Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Montarea parchetului laminat si alegerea acestuia

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Răspuns la: Montarea parchetului laminat si alegerea acestuia

Membrana bituminoasa trebuie sa nu aibe stratul exterior din nisip. Personal as opta pentru membrana autoadeziva Ceresit BT21. Placile OSB3, deoarece nu sunt stabile dimensional necesit sa fie fixate atat chimic cat si mecanic.

Comentariu

multumesc pentru sfaturi

Comentariu

Cu placere.

Comentariu

Buna ziua,

Imi puteti spune va rog o opinie despre parchetul triplustratificat 14 mm Copenhaga - produs de Diana Forest? Se merita acest tip de parchet?

Multumesc anticipat.

Comentariu

Personal nu cunosc produsul mentionat. Ce am gasit pe net. nu prea ma multumeste mai ales specificatia ca stratul vizibil ar fi protejat cu 7 straturi de lac. Curios.

Comentariu

• Re: Montarea parchetului laminat si alegerea acestuia

Care-i problema cu 7 straturi de lac? Inseamna ca-s povesti ? (7 e cifra folosita in basme )
              Lasand gluma la o parte, ma intereseaza pentru ca si eu tocmai ce mi-am pus parchet de la Barlinek (cei care au cumparat Diana Forest).

Comentariu

Va multumesc frumos pentru feedback.

Imi puteti va rog recomanda un parchet de stejar?

Comentariu

-Se poate sa insemne ceva gen "ca-s povesti". Un producator, din punct de vedere economic, nu prea isi permite sa aplice 7 straturi de lac. Din punct de vedere al rezistentei cele 7 straturi ar rezista mai putin decat 3 straturi aplicate corect.

-Personal as opta pentru un parchet triplustratificat nelacuit care are ultimul strat, cel vizibil, mai gros.

Comentariu

un sfat va rog
                    peste parchetul vechi care scartaie si arata urat, am hotarat sa pun parchet laminat de 8 mm

inainte de a aseza parchetul laminat am nevoie sa pun un strat de "ceva" care sa mai antifoneze putin scartaitul celui vechi
                    cei care mi-au vandut parchetul mi-au recomandat placi de izofloor de 6 mm ca asta aveau ei la vanzare
                    altii mi-au recomandat pluta, altii covor de pasla

Intrebare: ce material sa aleg dar sa nu fie scump ?

P.S. - la o cautare prin Dedeman http://www.dedeman.ro/ro/amenajari-i...i-parchet.html am gasit:
                    - izofloor de 5 mm
                    - Rola izocork pluta 2 mm
                    - Placi XPS izolatori parchet 3 mm
                    Ultima editare de zstefc; 01.oct.2014, 14:50.

Comentariu

Pana nu remediati problema cu parhetul puteti sa puneti orce strat pe parchetul vechi tot o sa se auda. Parchetul vechi scartie peste tot ori doar in unele locuri ? Pe ce a fost montat parchetul vechi ?

Comentariu

parchetul vechi scartaie doar in unele locuri ... cam 40% din suprafata lui
                        am cumparat izofloor de 6 mm si am facut un test si intradevar zgomotele sunt la fel de deranjante, mai ales noaptea cand este liniste

acum ma gandesc sa scot parchetul vechi si sa-l arunc la gunoi, sa cumpar OSB de 10 mm si peste OSB sa vin cu extrudatul de 6 mm si apoi parchetul laminat de 8 mm

este corect asa ?

teoretic ar trebui sapa autonivelanta, dar nu pot face santier in casa .. din cauza ca am copil mic de cateva luni ...
                        Ultima editare de zstefc; 01.oct.2014, 23:54.

Comentariu

Daca identificati zonele cu probleme de scartait , puteti remedia aceste neajunsuri fara sa schimbati tot parchetul ; se dau gauri cu un burghiu de lemn si se introduce adeziv pt lipit parchet , prin injetare , apoi se poate finisa gaura ( la suprafata ) .
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

Comentariu

Am cumparat o spuma cu expandare minima si am sa fac un test.
                            Oricum eu am cumparat deja parchetul laminat si extrudat de 6mm. .

Comentariu

o solutie mai simpla imi spunea cineva: se scoate parchetul masiv, si in locul lui se pun placi de extrudat de 3 cm si apoi laminatul direct peste el

Comentariu

Este " pacat " sa renuntati la un parchet masiv ca sa puneti laminat . Durata de " viata " dintre cele doua este incomparabil ( masiv= muuult mai mult ) .
                                Si din nimicuri poti face ceva bun .

Comentariu

Procesare...
                                X