Montarea parchetului laminat si alegerea acestuia

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    Sculele sunt esentiale.. asta daca le gasesti.
    Depinde ce tip de parchet montezi...click sau din cel care se lipeste?
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • bbarar
      Incepator
      • 10.sep.2007
      • 20

      7 mm double click din cate am citit pe ambalaj .
      Cred ca un om bine informat si cu vointa poate face treaba unui astronaut

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        Dupa mien piesa Z din poza 2 este cea mai importanta. Cu ea vei putea trage usor ultima placa a randului - in lipsa ei te vei chinui ca draku - o spun din experienta proprie.

        Foarte utile sunt si distantierele din doua bucati care iti permit sa ramana placile pe loc in momentul in care piesa Z este utilizata... altfel vei avea surpriza ca lamenele parchetului sa se distanteze una fata de alta.

        Piesa din foto 1 se poate inlocui cu o bucata de lemn mai moale si merge treaba.

        In rest, montarea laminatului este relativ usoara si nu ridica mari probleme. Instatuctiunile de pe spatele etichetei ambalajului sunt suficiente.
        Mai ai nevoie si d eun pendular cu o panza subtire pentru lemn. Cu el vei taia placile acolo unde ai nevoie si executa decupajele pentru tevi, suporti etc.

        BONUS: ai nevoie de un echer la 90 grade, un creionm, eventual o ruleta.

        Plinat se poate prinde in multe modalitati. sunt variante lipite sau pe diversi suporti prinsi pe perete cu dibluri si apoi se incastreaza plinta in suporti.
        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	laminat_1_686.jpg 
Afișări:	1916 
Mărime:	27,7 KB 
ID:	560010 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	laminat_2_123.jpg 
Afișări:	1934 
Mărime:	28,5 KB 
ID:	560011
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • bbarar
          Incepator
          • 10.sep.2007
          • 20

          Multumesc mult. Plinta se poate prinde cu suruburi in perete? Sau cum e cel mai elegant si simplu in acelasi timp? Va spun sincer ca nu vreau sa fac o minunatie de montare, vreau doar sa nu se miste pe cat posibil si sa nu arate ca dupa razboi . Utilitatea priveaza in fata fitzelor .
          Cred ca un om bine informat si cu vointa poate face treaba unui astronaut

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 12977

            Se poate daca nu te deranjeaza aspectul.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • Raoul

              Montare parchet laminat

              Astazi, lansez atentiei dv. o rugaminte facuta de un nou membru, care spera ca va primi sfaturi utile din partea dv. Problema este urmatoarea: as dori sa scot dintr-un apartament parchetul clasic si sa montez parchet laminat. Din pacate, sub parchetul vechi nu este beton, ci dor un fel de pietris (gen balast) de culoare alb?. Problema este ca nu as dori sa torn sapa autonivelanta (din ratiuni pur economice!!!), intentia mea fiind sa nivelez atent acel pietris, sa montez ca "pardoseala" polistiren extrudat, dupa care sa montez parchetul laminat. Ar fi o solutie sau este o prostie?! Astept sa ma "Salvati"!
              Mii de multumiri anticipate!

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6920

                Solutia aleasa de dumneavoastra nu este buna, deoarece polistirenul expandat nu rezista la compresiune.
                Cat aveti diferenta de nivel daca scoateti materialul de umplutura ?
                Cu stima.

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6359

                  Postat în original de Maistrul Max
                  Abia reusesc sa descifrez ce ati scris.
                  Aveti dreptate, dar daca imi permiteti, va transcriu mai jos "traducerea:"
                  Postat în original de Raoul
                  Problema este ca nu as dori sa torn sapa autonivelanta (din ratiuni pur economice!!!), intentia mea fiind sa nivelez atent acel pietris, sa montez ca "pardoseala" polistiren extrudat, dupa care sa montez parchetul laminat. Ar fi o solutie sau este o prostie?! Astept sa ma "Salvati"! Mii de multumiri anticipate!
                  Postat în original de Maistrul Max
                  Solutia aleasa de dumneavoastra nu este buna, deoarece polistirenul expandat nu rezista la compresiune.
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6920

                    ai dreptate Raduca , datorita caracterelor mi-a fost foate greu sa descifrez ce scria acolo. Imi retrag cele scrise inainte.

                    Ramine doar intrebarea : "Cat aveti diferenta de nivel daca scoateti materialul de umplutura ?"
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • cristiano
                      Incepator
                      • 21.oct.2007
                      • 35

                      Alegerea si montarea parchetului laminat

                      salut! vreau sa-mi pun singur parchet laminat intr-o camera in care am turnat sapa de beton si cu peretii placati cu rigips. cand am luat parchetu mi-au dat si folie de 2 mm. deoarece este posibil ca sapa sa aiba mici denivelari ma intrebam daca este suficient sa pun folia aia sau sa iau alta mai groasa (de 5 mm). cat de importanta este folia si ce sfaturi imi mai puteti da pt a nu aparea probleme la montaj sau pe viitor (unelte, etape, etc)? si inca ceva - as prefera sa nu prind plinta cu suruburi si m-am gandit sa folosesc silicon dar nu stiu daca este bine. daca da, pun silicon pe toata lungimea plintei sau pot sa pun din loc in loc?
                      orice sfaturi sunt binevenite!!!!
                      va multumesc anticipat!

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 12977

                        Folie PEE de 2 mm? Daca este din cea extrem de transparenta mai bine schimb-o cu placile de extrudat de 3 mm.

                        Depinde ce inseamna mici denivelari pentru ca orice folie ai folosi nu va putea prelua o "burta a sapei".

                        Nu silicon ci adeziv de montaj ... un exemplu este Moment Expres FIX. Se aplica pe toata lungimea plintei dar serpuit ca sa zic asa.

                        Ai si varianta lintei cu cleme care se prind pe perete cu dibluri si apoi introduci plinta in cleme (pastic, metal) - varianta demontabila.

                        Despre montajul laminatului s-a mai discutat pe forum, cauta te rog.
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • Cherubino
                          Living Legend
                          • 10.iul.2006
                          • 1688

                          Moment Express Fix este foarte bun,dar cu conditia ca peretii pe care se monteaza plinta sa fie perfect drepti.Daca peretele are curburi convexe (cum au multi pereti din blocurile facute pe banda rulanta inainte de 1990),plinta va prelua curbura peretelui si s-ar putea sa se desprinda din adeziv.
                          LARGO AL FACTOTUM

                          Comentariu

                          • ovi_ice
                            Membru
                            • 30.dec.2006
                            • 239

                            @florin muresan-grecu : omu a scris ca are peretii placati cu gips carton..deci presupunem ca sunt drepti.
                            Asta daca nu a gletuit intreaga suprafata a placii si a facut-o rau :P

                            Comentariu

                            • Cherubino
                              Living Legend
                              • 10.iul.2006
                              • 1688

                              Asa este.Abia dupa ce am scris mesajul m-am uitat mai atent si am vazut ca scrie despre placarea cu gipscarton.
                              LARGO AL FACTOTUM

                              Comentariu

                              • cristiano
                                Incepator
                                • 21.oct.2007
                                • 35

                                am luat placi de polistiren extrudat de 6 mm (are ceva daca mai pun si folia aia de 2 mm?). pana la urma cred ca o sa prind plinta cu suruburi (e mai sigur). si inca ceva care e faza cu montarea parchetului perpendicular pe sursa de principala lumina si cat e de important ca parchetu sa stea in camera unde va fi montat 24-48h?

                                Comentariu

                                Procesare...