuta cu o idee...
    Am nevoie de o priza in pardoseala intr-una din camere. Este parchet deja pus, direct peste fundatia de beton, fara sapa. Din ce am citit, ca sa poti pune o priza in pardoseala, trebuie scos parchetul, trecute cablurile electrice printr-o teava de copex, turnata sapa peste iar la final pus din nou parchetul.

    Intrebarea mea este... Exista vreo alta posibilitate sa fac lucrul asta fara sa torn sapa?
    Am citit ca se mai pune polistiren extrudat sub parchet... insa acesta se lasa in timp...

    Ar mai fi varianta sa sap un sant in placa de beton pentru teava de copex... insa nu stiu daca este ok.. sa nu afectez structura de rezistenta a cladirii (camera este la etaj).

    Ce variante ar mai fi?
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13008

    #2
    Pot fi diverse variante, de la pozitionarea cablului prin plinta pana la sant in beton. Evident si adaugarea polistirenului extrudat in care sa pozitionezi traseul electric este o varianta.
    Daca folosesti cablu cu 3 fire in manta de PVC poti sa nu mai tragi copex dar va trebui sa ii faci loc perimetral sau pe sub parchet.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • spik1
      Living Legend
      • 20.apr.2012
      • 2342

      #3

      Cablul plat este solutia.

      Comentariu

      • PROfan
        Moderator
        • 10.apr.2011
        • 662

        #4
        Camera este la etaj. O variantă ar fi și o gaură în planșeu prin care să treacă cablurile de curent racordate la o doză din camera de la parter. Se repară mai ușor un canal efectuat în perete și tavan. Soluția este utilă dacă deranjul de la parter este mai mic decât deranjul de la etaj.
        O curiozitate personală. De ce ai nevoie de o priză în pardoseală?

        Comentariu

        • Seni
          Living Legend
          • 05.mar.2006
          • 3524

          #5
          Postat în original de PROfan
          Camera este la etaj. O variantă ar fi și o gaură în planșeu prin care să treacă cablurile de curent racordate la o doză din camera de la parter. Se repară mai ușor un canal efectuat în perete și tavan. Soluția este utilă dacă deranjul de la parter este mai mic decât deranjul de la etaj.
          O curiozitate personală. De ce ai nevoie de o priză în pardoseală?
          Banuiesc ca se doreste o priza in apropierea unui birou. Daca este la etaj, cred ca PROfan are dreptate, cel mai putin costisitor este legarea intr-o doza de la parter.

          Comentariu

          • PROfan
            Moderator
            • 10.apr.2011
            • 662

            #6
            Postat în original de Seni
            ... cel mai putin costisitor este legarea intr-o doza de la parter.
            Noi doar facem presupuneri. Poate la parter să locuiască altă familie cu alt contract de furnizare a energiei electrice. Eu eram curios de ce vrea o priză în pardoseală și nu se mulțumește cu una pe perete. O fi vreo insulă de bucătărie cu plită și nu vrea să monteze niște apărători inestetice pentru cabluri... o fi vreun birou în mijlocul încăperii... doar Octavian ne poate lămuri dacă binevoiește să mai intre pe aici. Dacă deja a luat o decizie, slabe speranțe să-i mai vedem scriitura.

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13008

              #7
              Daca adaugam si inaltimea necesara pentru montaj priza, avem alta necunoscuta.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • PROfan
                Moderator
                • 10.apr.2011
                • 662

                #8
                Postat în original de VYS
                Daca adaugam si inaltimea necesara pentru montaj priza, avem alta necunoscuta.
                Eu nu am văzut prize montate în pardoseală. Am văzut un tub bergman sau un copex cu fire ce iese din pardoseală și duce undeva.

                Comentariu

                • Seni
                  Living Legend
                  • 05.mar.2006
                  • 3524

                  #9
                  Postat în original de PROfan

                  Eu nu am văzut prize montate în pardoseală. Am văzut un tub bergman sau un copex cu fire ce iese din pardoseală și duce undeva.
                  Am vazut la o firma in birouri, in pardoseala existau prize mascate cu capace. Mi s-a parut interesant si chiar util pentru a scapa de cabluri.

                  Comentariu

                  • dmih
                    Membru Marcant
                    • 05.feb.2007
                    • 632

                    #10
                    Dozele de pardoseala exista de mult (eu la birou le stiu de peste 20 ani). Doar ca sunt destul de adanci (capacul se inchide peste stecher). In general de folosesc in combinatie cu pardoseli flotante si sub biscuiti ramane un spatiu tehnic pentru cabluri. E o solutie eleganta care permite repozitionarea lor in functie de nevoile de mobilare (in anumite limite). Doar ca e o solutie destul de scumpa si se preteaza mai putin in domeniul casnic.

                    Comentariu

                    Procesare...