Fisuri in tavanul de gips carton

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • the_punisher
    Incepator
    • 16.iun.2018
    • 28

    Fisuri in tavanul de gips carton

    Buna ziua,

    Am o problema la tavanul fals al unei case (parter + etaj) proaspat renovat (renovarea s-a realizat numai intr-unul dintre apartamente, cel situat la parter).

    Renovarea s-a finalizat in luna noiembrie 2022 si a constat in:
    subfundarea (care s-a facut prima data, in aprilie-mai 2022) pe o portiune de aprox. 10m (unul dintre colturile casei), turnare plansee in fiecare camera (casa are 3 camere in total), pe coridor (10m lungime), iar in bucatarie, baie si camara s-a pastrat vechiul planseu.

    Dupa plansee s-au reparat peretii cu plasa si glet, apoi s-a realizat tavanul fals.
    In tavanul fals s-a realizat si pozarea cablurilor pt instalatia electrica. La imbinarile placilor de gips carton pt tavan s-a folosit plasa si ceva glet. Zilele acestea am observat ca pe coridor (in capatul dinspre partea casei unde s-a realizat subfundarea) si in camera in care s-a realizat subfundarea tavanul prezinta niste fisuri care sunt pe lungimea imbinarilor (adica practic au crapat imbinarile placilor de gips carton).

    Mi s-a explicat ca mai pot aparea fisuri si dupa subfundare, dar as dori sa stiu daca imi pot da seama daca acele fisuri sunt normal sa apara sau nu ? Fundatia casei este realizata din piatra, peretii din caramizi cu goluri si colturile nu au stalpi din beton ci sunt facute tot din aceeasi caramida.
  • 10000
    Membru
    • 18.ian.2007
    • 120

    #2
    Subzidire sau subturnare, subfundare nu am auzit.
    Fisurile rosturilor sunt la toate placile? Pot sa fie si cauze legate de modul de realizare a tavanului si profilele folosite.

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12204

      #3
      Se numeste subzidire . Am si eu o parere ...s-a finisat prea repede si a fost umezeala .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • the_punisher
        Incepator
        • 16.iun.2018
        • 28

        #4
        Practic s-a turnat beton sub fundatia existenta, pana la o adancime de aprox. 1 metru in plus.
        Fisurile rosturilor nu sunt la toate placile.

        Comentariu

        Procesare...