Montarea parchetului laminat si alegerea acestuia

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    Monteaza de proba doua randuri de parchet + folie in zona unde vine gresia, pune deasupra o grutate si vezi ce grosime de adeziv iti trebuie sub gresie.
    Deasemeni tine cont ca parchetul sa fie paralel cu gresia (daca se poate)
    Parchetul cu doua randuri de folie PE devine prea elastic si nici nu se aeriseste bine.
    Cu stima.

    Comentariu

    • TRazvan
      Incepator
      • 29.aug.2006
      • 4

      Parchet laminat - montaj ?

      Buna Ziua!
      Mi-am cumparat si eu parchet dublu-click de 7 mm + folie de poliester de 3 mm.
      As vrea sa stiu si eu cum se monteaza + uneltele care se folosesc ptr asta.
      De zugravit ma ocup singur, am ceva experienta, dar parchet nu am pus niciodata.
      Multumesc anticipat !

      Comentariu

      • claude
        Incepator
        • 02.mai.2006
        • 74

        instructiuni de montaj parchet laminat: http://www.woodcote.ro/pagini/amenaj...tructiuni.html

        Comentariu

        • ginni_geo
          Incepator
          • 29.aug.2006
          • 1

          este absolut necesar sa se dea cu rasini pentru umiditate inainte de montarea parchetului? Mentionez ca exista sapa autonivelanta si se foloseste un parchet laminat de 8 mm

          Comentariu

          • mx81
            Membru Marcant
            • 21.ian.2006
            • 322

            Link bun . Scule necesare : 1 buc cutter ieftin si 1buc fierastrau nu conteaza tipul ca taietura se ascunda sub plinta .

            Comentariu

            • Seni
              Living Legend
              • 05.mar.2006
              • 3481

              suprafata pe care asezi parchetul in ce stare se afla??

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6920

                Postat în original de ginni_geo
                este absolut necesar sa se dea cu rasini pentru umiditate inainte de montarea parchetului? Mentionez ca exista sapa autonivelanta si se foloseste un parchet laminat de 8 mm
                Peste sapa autonivelanta se monteaza folia PE dupa care se monteaza parchetul. Folia PE are si rol de bariera impotriva umezeli binenteles nu in exces.
                Postat în original de Anonymous
                Inca ceva ... cand spun chinga ma refer la cea din kitul de montare pentru parchet. Va rog frumos, sa-mi punctati pasii ce trebuie urmati in montarea parchetului; pt a fi la curent cu procedura ce trebuie urmata.

                va multumesc anticipat,

                Mihaela
                Puteti afla pasi necesari montari parchetului aici :http://www.woodcote.ro/pagini/amenaj...tructiuni.html
                Cu stima.

                Comentariu

                • TRazvan
                  Incepator
                  • 29.aug.2006
                  • 4

                  deocamdata am eliberat dormitorul si m-am apucat sa curat peretii (sunt dati cu stropi si cu lavabil). Pe jos am linoleu si inca nu l-am dat deoparte. Se vede mai ales la margine spre geam ca ar fi putin spart pe dedesubt betonul (stau la apartament) dar iau sapa autonivelanta si doar acolo repar, nu are rost sa repar toata dusumeaua daca nu e cazul.
                  De zugravit ma ocup eu, dar dupa ce zugravesc pun parchetul.
                  ce am vazut in mai multe reviste, distanta dintre parchet si perete este de 10 pana la 15 mm. Care ar fi distanta corecta ? Merge si 10 , dar merge si 15 mm ? sau las la latitudinea mea.

                  Si mai ales plinta, sa o prind in horsuruburi cu dibluri, ma rog e putin inestetic, dar daca o lipesc e mai convenabil, referitor la parchet ca se "contracta" si "dilata" ?

                  Comentariu

                  • mx81
                    Membru Marcant
                    • 21.ian.2006
                    • 322

                    Daca o fixezi corect pe perete parchetul "aluneca "pe sub plinta cind se dilata .

                    Comentariu

                    • Maestrul Max
                      Living Legend
                      • 28.iul.2006
                      • 6920

                      Postat în original de TRazvan
                      ce am vazut in mai multe reviste, distanta dintre parchet si perete este de 10 pana la 15 mm. Care ar fi distanta corecta ? Merge si 10 , dar merge si 15 mm ? sau las la latitudinea mea.

                      Si mai ales plinta, sa o prind in horsuruburi cu dibluri, ma rog e putin inestetic, dar daca o lipesc e mai convenabil, referitor la parchet ca se "contracta" si "dilata" ?
                      Distanta dintre perete si parchet este de 10-15 mm. Deci asta inseamna ca e minim 10 mm si maxim 15 mm. Referitor la celalt aspect are dreptate mx81,
                      plinta trebuie fixata ferm pe perete pentru a permite miscarea parchetului pe sub plinta. Prinderea plintei pe perete se poate realiza si cu ajutorul unor cleme speciale care se gasesc in comert.

                      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	cleme_111.jpg 
Afișări:	1614 
Mărime:	3,7 KB 
ID:	557239
                      Cu stima.

                      Comentariu

                      • TRazvan
                        Incepator
                        • 29.aug.2006
                        • 4

                        ----- > si cu plinta poate sa fie doua forme de "asezare".
                        Cum e in poza cu partea mai lata pe perete, sau cum am vazut la cineva partea lata era "pe parchet"

                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 12976

                          Cum e in poza cu partea mai lata pe perete, sau cum am vazut la cineva partea lata era "pe parchet"
                          Pai romanul o aseaza cum doreste basca lui.

                          Este asa cum se vede in poza, inaltimea eset mai mare ca latimea, ca doar de asta este plinta.
                          VYS Blog DIY

                          Comentariu

                          • VictorMihai
                            Incepator
                            • 29.mai.2006
                            • 52

                            Regula de motare parchet

                            Am o rugaminte, daca stie cineva vreo regula de incepere a motarii parchetului laminat.
                            Am "auzit" ca ar fi bine ca acesta sa fie perpendicular pe fereastra. Exista vreo regula de acest gen?... care ar fi explicatia?
                            Va multumesc!

                            Comentariu

                            • Maestrul Max
                              Living Legend
                              • 28.iul.2006
                              • 6920

                              Montarea parchetului laminat se incepe din coltul din partea stanga a incaperii.
                              Din punct de vedere estetic, parchetul se monteaza perpendicular pe linia ferestrelor sau pe fereastra, pentru ca imbinarile lamelelor de parchet sa nu fie asa evidente.
                              Cu stima.

                              Comentariu

                              • VictorMihai
                                Incepator
                                • 29.mai.2006
                                • 52

                                Multumesc pentru raspuns!

                                Comentariu

                                Procesare...