Montarea parchetului laminat si alegerea acestuia

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • i96nds
    Membru marcant
    • 03.ian.2006
    • 427

    Daca insa usa e paralela cu fereastra atunci poti sa incepi astfel incat la usa sa ai placa intreaga. Deci placile vor fi si ele paralele cu usa si fereastra.

    Sa nu uiti de rostul de 7-10 mm pana la perete !
    Stefan

    Comentariu

    • cuciuch daniel
      Membru Marcant
      • 31.oct.2005
      • 358

      2 reguli sunt:
      1 rosturile la margini care trebuie lasate
      2 trebuie taiate placile de margine a.i. la capat sa nu va treziti ca ramane o bucata de 1 cm( pe ambele directii)
      va multumesc de raspunsuri.

      Comentariu

      • bigjoe
        Membru Marcant
        • 19.mai.2006
        • 481

        Re: Regula de motare parchet

        Postat în original de VictorMihai
        Am o rugaminte, daca stie cineva vreo regula de incepere a motarii parchetului laminat.
        Am "auzit" ca ar fi bine ca acesta sa fie perpendicular pe fereastra. Exista vreo regula de acest gen?... care ar fi explicatia?
        Va multumesc!

        Perpendicular pe fereastra pentru ca lumina cand CADE in LUNGUL imbinaririlor nu se observa asa tare oricum daca e BINE PUS nu conteaza.

        Se incepe din STANGA SUS cum stai sa te uiti la un perete

        Apoi sunt 2 metode:

        1) Daca camera este mare adica mai mare de 3 metri lungime pui cate 2 bucati in jos si pe urma in dreapta altele si le bati in stanga cu ciocanul. Bucatile se pun deplasate pentru a asigura ca imbinarea sa fie in linie.

        2) Daca e o camer micuta o iei din stanga si din SUS adica pui o linie completa sus dar ATENTIE cand bati bucatile din dreapta in bucata din stanga sa ai 2 bucatele de lemn (iti trebuie 2 persoane) ca sa tina bucatile aliniate bine...si pe urma urmatorul rand si tot asa.

        Avantajul ultimei metode pe care am folosit-o si eu...este ca atunci cand ajungi la marginea din dreapta si trebuie taiat dupa un contur (cu un fierastrau pendular asa am facut eu) e mai usor..de masurat pe masura ce instalezi.

        Nu uita de folia aceea alba de 2 mm grosime vanduta la sul sa o pui transversal adica PARALEL cu fereastra pe toata suprafata camerei INAINTE sa incepi..ca nu mai ai cum dupa..

        Succes!
        ai grija ..

        Comentariu

        • ferrell
          Incepator
          • 23.sep.2006
          • 9

          parchet laminat

          Sal all. Vreau sa pun parchetul singur..
          Dupa montare..(am cam inteles cum se monteaza..) scot acele distantiere intre perete si parchet.. si pe urma montez plinta???
          si daca il montez acum.. si las distantierele.. si pun plinta si colturile.. peste 10 zile.. e vre-o problema??
          Multumesc
          Merci Kiss

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6886

            Daca lasi distantierele (penele) intre perete si parchet acesta din urma nu are cum sa lucreze cand se dilata. Penele se scot afara dupa care se monteaza plinta.
            Cu stima.

            Comentariu

            • ferrell
              Incepator
              • 23.sep.2006
              • 9

              Este bine?

              Sunt puse bine distantierele.. sau trebuie mai putine.. sau mai multe?
              Il rog pe D-nul MC daca imi spune si mie toate uneltele necesare
              si cum se numesc ele exact camera are 5.40m Lungime si 3.30 latime..
              Iar bucata de parchet are 1,38m lungime si si 19cm latime. cu ce bucati sa incep sa ajung cu ele.. exact la celalalt capat??
              Multumesc
              Merci Kiss

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6886

                Montarea se incepe din coltul din stanga a incaperi perpendicular pe fereastra.
                Primul rand de placi se monteaza cu lamba la perete lasind o dist. de 10-15 mm de la perete. In cazul tau pe un rand va intra 2 placi + aprox. 50 cm dintr-o placa pe care o tai cu un ferestrau manual cu dinti mici. Randul urmator se incepe cu partea ramasa din placa.

                Poze cu detalii gasesti in pliantul atasat in fiecare pachet de parcheti si pe forum : http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=3739

                In magazinul Praktiker din Bucuresti ceri scule si unelte necesare pentru montare parchet laminat si vei fi servit cu tot ce este necesar.
                Cu stima.

                Comentariu

                • LauD
                  Incepator
                  • 05.sep.2006
                  • 2

                  credeti ca voi avea probleme in timp daca am pus 3cm nisip, 2cm sapa , 2mm sapa autonivelanta , folie , parchet ?

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6886

                    Posibil sa aveti probleme in timp din cauza nisipului instabil si a stratului subtire de sapa.
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • bigjoe
                      Membru Marcant
                      • 19.mai.2006
                      • 481

                      Postat în original de MaistrulMax
                      Montarea se incepe din coltul din stanga a incaperi perpendicular pe fereastra.
                      Primul rand de placi se monteaza cu lamba la perete lasind o dist. de 10-15 mm de la perete. In cazul tau pe un rand va intra 2 placi + aprox. 50 cm dintr-o placa pe care o tai cu un ferestrau manual cu dinti mici. Randul urmator se incepe cu partea ramasa din placa.

                      Poze cu detalii gasesti in pliantul atasat in fiecare pachet de parcheti si pe forum : http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=3739

                      In magazinul Praktiker din Bucuresti ceri scule si unelte necesare pentru montare parchet laminat si vei fi servit cu tot ce este necesar.
                      Nu Maistre MAX nu cu un fierastrau cu dinti mici ca te apuca Craciunul si nici nu tai drept. Ci cu un fierastrau pendular cu dintii mici. Casa pui parchetul in 3 ore sau 4.

                      Acuma normal ca daca nu au fierastrau pendular dar totusi scula corecta trebuie folosita plus ca cel mai ieftin cred este vreun milion si ceva de lei asa ca merita pentru nervii si frustrarea cat si calitatea taierii.
                      ai grija ..

                      Comentariu

                      • Maestrul Max
                        Living Legend
                        • 28.iul.2006
                        • 6886

                        Postat în original de bigjoe
                        ....Nu Maistre MAX nu cu un fierastrau cu dinti mici ca te apuca Craciunul si nici nu tai drept. Ci cu un fierastrau pendular cu dintii mici. Casa pui parchetul in 3 ore sau 4. ....
                        bigjoe e cu mult mai usor sa tai manual incet si cu grija, ca doar nu e nimeni mare meserias. Un ferestrau electric perpendicular este foarte bun, insa daca ai de pus doar o camera cu parchet mai bine imprumuti unul decit sa cumperi. Asta daca nu ai si alte lucrari de facut in casa atunci merita investitia.
                        Cu stima.

                        Comentariu

                        • LauD
                          Incepator
                          • 05.sep.2006
                          • 2

                          [quote="bigjoe"]
                          Postat în original de MaistrulMax
                          totusi scula corecta trebuie folosita plus ca cel mai ieftin cred este vreun milion si ceva de lei asa ca merita pentru nervii si frustrarea cat si calitatea taierii.
                          Este chiar mai ieftina , cca 80ron ( cu laser , 6 trepte de viteza , 2 trepte de pendulare , 3 panze si cutie din plastic ) . Eu zic ca merita investitia

                          Comentariu

                          • isav
                            Incepator
                            • 15.iun.2006
                            • 24

                            Taiere parchet laminat

                            Vreau sa montez intr-o camera parchet laminat, insa am o mica problema
                            deoarece camera are dimensiunea de 2.87 m iar parchetul are lungimea
                            de 1380 mm.Daca las cate 1 cm la pereti atunci intra 2 bucati intregi plus
                            o bucata mica de 9 cm, lucru pe care as vrea sa-l evit.
                            Cum as putea sa incep in asa fel incat sa-mi intre bucati mai mari fara prea multa risipa de material ?.

                            Comentariu

                            • Maestrul Max
                              Living Legend
                              • 28.iul.2006
                              • 6886

                              Re: Taiere parchet laminat

                              Postat în original de isav
                              Vreau sa montez intr-o camera parchet laminat, insa am o mica problema
                              deoarece camera are dimensiunea de 2.87 m iar parchetul are lungimea
                              de 1380 mm.Daca las cate 1 cm la pereti atunci intra 2 bucati intregi plus
                              o bucata mica de 9 cm, lucru pe care as vrea sa-l evit.
                              Cum as putea sa incep in asa fel incat sa-mi intre bucati mai mari fara prea multa risipa de material ?.
                              Taiati din prima placa care o montati o bucata de 30 cm (din partea care vine la peretele lateral)
                              Este o bucata care se pierde dar nu aveti ce face.
                              Cu stima.

                              Comentariu

                              • alina_tanase
                                Incepator
                                • 30.oct.2006
                                • 6

                                Montare parchet melaminat

                                Buna ziua!
                                La montarea parchetului melaminat am inteles ca este depasita folia izolanta si ca ar fi mai bune placile de polistiren extrudat, car sunt mai bune izolatoare termice si fonice.
                                Intrebarea mea este: sub aceste placi este nevoie sa fie turnata sapa?
                                Aceste placi sa se mai rod in timp si parchetul se poate lasa? mentionez ca incaperea in care vreau sa pun parchet a avut initial mocheta lipita cu prenandez.
                                Este de ajuns daca indept eventualele denivelari cu adeziv si apoi pun folie + polistiren + parchet?
                                Va multumesc si va doresc o zi buna!
                                Alina Tanase

                                Comentariu

                                Procesare...