Montarea parchetului laminat si alegerea acestuia

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ssilvviu
    Membru
    • 09.aug.2006
    • 247

    Am si eu o curiozitate: ce te faci peste 10 ani cand o sa se duca luciul parchetului laminat, o sa apara zgaraieturi, pete, etc. Se poate un astfel de parchet rascheta?
    Si un alt aspect: un coleg de al meu m-a intrebat intr-o zi daca am vre-o solutie la problema lui: si-a pus de curand parchet laminat si la scurt timp dupa montare a facut o mica "burta" care nu mai permite deschiderea usii. El nu tine minte sa fi varsat apa in locul respectiv.
    Se mai poate deslipi odata lipit un astfel de parchet? Eu unul banuiesc ca nu.

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6920

      Postat în original de ssilvviu
      Am si eu o curiozitate: ce te faci peste 10 ani cand o sa se duca luciul parchetului laminat, o sa apara zgaraieturi, pete, etc. Se poate un astfel de parchet rascheta?
      Si un alt aspect: un coleg de al meu m-a intrebat intr-o zi daca am vre-o solutie la problema lui: si-a pus de curand parchet laminat si la scurt timp dupa montare a facut o mica "burta" care nu mai permite deschiderea usii. El nu tine minte sa fi varsat apa in locul respectiv.
      Se mai poate deslipi odata lipit un astfel de parchet? Eu unul banuiesc ca nu.

      Bun acuma nu comparati parchetul masiv cu parchetul laminat. Fiecare are avantaje si dezavantaje.

      Un asemenea parchet nu se poate rascheta si nu se poate dezlipi (depinde de tipul montajului).

      In cazul prietenului dumneavoastra mai mult ca sigur a fost o greseala de montaj de a aparut o mica "burta", posibil sa nu fi lasat rosturile de jur imprejurul peretilor ori a fixat plinta de parchet.
      Cu stima.

      Comentariu

      • ssilvviu
        Membru
        • 09.aug.2006
        • 247

        Sa inteleg ca nu se mai poate face nimic?
        Eventual sa puna alt parchet nu??? )

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6920

          Postat în original de ssilvviu
          Sa inteleg ca nu se mai poate face nimic?
          Eventual sa puna alt parchet nu??? )
          Nu. Nu este nevoie de alt parchet.

          Verificati daca este rost de montaj de 1-1.5 cm de la pereti la marginea parchetului si daca nu cumva plinta este fixata de parchet.
          Daca nu este rost de dilatare se taie cu un polizor de mana, iar daca plinta este fixata de parchet acesta se demonteaza.

          Dupa inlaturara acestor greseli de montaj parchetul laminat isi revine datorita elasticitati sale.
          Cu stima.

          Comentariu

          • gigibrici
            Incepator
            • 07.iul.2006
            • 78

            In pachet sunt 20 de placi totalizand 2.06 m.p. Din cate am vazut, este asamblare de tip click, deci se poate demonta. Eu am in sufragerie parchet laminat de 7 mm inca de acum 4 ani si ceva, este imbinare lipita si e la fel ca in prima zi (si s-a circulat pe el, pentru ca ani de zile am avut meditatii zilnic, permanent intrau si ieseau elevi). Nu am avut probleme de dilatare, umflare, pierdere a luciului, zgariere, etc, si s-a intrat pe el atat incaltat cat si in papuci sau in ciorapi. Ba iarna trecuta, au venit elevii cu colindul si am adunat apa cu mopul la plecarea lor. Nu au fost probleme.
            Va multumesc pentru raspunsuri. Voi analiza si voi decide daca montez 12 mm in tot holul sau nu.
            Inca o data, va multumesc.
            Numai bine,
            Gigi

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6920

              Mai trebuie avut in vedere un aspect, un parchet de 12 mm termoizoleaza mai bine decat unul subtire, deci ofera o suprafata mai calda.
              Cu stima.

              Comentariu

              • expertparchet
                Living Legend
                • 16.iun.2006
                • 1272

                Omul vrea pt. hol de intrare...... eu as merge pe ceramica. Eu mi-am montat masiv si pe hol dar ganditi-va ca nu ma costa nici un ban macar sa-l reconditionez cand vreau...

                Comentariu

                • gigibrici
                  Incepator
                  • 07.iul.2006
                  • 78

                  Daca e sa fiu rautacios, reconditionatul costa: e vorba de raschetat + un lac, ceva care se da pe parchet (ca sa nu mai socotim manopera - regie proprie, sa zicem). La cel laminat e nevoie de un produs de curatat. Dupa cum spunea MaistrulMax, fiecare tip are avantaje si dezavantaje. Fiecare persoana are propriul sistem de masura si se raporteaza la unul din criteriile: pret / calitate / confort / usurinta in montare sau intretinere, ori o combinatie a celor enumerate mai sus.
                  P.S. Am vazut intr-o bucatarie urmatorul tip de pardoseala: pe margine - 2 randuri de gresie, iar in centru - parchet din lemn masiv. Fiecare cu gustul lui.
                  Numai bine,
                  Gigi

                  Comentariu

                  • expertparchet
                    Living Legend
                    • 16.iun.2006
                    • 1272

                    Pt. mine reconditionatul parchetului nu costa nimic.....nada,niente,nothing

                    Comentariu

                    • faraonu
                      Membru
                      • 23.oct.2005
                      • 208

                      Postat în original de expertparchet
                      Cati m/p are o cutie faraonule depinde de producator,dimensiuni si mod de ambalare..........
                      ma bucur pentru tine. noi vb de un anumit tip de parchet disponibil la metro. ala de care vorbeam noi cand te-ai bagat tu in discutie vine la cutii de 2.06mp.

                      reconditionatul unui parchet masiv pentru cei ce nu avem aparatul de rashchetat si priceperea de-a lacui ne costa mai mult decat sa schimbam parchetul.

                      placile nu trebuiesc neaparat lipite pt ca tipul de asamblare e clic. asadar, in caz de ceva, schimbi o placa, care la masiv nu e posibil fara reconditionare.

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 12977

                        Postat în original de expertparchet
                        Pt. mine reconditionatul parchetului nu costa nimic.....nada,niente,nothing
                        Sa vi si pe la mine cu "nada, niete, nothing" asta.

                        Te astept cu nerabdare.
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • expertparchet
                          Living Legend
                          • 16.iun.2006
                          • 1272

                          Prin 2050 ajungem si in DJ.

                          Comentariu

                          • VYS
                            Living Legend
                            • 19.aug.2005
                            • 12977

                            Postat în original de expertparchet
                            Prin 2050 ajungem si in DJ.
                            Pai decat sa ajungi bosorog, mai bine nu.

                            Cine stie ce idei iti mai vin la batranete!
                            VYS Blog DIY

                            Comentariu

                            • dorin25
                              Incepator
                              • 24.nov.2006
                              • 10

                              am si eu o intrebare legata de laminat....se poate pune direct peste polistiren extrudat de 20 mm? Daca as mai turna si sapa ar depasi cu mult nivelul din hol. Diferenta mea de nivel e max de 2 cm. Si daca se poate pune polistiren extrudat peste o suprafta care nu e foarte fina?
                              as avea si eu o intrebare legata de laminat...se poate pune direct peste polistiren extrudat fara a mai turna sapa... diferenta de nivel dintre camera si hol nu-mi permite sa torn si sapa. Este max 2 cm. Si polistirenul se poate pune pe orice suprafata chiar daca nu este fina?

                              Comentariu

                              • Maestrul Max
                                Living Legend
                                • 28.iul.2006
                                • 6920

                                Postat în original de dorin25
                                as avea si eu o intrebare legata de laminat...se poate pune direct peste polistiren extrudat fara a mai turna sapa... diferenta de nivel dintre camera si hol nu-mi permite sa torn si sapa.

                                Nu, deoarece riscati sa se desfaca din click.

                                Puteti in schimb sa utilizati un placaj de fag de 4 mm daca doriti.
                                Cu stima.

                                Comentariu

                                Procesare...