Montare sindrila bituminoasa

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12086

    Montare sindrila bituminoasa

    Daca tot am discutat de sindrila bituminoasa va arat cum am facut eu constructia unui garaj , astereala si sindrila . Capriorii acoperisului i-am montat intre o grinda montata pe un zid si grinda de metal ce realizeaza inchiderea . Pentru fixarea grinzilor de lemn pe metal am folosit niste coltare metalice .
    Fișiere Atașate
    Instalatii verificari-revizii gaze
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12086

    #2
    La astereala am folosit lambriu pt partea de streasina si scindura pentru interior . Pe interior nu ma multumea aspectul scindurii asa ca am montat prima oara pe grinzi un osb de 6mm peste care am pus scindura . In acest mod in garaj se vede tavanul de osb si grinzile . Deoarece lambriul pus pe contur era mult mai subtire decit osb-ul+ scindura , si eu aveam nevoie de o suprafata plana , a trebuit ca dupa montarea lambriului sa adaug , pe deasupra , osb pina la complectarea grosimii . Dupa aceasta operatiune am montat pazia si am vopsit partea pe care venea jgheabul .
    Fișiere Atașate
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12086

      #3
      Am montat jgheabul si burlanul apoi sortul de tabla. Dupa montarea sortului am pus membrana bituminoasa ( cu flacara si montata bonus de cei care mi-au adus materialele ) iar pe contur am izolat aceasta membrana cu o banda bitum-aluminu .
      Fișiere Atașate
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12086

        #4
        Montajul sindrilei montajul se face dupa ce traseaza cu o sfoara nivelul de unde incepem . Primul rind se monteaza intors pt a se face linia de inceput dupa care al doilea rind se monteaza cu ondula pina la nivelul liniei de inceput . La montaj banda de protectie a bitumului , de pe placa , se da jos . Eu am mai adaugat adeziv bituminos si pe ondulele placii pt a se fixa mai bine . Prinderea placilor se face cu cuie zincate , speciale , cu floare mare . In felul acesta se monteaza pina la ultimul rind . Ultimul rind de la coama se face din ondule taiate si montate perpenticular pe rinduri . Pe tot conturul am dat cu bitum , am inchis toate golurile . Marginile de capat le-am protejat cu niste sorturi facute din tabla zincata . Am recurs la tabla zincata deoarece sorturile din comert care s-ar fi potrivit erau foarte scumpe , pot spune , nesimtit de scumpe ! Cele de tabla costa circa 11 mil iar acestea facute m-au costat 1, 6 mil ! Cam asta este , cu rabdare si foarte greu din cauza caldurii zic eu ca am reusit .
        Fișiere Atașate
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • Mircea G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12086

          #5
          Continuare Calcanul de la intrare facut din osb l-am imbracat tot cu sindrila .
          Fișiere Atașate
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • zxm_patrick
            Membru marcant
            • 27.iul.2006
            • 665

            #6
            bravos....la usi o sa pui policarbonat, sau le lasi asa ?
            "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

            Comentariu

            • Mircea G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12086

              #7
              Postat în original de zxm_patrick
              bravos....la usi o sa pui policarbonat, sau le lasi asa ?
              Am sa pun policarbonat deoarece nu am alta solutie . Daca nu erau facute in ton cu gardul poate puneam o usa de garaj dar asa ... Nici nu vad ce s-ar putea pune altceva .
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6359

                #8
                Felicitări pentru lucrare!
                La cum se vede că aţi realizat lucrarea, chiar că vă va ţine "o căruţă" de ani.

                M-ar interesa ceva mai multe detalii referitoare la membrana bituminoasă şi la banda de etanşare "bitum-aluminiu". Se poate?

                Garajul va fi, la final, închis cu ziduri/geaumuri?
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • Mircea G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12086

                  #9
                  Postat în original de raduca
                  [b]M-ar interesa ceva mai multe detalii referitoare la membrana bituminoasă şi la banda de etanşare "bitum-aluminiu". Se poate?
                  Garajul va fi, la final, închis cu ziduri/geamuri?
                  Cei care mi-au adus sindrila mi-au adus si membrana , practic am mers pe mina lor , si cred ca au adus ceva bun . Deoarece sint prieten cu ei mi-au asigurat si montajul cu flacara . Detalii depre ea nu am dar poate va lamureste poza . Din ce spuneau ei , membrana se putea monta si fara flacara .Banda bitum aluminiu am vazut-o intimplator in Metro si mi-am adus aminte ca in unele schite de montaj arata ca se foloseste la inchiderea muchiilor membranei , asa ca am luat . Fata de alte benzi de genul acesta , aluminiul chiar e ceva mai gros , nu un simplu staniol , iar bitumul se lipeste al naibii de bine . Garajul va fi inchis cu geamuri dar pina acolo mai am finisajele la pereti , acum montez klinkerul pe soclu ....greu , ca sint doar eu si cu mine !
                  Fișiere Atașate
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6359

                    #10
                    Recunosc că eu nu am folosit membramă bituminoasă şi nici bandă etanşantă cu AL. Totodată, recunosc că nu cunosc care metodă este mai bună sau mai sigură. Dar vă garantez că lipsa stratului de ventilaţie vă va face destule probleme.
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • Mircea G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12086

                      #11
                      Postat în original de raduca
                      Recunosc că eu nu am folosit membramă bituminoasă şi nici bandă etanşantă cu AL. Totodată, recunosc că nu cunosc care metodă este mai bună sau mai sigură. Dar vă garantez că lipsa stratului de ventilaţie vă va face destule probleme.
                      Lipsa stratului de ventilatie ? Poate ! dar nu in situatia mea , atita timp cit temperatura din garaj va fi ca afara , din 2 motive : 1. nu am nevoie de caldura 2. am aerisiri . Unde si cine sa faca condens ?
                      Fișiere Atașate
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • RaduCA
                        Living Legend
                        • 09.oct.2005
                        • 6359

                        #12
                        Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                        [...] atita timp cit temperatura din garaj va fi ca afara [...]
                        Atunci de ce vă mai chinuiţi atît ca să faceţi un garaj? Nu vă era îndeajuns un carport?

                        Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                        [...] 1. nu am nevoie de caldura [...]
                        Tocmai pentru a vă proteja de căldură era bne să folosiţi acel spaţiu de ventilaţie.

                        Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                        [...] Unde [...] sa faca condens?
                        A pomenit cineva ceva de condens?

                        Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                        [...] cine sa faca condens?
                        Ei, asta nu-i o problemă, găsiţi Dvs. pe cineva... că doar sînteţi un om "descurcător".
                        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                        Comentariu

                        • Mircea G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12086

                          #13
                          Garaj imi trebuie pt tinut sculele de gradina , bicicleta, si una din masini caci vor fi mai multe . Cea care va fi pt familie si nu de alergatura , va sta in garaj deoarece va fi folosita mai putin . Eu nu am nevoie sa o tin la cald ci doar mai protejata . De caldura nu-mi fac grija , am ventilatiile , usa glisanta nu este etansa...Da, dupa cum citesc eu printre rinduri si asa cum spunea un vecin , prea multi bani pt un garaj . Poate aveti dreptate dar de 11 ani astept sa am si eu un spatiu acoperit asa ca vreau sa iasa cit de cit cum imi place si gindesc . Azi a trecut cel de la firma care mi-a adus sindrila , a fost multumit de lucrare si normal ... daca era pe casa si nu pe garaj TREBUIA SPATIU VENTILAT , deci gindit in alt mod acoperisul . Sincer daca imi vin dracii , pot face si asta , pe partea de jos a cusacilor , cu o folie si un lambriu + gauri de ventilatie la partea de jos si sus !
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • RaduCA
                            Living Legend
                            • 09.oct.2005
                            • 6359

                            #14
                            Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                            [...] De caldura nu-mi fac grija, am ventilatiile, usa glisanta nu este etansa. [...]
                            Părerea mea este că aerisirile pe care le aveţi sînt prea mici pentru a face faţă. Partea bună este că, dacă va fi cazul, le puteţi mări sau suplimenta. Chiar sînt curios ce temperaturi veţi avea vara în garaj.

                            Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                            [...] dupa cum citesc eu printre rinduri si asa cum spunea un vecin, prea multi bani pt un garaj. [...]
                            Nu aţi citit bine printre rînduri! Ba eu chiar vă sugeram o soluţie (cea cu acoperişul ventilat) mai scumpă. Nu consider că aţi pus ceva în plus, ci în minus.
                            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                            Comentariu

                            • Mircea G
                              Living Legend
                              • 14.ian.2007
                              • 12086

                              #15
                              Postat în original de raduca
                              Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                              [...] De caldura nu-mi fac grija, am ventilatiile, usa glisanta nu este etansa. [...]
                              Părerea mea este că aerisirile pe care le aveţi sînt prea mici pentru a face faţă. Partea bună este că, dacă va fi cazul, le puteţi mări sau suplimenta. Chiar sînt curios ce temperaturi veţi avea vara în garaj.

                              Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                              [...] dupa cum citesc eu printre rinduri si asa cum spunea un vecin, prea multi bani pt un garaj. [...]
                              Nu aţi citit bine printre rînduri! Ba eu chiar vă sugeram o soluţie (cea cu acoperişul ventilat) mai scumpă. Nu consider că aţi pus ceva în plus, ci în minus.
                              Si ce solutie imi recomandati ? Asta sa nu intram in polemica ! Cum trebuie sa fac ?
                              Instalatii verificari-revizii gaze

                              Comentariu

                              Procesare...