Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Montarea parchetului laminat si alegerea acestuia

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Mai trebuie avut in vedere un aspect, un parchet de 12 mm termoizoleaza mai bine decat unul subtire, deci ofera o suprafata mai calda.

Comentariu

• Omul vrea pt. hol de intrare...... eu as merge pe ceramica. Eu mi-am montat masiv si pe hol dar ganditi-va ca nu ma costa nici un ban macar sa-l reconditionez cand vreau...

Comentariu

• Daca e sa fiu rautacios, reconditionatul costa: e vorba de raschetat + un lac, ceva care se da pe parchet (ca sa nu mai socotim manopera - regie proprie, sa zicem). La cel laminat e nevoie de un produs de curatat. Dupa cum spunea MaistrulMax, fiecare tip are avantaje si dezavantaje. Fiecare persoana are propriul sistem de masura si se raporteaza la unul din criteriile: pret / calitate / confort / usurinta in montare sau intretinere, ori o combinatie a celor enumerate mai sus.
        P.S. Am vazut intr-o bucatarie urmatorul tip de pardoseala: pe margine - 2 randuri de gresie, iar in centru - parchet din lemn masiv. Fiecare cu gustul lui.
        Numai bine,
        Gigi

Comentariu

• Pt. mine reconditionatul parchetului nu costa nimic.....nada,niente,nothing

Comentariu

• Postat în original de expertparchet
            Cati m/p are o cutie faraonule depinde de producator,dimensiuni si mod de ambalare..........
            ma bucur pentru tine. noi vb de un anumit tip de parchet disponibil la metro. ala de care vorbeam noi cand te-ai bagat tu in discutie vine la cutii de 2.06mp.

reconditionatul unui parchet masiv pentru cei ce nu avem aparatul de rashchetat si priceperea de-a lacui ne costa mai mult decat sa schimbam parchetul.

placile nu trebuiesc neaparat lipite pt ca tipul de asamblare e clic. asadar, in caz de ceva, schimbi o placa, care la masiv nu e posibil fara reconditionare.

Comentariu

Pt. mine reconditionatul parchetului nu costa nimic.....nada,niente,nothing
              Sa vi si pe la mine cu "nada, niete, nothing" asta.

Te astept cu nerabdare.
              VYS Blog - 100 % D I Y
              Cel mai bun Blog de constructii si amenajari

Comentariu

• Prin 2050 ajungem si in DJ.

Comentariu

Prin 2050 ajungem si in DJ.
                  Pai decat sa ajungi bosorog, mai bine nu.

Cine stie ce idei iti mai vin la batranete!
                  VYS Blog - 100 % D I Y

Comentariu

• am si eu o intrebare legata de laminat....se poate pune direct peste polistiren extrudat de 20 mm? Daca as mai turna si sapa ar depasi cu mult nivelul din hol. Diferenta mea de nivel e max de 2 cm. Si daca se poate pune polistiren extrudat peste o suprafta care nu e foarte fina?

Comentariu

• as avea si eu o intrebare legata de laminat...se poate pune direct peste polistiren extrudat fara a mai turna sapa... diferenta de nivel dintre camera si hol nu-mi permite sa torn si sapa. Este max 2 cm. Si polistirenul se poate pune pe orice suprafata chiar daca nu este fina?

Comentariu

• Postat în original de dorin25
                        as avea si eu o intrebare legata de laminat...se poate pune direct peste polistiren extrudat fara a mai turna sapa... diferenta de nivel dintre camera si hol nu-mi permite sa torn si sapa.

Nu, deoarece riscati sa se desfaca din click.

Puteti in schimb sa utilizati un placaj de fag de 4 mm daca doriti.

Comentariu

• Ce intelegeti prin "suprafata fina"?

2 cm cu tot cu parchetul nou ?
                          VYS Blog - 100 % D I Y

Comentariu

• Prin folosirea placajului se ofera o suprafata mai mare de apasare pe extrudat.

Da chiar, care este diferenta de nivel de la suprafata betonului ?

Comentariu

• fara parchetul nou.....

e sapa de ciment, dar nu este foarte fina..cum ar fi autonivelanta..

Comentariu

• Deci sa vedem :

-folie bariera de vapori PE 1 mm
                                -polistiren extrudat 3 mm
                                -placaj 4 mm
                                -folie PPE 3 mm
                                -parchet laminat 8 mm

total = 19 mm

Sa nu aveti denivelari mai mari de 2-3 mm acuma la betonul existent.
                                Despre asezare efectiva mai discutam.

Comentariu

Procesare...
                                X