Sfaturi pentru finisarea peretilor interiori

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alinescoo
    Membru
    • 18.ian.2008
    • 212

    Sfaturi pentru finisarea peretilor interiori

    Va salut stimati domni,

    Situatia se prezinta in felul urmator:
    - cladire cu pereti din caramida (cu goluri majoritatea si plina cu cateva randuri cu caramida de pamant ars)
    - peretii unde a fost caramida de pamant ars, au montata plasa de fier de 4mm
    - tencuit totul cu multibat
    - peste s-a pus adeziv + plasa de fibra de sticla + inca un strat de adeziv.

    Am ajuns la finisajele finale si am cateva optiuni

    1. Mi s-a recomandat Baumit Fino Grande pentru stratul grosier si Fino Bello pentru finisaje. Problema aici e ca fiind gleturi pe baza de ipsos nu prea s-ar recomanda in bucatarie/baie. De asemenea chiar daca ventilatoarele cu recuperare de caldura ar trebui sa mentina umiditatea la un nivel bun, totusi ma gandesc ca exista posibilitatea aparitiei mucegaiului

    2. Am gasit tot de la Baumit FinoKlima care este un glet pe baza de var. Asta ar merge pus si in spatii cu o umiditate mai ridicata. Problema cu el e ca e greu de gasit dar daca ar fi bun, as fi tentat sa merg cu el.

    3. Glet de ciment Apla Fill e ceva mai scump ca gletul pe baza de var insa si el e permeabil la vapori si ar fi mai rezistent

    4. Clasicum tinci insa nu imi place ca nu ofera finisajul dorit

    5. Tencuiala decorativa cu granulatie mica care arata bine insa greu de curatat/intretinut/revopsit.


    Cam asta sunt alegerile posibile pe care le-am gasit. Din auzite/experiente ce recomandati? Gletul pe baza de var e ok?

    Multumesc mult.
Procesare...