Recomandari pentru lucrari de finisare pentru parchet: etansarea plintelor.

Adună
X

• Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • MihaiCiobotaru
    Incepator
    • 19.iul.2022
    • 12

Recomandari pentru lucrari de finisare pentru parchet: etansarea plintelor.

Tocmai mi-am montat parchet cu ajutorul unui meserias si urmeaza sa montez plinte.
    Pentru plinte nu am nevoie de unelte speciale, asa ca, de plinte o sa ma ocup singur. O sa folosesc plinte din duropolimer si o sa le montez cu adeziv. O sa etansez spatiul care ramane intre parchet si plinta si spatiul dintre plinta si perete.

Siliconul e mai potrivit pentru baie si bucatarie.
    Pentru plinte e mai potrivit un etansant acrylic.

Pentru spatiul dintre plinta si perete, am gasit un Chit acrilic pentru parchet.
    In clipul de prezentare e folosit si pentru etansarea spatiului dintre parchet si plinta. Dar acestea sunt 2 imbinari diferite.

Imbinarea dintre parchet si plinta este o imbinare permanent elastica, intrucat parchetul se contracta si se dilate sub plinta.
    Exista mai multi etansanti elastici, dar nu toti specifica gradul de elasticitate, ca sa pot face o comparatie intre aceste grade. De exemplu 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8.
    In plus, unele descrieri pot fi inflorite. Din acest motiv, mai utila decat descrierea unui produs este experienta practica in folosirea acelui produs.
    Daca link-urile nu sunt permise, o sa le sterg.

Voi ce folositi pentru a etansa spatiul dintre parchet si plinta?
    Care e experienta voastra cu produsul/produsele folosit/e?

Multumesc.

O zi buna.

Fișiere atașate
Procesare...