Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Montarea parchetului laminat si alegerea acestuia

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Cum se pregateste suprafata de baza inaintea turnarii sapei autonivelante?
    Spuneti-mi, este posibil sa "curga" daca in mijlocul camerei este acea "burta"? Nu am mai avut ocazia pana acum sa vad sau sa folosesc sapa autonivelanta si va rog sa nu radeti de mine daca va spun urmatoarea chestiune: am auzit de la mai multe persoane - care banuiesc ca sunt necunoscatoare in materie - ca sapa autonivelanta o prepari si o lasi in mijlocul camerei si ea se niveleaza singura - ca doar d-aia e sapa autonivelanta, nu? eu cred ca este doar mai moale si mai usor de manevrat decat o sapa normala, dar tot trebuie sa o intinzi, iar apoi ea se niveleaza singura pe suprafete mai mici, nu?
    Alina Tanase

Comentariu

• Daca acea "burta" depaseste nivelul pragului atunci chiar ca este o problema.
      Masurati cu ajutorul unui dreptar + boloboc daca nu este nivelul mai sus.

Pentru sapa autonivelanta Thomsit DH Max :
      Pregatirea suprafetei
      "Suprafata suport trebuie sa fie neteda, bine uscata, curata, fara crapaturi, fara materiale antiaderente. Eventualele resturi de adeziv trebuie indepartate complet, daca este posibil.
      Trebuie indepartat prin slefuire stratul moale de acoperire (lapte de ciment) sau resturile faramicioase de ciment de pe suprafata podelei. Dupa aspirarea prafului suprafata se trateaza cu amorsa dispersiva Thomsit R777 nediluata sau diluata în proportie de 1:1, pentru asigurarea unei aderente mai bune. Aplicarea materialului de nivelare se incepe doar dupa uscarea completa a amorsei (maxim 1 ora)."
      Mod de aplicare
      "La prepararea compozitiei de nivelare la 5,0-5,5 l de apa rece vom adauga treptat 25 kg (1 sac) de praf, amestecand continuu cu masina de amestecat electrica (maxim 600 rotatii/minut) pana se obtine o compozitie omogena (3-5 minute). Compozitia astfel obtinuta se lasa la repaus 3-4 minute, apoi se amesteca bine înca o data. Compozitia preparata trebuie utilizata în 20-25 minute aplicand-o continuu si uniform pe podea, apoi se întinde cu paleta de gletuit din otel inoxidabil."

(c) fisa tehnica Thomsit

Comentariu

• Multumesc pentru raspunsul detaliat!
        Alina Tanase

Comentariu

• Parchet laminat

Apelez din nou la sfaturile dumneavoastra.Va rog sa-mi sugerati ce ar fi mai binearchet clic sau dublu clic,care sa fie grosimea ideala,ce tip de folie este recomandata.Mentionez ca stau la parter si as dori parchet pentru un dormitor.Va multumesc si astept raspunsurile dumneavoastra.

Comentariu

• Dublu click de 8 mm.
            Daca esti la parter pune placi izolatoare Izopanel (sunt cu pasla) si apoi folie PEE.
            VYS Blog - 100 % D I Y
            Cel mai bun Blog de constructii si amenajari

Comentariu

• Noi am facut izolatie la pardoseala cu sapa ,polistiren extrudat si apoi sapa autoizolanta .In cazul asta cred ca nu mai este nevoie de placi izolatoare.Folia aceea PEE din ce este ?Si as mai avea o intrebare:care parchet e mai bun,fag,stejar,cires etc.

Comentariu

• Scuze ,ultima era sapa autonivelanta.

Comentariu

• Nuanta parchetului nu are influenta in calitate.
                  E doar o chestie de aspect - fiecare isi alege nuanta in functie de preferinte si conditionarile ambientale ale amenajarii.
                  Ca e stejar, pin , cires, nuc etc. tot aceeasi calitate este.

Folia PEE este folie de polietilena expandata si e suficienta daca aveti pardoseala termizolata.
                  VYS Blog - 100 % D I Y

Comentariu

• Multumesc mult pentru raspunsuri.I-mi sunteti de mare ajutor.

Comentariu

• Postat în original de camellia
                      ...Folia aceea PEE din ce este ?Si as mai avea o intrebare:care parchet e mai bun,fag,stejar,cires etc.

Atentie la montarea foliei PPE.
                      In cazul suprafetelor de sapa marginile se suprapun cate 20 cm si se lipesc cu banda autoadeziva pe ambele fete.
                      Folia se pune perpendicular sub parchet.

Comentariu

• Lamureste-ma

Max, unde scrie chestia cu suprapusul 20 cm la folia PEE?

Macar sa fiu impacat !
                        VYS Blog - 100 % D I Y

Comentariu

• Re: Lamureste-ma

Postat în original de viorel.stanculescu
                          Max, unde scrie chestia cu suprapusul 20 cm la folia PEE?

Macar sa fiu impacat !

In "Instructiunile de montare parchet laminat" care se gaseste (sau ar trebui) in orce pachet de parchet laminat.

Comentariu

• Am crezut ca oferi o informatie punctuala, nu una generala.

Raman la parerea ca folia PEE se aseaza una langa alta.
                            Daca suprapunem 3 + 3 mm ce facem cu diferenta de nivel?
                            VYS Blog - 100 % D I Y

Comentariu

• Postat în original de viorel.stanculescu
                              Am crezut ca oferi o informatie punctuala, nu una generala.
                              Adica daca am o hartie in mana in care se specifica clar cum se monteaza parchetul laminat, acea informatie este generala ?

Uite la mine nu se simt suprapunerile si am peste tot parchet laminat.

Comentariu

• Uite ca am gasit si ce doreai, instructiuni de montare parchet laminat in format pdf.

Stai sa vad cum il pun pe forum.

Comentariu

Procesare...
                                X