Montarea parchetului laminat si alegerea acestuia

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6887

    Nimic nu este depasit la ora actuala, exista solutii in care este obligatorie folia anticondens izolatoare.

    Precizati care este diferenta de nivel pentru a va ajuta cu o solutie concreta.
    Daca nu se tine seama de diferenta de nivel atunci ordinea straturilor sunt :
    -polistiren extrudat
    -sapa autonivelanta armata cu plasa fibra sticla
    -folie PE
    -parchet laminat

    Ca variante de executie :
    -folie hidroizolatoare
    -placa OSB3
    -folie PE
    -parchet laminat
    Cu stima.

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13004

      Daca denivelarile sunt sub 3 mm puteti monta linistita parchet laminat.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • alina_tanase
        Incepator
        • 30.oct.2006
        • 6

        parchet melaminat

        Va multumesc pentru raspunsuri.
        Pe hol am gresie si este mai inalta cu aproximativ 2 cm decat nivelul pardoselii.
        In bricostore am gasit un produs care se numeste IZOPANEL (grosimi de 5.5 si 3mm). Este acelasi lucru cu extrudatul care trebuie armat cu fibra de sticla? Am auzit diverse pareri in legatura cu aceste placi de extrudat. Unii spun ca se pun sub sapa, altii spun ca se pun deasupra. Care este varianta corecta?
        Denivelarile din pardoseala nu par a fi foarte mari, dar as vrea sa ajung cu parchetul la acelasi nivel cu gresia din hol. Ar trebui sa pun o sapa cam de 1 cm? si restul se ajunge la nivel cu parchetul si cu folia PE?
        Va multumesc pentru raspunsuri!
        toate cele bune!
        Alina Tanase

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13004

          Placile izopanel se monteaza sub parchet si nu au nici o legatura cu polistirenul extrudat pentru termoizolarea pardoselii.

          Daca doriti sa ajungeti la acelasi nivel este necesara o sapa autonivelanta, asa cum ati presupus.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6887

            Din pacate este o diferenta prea mica de nivel pentru a se putea face si o termoizolare a pardoselii.
            Asa cum a spus si Viorel ajunge doar un strat de 1 cm de sapa autonivelanta.
            Cu stima.

            Comentariu

            • alina_tanase
              Incepator
              • 30.oct.2006
              • 6

              multumesc pentru raspunsuri!

              Va multumesc mult de tot pentru raspunsuri! Voi pune sapa autonivelanta.
              pret manopera

              Buna ziua! Revin cu o intrebare: cat costa, in mod normal, manopera pe mp la turnat sapa?
              Am chemat un meserias sa vada sufrageria si sa isi dea cu parerea ce ar fi mai bine sa punem acolo: sapa autonivelanta sau sapa normala. el mi-a spus ca am chiar in mijlocul camerei o "burta" si daca pune sapa autonivelanta, s-ar putea sa curga si sa se duca pana pe hol peste gresie. Si in plus este foarte scumpa si intra vreo 3-4 saci. Ca mai bine pune sapa normala, cu amorsa de aracet, dar acolo unde este groapa mai mare sa inghesui vreo 2 straturi de izopanel. Pai pana la urma mai pun sapa, sau nu? Ideea cu sapa aia este sa indrepte, nu-i asa, sa aduca pardoseala la acelasi nivel peste tot. Deja nu stiu ce sa mai inteleg, ca am intrebat pana acum vreo 3 meseriasi si fiecare cu alta parere. Imi vine sa ma duc sa iau materiale si sa ma apuc singura de treaba
              Alina Tanase

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 13004

                Este interesant daca stiti cat este grosimea necesara a sapei pe care trebuie sa o turnati.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • alina_tanase
                  Incepator
                  • 30.oct.2006
                  • 6

                  sapa

                  Pai in principiu ar fi de 1 cm. la prag, spre holul cu gresie, diferenta e de 2 cm. nu am masurat in restul camerei sa vad care ar fi diferenta de pus, ca sa las rezerva pt parchet si folie.
                  Alina Tanase

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6887

                    La o asemenea diferenta mica de nivel singura solutie viabila, chiar daca este mai scumpa, este turnarea unei sape autonivelante.

                    Atentie insa la pregatirea suprafetei de baza inainte de turnarea sapei autonivelante.


                    Sapa normala chiar aditivata (nu cu aracet) nu rezista la o grosime asa mica.
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • alina_tanase
                      Incepator
                      • 30.oct.2006
                      • 6

                      Cum se pregateste suprafata de baza inaintea turnarii sapei autonivelante?
                      Spuneti-mi, este posibil sa "curga" daca in mijlocul camerei este acea "burta"? Nu am mai avut ocazia pana acum sa vad sau sa folosesc sapa autonivelanta si va rog sa nu radeti de mine daca va spun urmatoarea chestiune: am auzit de la mai multe persoane - care banuiesc ca sunt necunoscatoare in materie - ca sapa autonivelanta o prepari si o lasi in mijlocul camerei si ea se niveleaza singura - ca doar d-aia e sapa autonivelanta, nu? eu cred ca este doar mai moale si mai usor de manevrat decat o sapa normala, dar tot trebuie sa o intinzi, iar apoi ea se niveleaza singura pe suprafete mai mici, nu?
                      Alina Tanase

                      Comentariu

                      • Maestrul Max
                        Living Legend
                        • 28.iul.2006
                        • 6887

                        Daca acea "burta" depaseste nivelul pragului atunci chiar ca este o problema.
                        Masurati cu ajutorul unui dreptar + boloboc daca nu este nivelul mai sus.

                        Pentru sapa autonivelanta Thomsit DH Max :
                        Pregatirea suprafetei
                        "Suprafata suport trebuie sa fie neteda, bine uscata, curata, fara crapaturi, fara materiale antiaderente. Eventualele resturi de adeziv trebuie indepartate complet, daca este posibil.
                        Trebuie indepartat prin slefuire stratul moale de acoperire (lapte de ciment) sau resturile faramicioase de ciment de pe suprafata podelei. Dupa aspirarea prafului suprafata se trateaza cu amorsa dispersiva Thomsit R777 nediluata sau diluata în proportie de 1:1, pentru asigurarea unei aderente mai bune. Aplicarea materialului de nivelare se incepe doar dupa uscarea completa a amorsei (maxim 1 ora)."
                        Mod de aplicare
                        "La prepararea compozitiei de nivelare la 5,0-5,5 l de apa rece vom adauga treptat 25 kg (1 sac) de praf, amestecand continuu cu masina de amestecat electrica (maxim 600 rotatii/minut) pana se obtine o compozitie omogena (3-5 minute). Compozitia astfel obtinuta se lasa la repaus 3-4 minute, apoi se amesteca bine înca o data. Compozitia preparata trebuie utilizata în 20-25 minute aplicand-o continuu si uniform pe podea, apoi se întinde cu paleta de gletuit din otel inoxidabil."

                        (c) fisa tehnica Thomsit
                        Cu stima.

                        Comentariu

                        • alina_tanase
                          Incepator
                          • 30.oct.2006
                          • 6

                          Multumesc pentru raspunsul detaliat!
                          Alina Tanase

                          Comentariu

                          • camellia
                            Membru
                            • 29.oct.2006
                            • 106

                            Parchet laminat

                            Apelez din nou la sfaturile dumneavoastra.Va rog sa-mi sugerati ce ar fi mai binearchet clic sau dublu clic,care sa fie grosimea ideala,ce tip de folie este recomandata.Mentionez ca stau la parter si as dori parchet pentru un dormitor.Va multumesc si astept raspunsurile dumneavoastra.

                            Comentariu

                            • VYS
                              Living Legend
                              • 19.aug.2005
                              • 13004

                              Dublu click de 8 mm.
                              Daca esti la parter pune placi izolatoare Izopanel (sunt cu pasla) si apoi folie PEE.
                              VYS Blog DIY

                              Comentariu

                              • camellia
                                Membru
                                • 29.oct.2006
                                • 106

                                Noi am facut izolatie la pardoseala cu sapa ,polistiren extrudat si apoi sapa autoizolanta .In cazul asta cred ca nu mai este nevoie de placi izolatoare.Folia aceea PEE din ce este ?Si as mai avea o intrebare:care parchet e mai bun,fag,stejar,cires etc.
                                Scuze ,ultima era sapa autonivelanta.

                                Comentariu

                                Procesare...