Adaptare apartament persoana cu dizabilitati

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Marius_jay
    Incepator
    • 06.mar.2023
    • 2

    Adaptare apartament persoana cu dizabilitati

    Buna seara,

    Caut sa cumpar un apartament care sa fie adaptat pentru o persoana cu dizabiltiati locomotorii. Si am ajuns la un apartament care pare perfect, intrare in casa scarii pentru persoane cu dizabilitati construita corect, suficient de late holurile sa permita deplasarea cu scaunul cu rotile, bucatarie suficient de mare pentru a permite deplasarea corecta cu scaun. Dar baia are o problema, e suficient de mare pentru a permite accesul cu scaun, dar podeaua baii e cu 7-8 centimetrii mai sus de restul casei. Motivul am inteles ca e de la faptul ca baia a venit prefabricata cu tot cu podea.

    Intrebarea mea ar fi cum as putea sa fac accesul la baie? astfel incat sa nu incurc accesul la dormitor, cu care baia e "vecina"? se poate sparge podeaua baii? e fezabil acest lucru? Se poate face altceva? un fel de rampa care sa permita si accesul catre dormitor in mod cat mai natural? Sa ridic podeaua intregului apartament cu inaltimea de la baie? Nu eu voi face lucrarea, insa am nevoie de idei sau solutii ca sa stiu daca merita sa cumpar apartamentul, sau continui cautarile.

    Multumesc.
    P.S.: Poza nu e de la locatie, e o poza pe care am gasit-o intr-un anunt.
Procesare...