Montarea parchetului laminat si alegerea acestuia

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2347

    Polistirenul extrudat are doar rol de termoizolare a podelei. Daca nu simtiti nevoia izolatiei termice nu are rost sa folositi polistirenul. Rezistenta sapei nu este influentata de prezenta sau absenta polistirenului.

    Comentariu

    • MGM
      Incepator
      • 25.iul.2006
      • 4

      Postat în original de dtdajma
      Polistirenul extrudat are doar rol de termoizolare a podelei. Daca nu simtiti nevoia izolatiei termice nu are rost sa folositi polistirenul. Rezistenta sapei nu este influentata de prezenta sau absenta polistirenului.
      Va multumesc mult pentru raspuns!

      Comentariu

      • giulian
        Incepator
        • 29.dec.2005
        • 9

        Parchet laminat

        Lansez acest subiect pentru a lamuri unele detalii care ma intereseaza in legatura cu montarea parchetului laminat. In acest sens va adresez urmatoarele intrebari la care astept raspunsurile dumneavoastra:
        1. Ce diferenta de nivel poate prelua folia care se monteaza sub parchet(in caz ca sapa nu este dreapta)?
        2. Daca ar fi sa torn o sapa autonivelanta care ar fi necesarul de materiale si unelte si care ar fi procedeul?
        3. Am vazut in magazinele de specialitate trei tipuri de folie care se monteaza sub parchet: folia clasica PEE alba numita si Poliflex (de 2 si 3 mm) sub forma de sul, o folie de culoare verde tot sub forma de sul (dar putin mai groasa si cu niste striatii pe ea) si placi de culoare verde la pachet (cred ca de 5 mm grosime). Ce varianta imi recomandati?
        4. Daca as folosi placile, le asez direct peste sapa, le lipesc cu scotch si apoi montez parchetul sau trebuie sa le lipesc in prealabil de sapa?
        5. Plinta pe care o voi folosi nu este din PVC. Ce prinderi imi recomandati pentru ai da un aspect placut (nu as dori sa o prind cu dibluri si holtzsuruburi din exterior)? Eventual si magazinele de unde sa cumpar aceste prinderi.

        Va multumesc anticipat

        Comentariu

        • Seni
          Living Legend
          • 05.mar.2006
          • 3481

          Re: Parchet laminat

          giulian, vad ca esti ploiestean, ai la dispozitie o gramada de magazine de unde sa achizitionezi, mergi la nord.......
          placile de 6 mai preiau din denivelari..., nu se lipesc, daca este necesara o sapa autonivelanta, ai instructiunile chiar pe sac..
          plinta, o poti monta si cu dibluri si holtzsuruburi din exterior
          spor la treaba..
          daca te impotmolesti...., scrie...

          Comentariu

          • TDJ
            Living Legend
            • 10.apr.2006
            • 2347

            Re: Parchet laminat

            Postat în original de giulian
            5. Plinta pe care o voi folosi nu este din PVC. Ce prinderi imi recomandati pentru ai da un aspect placut (nu as dori sa o prind cu dibluri si holtzsuruburi din exterior)? Eventual si magazinele de unde sa cumpar aceste prinderi.
            Exista adeziv pentru plinta in magazinele de specialitate, adeziv care se aplica in zig-zag pe suprafata plintei.

            Comentariu

            • giulian
              Incepator
              • 29.dec.2005
              • 9

              Sa inteleg ca cel mai bine, mai ales din punct de vedere al izolatiei fonice si termice, ar fi sa folosesc placile verzi. Le pun una langa alta si apoi vin cu parchetul corect? Cred ca sunt rezistente din punct de vedere mecanic.
              Iar in legatura cu prinderile am vazut niste cleme metalice (ca niste ghiare) care se prindeau in perete cu dibluri si holtzsuruburi si apoi prin presare se aplica plinta. Prinderi de genul asta ma intereseaza. Mai stiti si altele?
              Multumesc.
              Nu vreau sa montez plinta cu dibluri si holtzsuruburi din exterior sau cu adeziv. De aceea va intreb de prinderi cu cleme, etc.

              P.S. Adezivul este destul de rezistent pentru a-mi da siguranta ca nu se va dezlipi in viitor? Plus ca te chinui sa lipesti plinta deoarece este dificil sa o tii pe pozitie.

              Comentariu

              • Nero
                Incepator
                • 21.nov.2005
                • 20

                Postat în original de giulian
                Nu vreau sa montez plinta cu dibluri si holtzsuruburi din exterior sau cu adeziv. De aceea va intreb de prinderi cu cleme, etc.

                P.S. Adezivul este destul de rezistent pentru a-mi da siguranta ca nu se va dezlipi in viitor? Plus ca te chinui sa lipesti plinta deoarece este dificil sa o tii pe pozitie.
                si eu sunt interesat de prinderea cu cleme, desi pana acum nu am prea primit referinte iar cele primite au fost cam proaste.

                cu adezivul se poate lipi esxtrem de bine insa daca nu ai peretii perfect plani e greu sa stai sa mentii presiunea suficient.

                daca gasesti ceva link legat de prinderea cu cleme prezinta-ni-l ...

                Comentariu

                • Seni
                  Living Legend
                  • 05.mar.2006
                  • 3481

                  da, sunt cleme pentru prinderea plintei
                  pe giulian, care este ploiestean il indrum la practiker sau brico, sunt afisate monstre cum se poate face prinderea
                  daca nu te descurci, iti voi da detalii pe parcurs
                  daca peretii sunt drepti, solutia ar fi lipirea, rezista foarte bine...

                  Comentariu

                  • giulian
                    Incepator
                    • 29.dec.2005
                    • 9

                    Multumesc seni pentru raspunsuri. O sa merg la Bricostore sau Praktiker sa ma mai documentez si daca dau de greu si nu gasesc raspunsuri mai revin pe forum.
                    In legatura cu folia de sub parchet? Ma gandesc ca placile pot prelua altfel solicitarile mecanice decat Poliflexul de exemplu si pe deasupra izoleaza fonic (astfel poate nu mai suna parchetul a gol).
                    Sa folosesc acele placi sau ma complic?
                    Multumesc.

                    Comentariu

                    • Seni
                      Living Legend
                      • 05.mar.2006
                      • 3481

                      am folosit cu succes placile, sunt foarte bune
                      astea l-am vazut in interhome...

                      Comentariu

                      • giulian
                        Incepator
                        • 29.dec.2005
                        • 9

                        Exact. Am primit si eu astazi reclama de la Interhome si le-am vazut acolo. Le-ai mai lipit cu ceva de sapa sau ai pus scotch peste ele (la imbinari ma refer)?
                        Sau pur si simplu le-ai asezat pe sapa una langa cealalta si apoi ai montat parchetul peste ele?
                        Suna parchetul a gol sau ai obtinut astfel o izolatie fonica mai buna cu aceste placi? Eu cred ca merita sa investesti banii in aceste placi de polistiren extrudat. Eu cred ca se realizeaza astfel o izolatie termica dar mai ales fonica (asta ma intereseaza in primul rand) superioara.

                        Comentariu

                        • Seni
                          Living Legend
                          • 05.mar.2006
                          • 3481

                          le asezi pur si simplu....
                          nu toate odata, cate un rand, in timp ce inaintezi cu parchetul....
                          spor la lucru!!

                          Comentariu

                          • ghita madalina
                            Incepator
                            • 12.aug.2006
                            • 7

                            parchet laminat

                            dupa montaj, parchetul laminat mai are nevoie de alte finisaje, ca de ex. lacuire etc.?

                            Comentariu

                            • Seni
                              Living Legend
                              • 05.mar.2006
                              • 3481

                              Re: parchet laminat

                              lacuire nu, eventual o chituire..

                              Comentariu

                              • ghita madalina
                                Incepator
                                • 12.aug.2006
                                • 7

                                multumiri lui seni si raman indatorata daca imi recomanda si un chit.

                                Comentariu

                                Procesare...