Montare sindrila bituminoasa

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12229

    Montare sindrila bituminoasa

    Daca tot am discutat de sindrila bituminoasa va arat cum am facut eu constructia unui garaj , astereala si sindrila . Capriorii acoperisului i-am montat intre o grinda montata pe un zid si grinda de metal ce realizeaza inchiderea . Pentru fixarea grinzilor de lemn pe metal am folosit niste coltare metalice .

    Click image for larger version  Name:	3_952.jpg Views:	15612 Size:	105.8 KO ID:	632633 Click image for larger version  Name:	4_445.jpg Views:	14732 Size:	52.1 KO ID:	632634 Click image for larger version  Name:	5_162.jpg Views:	15643 Size:	66.9 KO ID:	632635

    La astereala am folosit lambriu pt partea de streasina si scindura pentru interior . Pe interior nu ma multumea aspectul scindurii asa ca am montat prima oara pe grinzi un osb de 6mm peste care am pus scindura . In acest mod in garaj se vede tavanul de osb si grinzile . Deoarece lambriul pus pe contur era mult mai subtire decit osb-ul+ scindura , si eu aveam nevoie de o suprafata plana , a trebuit ca dupa montarea lambriului sa adaug , pe deasupra , osb pina la complectarea grosimii . Dupa aceasta operatiune am montat pazia si am vopsit partea pe care venea jgheabul.

    Click image for larger version  Name:	6_183.jpg Views:	15552 Size:	68.8 KO ID:	564162 Click image for larger version  Name:	7_196.jpg Views:	15811 Size:	81.3 KO ID:	564163 Click image for larger version  Name:	9_105.jpg Views:	14907 Size:	82.9 KO ID:	564164 Click image for larger version  Name:	10_145.jpg Views:	15297 Size:	70.7 KO ID:	564165

    Am montat jgheabul si burlanul apoi sortul de tabla. Dupa montarea sortului am pus membrana bituminoasa ( cu flacara si montata bonus de cei care mi-au adus materialele ) iar pe contur am izolat aceasta membrana cu o banda bitum-aluminu.

    Click image for larger version  Name:	12_216.jpg Views:	15427 Size:	65.5 KO ID:	564166 Click image for larger version  Name:	13_188.jpg Views:	14482 Size:	37.5 KO ID:	564167

    Montajul sindrilei montajul se face dupa ce traseaza cu o sfoara nivelul de unde incepem . Primul rind se monteaza intors pt a se face linia de inceput dupa care al doilea rind se monteaza cu ondula pina la nivelul liniei de inceput . La montaj banda de protectie a bitumului , de pe placa , se da jos . Eu am mai adaugat adeziv bituminos si pe ondulele placii pt a se fixa mai bine . Prinderea placilor se face cu cuie zincate , speciale , cu floare mare . In felul acesta se monteaza pina la ultimul rind . Ultimul rind de la coama se face din ondule taiate si montate perpenticular pe rinduri . Pe tot conturul am dat cu bitum , am inchis toate golurile . Marginile de capat le-am protejat cu niste sorturi facute din tabla zincata . Am recurs la tabla zincata deoarece sorturile din comert care s-ar fi potrivit erau foarte scumpe , pot spune , nesimtit de scumpe ! Cele de tabla costa circa 11 mil iar acestea facute m-au costat 1, 6 mil ! Cam asta este , cu rabdare si foarte greu din cauza caldurii zic eu ca am reusit .

    Click image for larger version  Name:	16_128.jpg Views:	20537 Size:	77.3 KO ID:	564168 Click image for larger version  Name:	17_130.jpg Views:	19117 Size:	101.4 KO ID:	564169 Click image for larger version  Name:	18_427.jpg Views:	17520 Size:	100.4 KO ID:	564170 Click image for larger version  Name:	19_183.jpg Views:	31164 Size:	95.2 KO ID:	564171

    Continuare Calcanul de la intrare facut din osb l-am imbracat tot cu sindrila.

    Click image for larger version  Name:	22_205.jpg Views:	14760 Size:	74.6 KO ID:	564172 Click image for larger version  Name:	23_203.jpg Views:	14859 Size:	105.7 KO ID:	564173 Click image for larger version  Name:	24_425.jpg Views:	15227 Size:	102.3 KO ID:	564174 Click image for larger version  Name:	25_248.jpg Views:	14685 Size:	67.9 KO ID:	564175
    Instalatii verificari-revizii gaze
  • zxm_patrick
    Membru Marcant
    • 27.iul.2006
    • 659

    #2
    bravos....la usi o sa pui policarbonat, sau le lasi asa ?
    "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12229

      #3
      Postat în original de zxm_patrick
      bravos....la usi o sa pui policarbonat, sau le lasi asa ?
      Am sa pun policarbonat deoarece nu am alta solutie . Daca nu erau facute in ton cu gardul poate puneam o usa de garaj dar asa ... Nici nu vad ce s-ar putea pune altceva .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6453

        #4
        Felicitări pentru lucrare!
        La cum se vede că aţi realizat lucrarea, chiar că vă va ţine "o căruţă" de ani.

        M-ar interesa ceva mai multe detalii referitoare la membrana bituminoasă şi la banda de etanşare "bitum-aluminiu". Se poate?

        Garajul va fi, la final, închis cu ziduri/geaumuri?
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12229

          #5
          Postat în original de raduca
          [b]M-ar interesa ceva mai multe detalii referitoare la membrana bituminoasă şi la banda de etanşare "bitum-aluminiu". Se poate?
          Garajul va fi, la final, închis cu ziduri/geamuri?
          Cei care mi-au adus sindrila mi-au adus si membrana , practic am mers pe mina lor , si cred ca au adus ceva bun . Deoarece sint prieten cu ei mi-au asigurat si montajul cu flacara . Detalii depre ea nu am dar poate va lamureste poza . Din ce spuneau ei , membrana se putea monta si fara flacara .Banda bitum aluminiu am vazut-o intimplator in Metro si mi-am adus aminte ca in unele schite de montaj arata ca se foloseste la inchiderea muchiilor membranei , asa ca am luat . Fata de alte benzi de genul acesta , aluminiul chiar e ceva mai gros , nu un simplu staniol , iar bitumul se lipeste al naibii de bine . Garajul va fi inchis cu geamuri dar pina acolo mai am finisajele la pereti , acum montez klinkerul pe soclu ....greu , ca sint doar eu si cu mine !

          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1_424.jpg 
Afișări:	13408 
Mărime:	92,2 KB 
ID:	564222 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2_707.jpg 
Afișări:	13375 
Mărime:	58,6 KB 
ID:	564223 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	3_968.jpg 
Afișări:	13642 
Mărime:	58,2 KB 
ID:	564224
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6453

            #6
            Recunosc că eu nu am folosit membramă bituminoasă şi nici bandă etanşantă cu AL. Totodată, recunosc că nu cunosc care metodă este mai bună sau mai sigură. Dar vă garantez că lipsa stratului de ventilaţie vă va face destule probleme.
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • Mircea_G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12229

              #7
              Postat în original de raduca
              Recunosc că eu nu am folosit membramă bituminoasă şi nici bandă etanşantă cu AL. Totodată, recunosc că nu cunosc care metodă este mai bună sau mai sigură. Dar vă garantez că lipsa stratului de ventilaţie vă va face destule probleme.
              Lipsa stratului de ventilatie ? Poate ! dar nu in situatia mea , atita timp cit temperatura din garaj va fi ca afara , din 2 motive : 1. nu am nevoie de caldura 2. am aerisiri . Unde si cine sa faca condens?

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	aerisire_1_202.jpg 
Afișări:	11401 
Mărime:	35,6 KB 
ID:	564228 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	aerisire_196.jpg 
Afișări:	11582 
Mărime:	37,4 KB 
ID:	564229
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6453

                #8
                Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                [...] atita timp cit temperatura din garaj va fi ca afara [...]
                Atunci de ce vă mai chinuiţi atît ca să faceţi un garaj? Nu vă era îndeajuns un carport?

                Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                [...] 1. nu am nevoie de caldura [...]
                Tocmai pentru a vă proteja de căldură era bne să folosiţi acel spaţiu de ventilaţie.

                Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                [...] Unde [...] sa faca condens?
                A pomenit cineva ceva de condens?

                Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                [...] cine sa faca condens?
                Ei, asta nu-i o problemă, găsiţi Dvs. pe cineva... că doar sînteţi un om "descurcător".
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • Mircea_G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12229

                  #9
                  Garaj imi trebuie pt tinut sculele de gradina , bicicleta, si una din masini caci vor fi mai multe . Cea care va fi pt familie si nu de alergatura , va sta in garaj deoarece va fi folosita mai putin . Eu nu am nevoie sa o tin la cald ci doar mai protejata . De caldura nu-mi fac grija , am ventilatiile , usa glisanta nu este etansa...Da, dupa cum citesc eu printre rinduri si asa cum spunea un vecin , prea multi bani pt un garaj . Poate aveti dreptate dar de 11 ani astept sa am si eu un spatiu acoperit asa ca vreau sa iasa cit de cit cum imi place si gindesc . Azi a trecut cel de la firma care mi-a adus sindrila , a fost multumit de lucrare si normal ... daca era pe casa si nu pe garaj TREBUIA SPATIU VENTILAT , deci gindit in alt mod acoperisul . Sincer daca imi vin dracii , pot face si asta , pe partea de jos a cusacilor , cu o folie si un lambriu + gauri de ventilatie la partea de jos si sus !
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6453

                    #10
                    Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                    [...] De caldura nu-mi fac grija, am ventilatiile, usa glisanta nu este etansa. [...]
                    Părerea mea este că aerisirile pe care le aveţi sînt prea mici pentru a face faţă. Partea bună este că, dacă va fi cazul, le puteţi mări sau suplimenta. Chiar sînt curios ce temperaturi veţi avea vara în garaj.

                    Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                    [...] dupa cum citesc eu printre rinduri si asa cum spunea un vecin, prea multi bani pt un garaj. [...]
                    Nu aţi citit bine printre rînduri! Ba eu chiar vă sugeram o soluţie (cea cu acoperişul ventilat) mai scumpă. Nu consider că aţi pus ceva în plus, ci în minus.
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12229

                      #11
                      Postat în original de raduca
                      Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                      [...] De caldura nu-mi fac grija, am ventilatiile, usa glisanta nu este etansa. [...]
                      Părerea mea este că aerisirile pe care le aveţi sînt prea mici pentru a face faţă. Partea bună este că, dacă va fi cazul, le puteţi mări sau suplimenta. Chiar sînt curios ce temperaturi veţi avea vara în garaj.

                      Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                      [...] dupa cum citesc eu printre rinduri si asa cum spunea un vecin, prea multi bani pt un garaj. [...]
                      Nu aţi citit bine printre rînduri! Ba eu chiar vă sugeram o soluţie (cea cu acoperişul ventilat) mai scumpă. Nu consider că aţi pus ceva în plus, ci în minus.
                      Si ce solutie imi recomandati ? Asta sa nu intram in polemica ! Cum trebuie sa fac ?
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • RaduCA
                        Living Legend
                        • 09.oct.2005
                        • 6453

                        #12
                        Nu este vorba de nici o polemică.

                        În acest moment, nu mai faceţi nimic. Nu se merită să stricaţi treaba făcută doar pentru că cineva a spus că lui i se năzare ceva. Dar puneţi în garaj (bineînţeles, după ce realizaţi închiderile) un termometru şi verificaţi din cînd în cînd ce temperatură arată şi cum vă simţiţi înăuntru. Dacă vedeţi/simţiţi că este prea cald, va trebui să măriţi suprafaţa gurilor de ventilaţie.
                        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                        Comentariu

                        • Mircea_G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12229

                          #13
                          Ce-mi plac contradictiile ! Referitor la stratul de aer ventilat , se impun niste precizari . Folia anticondens care se monteaza sub invelitori , nu cred ca are mare eficienta de jos in sus , adica sa iasa umeazeala din izolatie sau casa dar sigur rolul ei este practic sa elimine acel defect al invelitorilor , slaba izolatie termica . Pe scurt, sa nu ne ploua in cap ! In cazul unei invelitori , chiar si pe o anexa , cazul meu , o asemenea folie ar fi fost necesara . Motivul ? Avind lufturile de la astereala , daca montam tabla , intre aerul interior si cel exterior , nu aveam practic decit 0,5 mm grosimea tablei , fapt ce sigur ar fi dus la un condens in anumite perioade ale anului . Montind sindrila , distanta dintre aerul interior si exterior , este de peste 4 cm (!) , deoarece sindrila este lipita pe astereala si formeaza un strat izolant compact . In aceste conditii , probabilitatea ca pe fata interioara a asterelii sa apara condens este aproape nula, daca nu imposibila. Practic sindrila asigura din start un anume grad de izolatie termica a acoperisului. Test am testat cu mina, in lipsa unui termometru specializat si am constatat urmatorul lucru. In plin soare, daca pe fata sindrilei nu se poate tine mina mai mult de 1-2 sec (FRIGE) pe fata interioara ABIA SE SIMTE o USOARA CALDURA. Cine stie sa aprecieze in grade va stabili ecartul termic . Acest test m-a lamurit ca nu sint probleme si ca nu voi avea probleme pe viitor. Deci, in situatia mea, stratul de aer ventilat ar fi insemnat o inutilitate eu neavind spatiul incalzit. Toate aceste ma fac sa cred ca exista citeva puncte forte ale sindrilei, puncte ce nu pot fi realizate cu alt tip de invelitoare izolatie termica (important in contextul global) , izolatie fonica (important , chiar daca normele in Ro sint destul de slabe momentan), posibilitatea montarii pe orice forma de acoperis si toate acestea la o greutate mica, pretabila pentru casele din zonele cu risc seismic.

                          Am reusit sa iau un termometru special . Azi la ora 15.45 la Bucuresti erau 30 gr , dupa prognoza . La umbra am masurat 24 gr . Pe acoperisul din sindrila , in plin soare aveam 67gr iar pe partea opusa 37 gr la 5 cm de astereala . Acum testul facut , zic eu in conditii tehnice bune, cred ca am demonstrat ca acoperisul cu sindrila este , poate , singurul care izoleaza termic . Aceasta calitate cred ca ar trebui luata in calcul cind se alege tipul de invelitoare .

                          Continuare test Testul a fost facut la ora 16.15 , acoperisul este in plin soare !Din mansarda mea se intra intr-un spatiu de depozitare . Acel spatiul este mai slab izolat termic deoarece nu ma interesa o temperatura anume ci doar spatiu respectiv , fizic , sa fie utilizabil . Tavanul b si peretele c au 8 cm de vata minerala . Peretele a este interior , da spre mansarda locuibila si are 20 cm izolatie . Structura pe tavanul b este : tabla zincata , spatu ventilatie (extrem de mic si cred nefunctional) 8 cm vata , folie , osb de 8 . Masurata temperatura , la tavan , aveam 36,5 gr. Deci temperatura de sub astereala cu sindrila este aproape egala cu cea unde exista totusi o izolatie . Teoretic ar insemna ca acoperisul cu sindrila este egal cu o izolatie cu vata de 8 cm ?

                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	schita_524.jpg 
Afișări:	3527 
Mărime:	21,2 KB 
ID:	564257
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • VYS
                            Living Legend
                            • 19.aug.2005
                            • 13008

                            #14
                            Nu cred ca aceasta comparatie este aproape de adevar.
                            Nu poti compara aceste temperaturi masurate fara a tine cont de restul caracteristicilor celor doua constructii, tipul peretilor etc.
                            In timp ce sindrila izoleaza, tabla de pe mansarda se incinge ca draku si aduce un aport negativ asupra izolatiei.
                            Daca ai vrut sa spui ca tabla este mult mai proasta din pdv. al izolatiei termice, zgomotului, coroziunii etc. atunci este OK.
                            VYS Blog DIY

                            Comentariu

                            • Mircea_G
                              Living Legend
                              • 14.ian.2007
                              • 12229

                              #15
                              Postat în original de VYS
                              Nu cred ca aceasta comparatie este aproape de adevar.
                              Nu poti compara aceste temperaturi masurate fara a tine cont de restul caracteristicilor celor doua constructii, tipul peretilor etc.
                              In timp ce sindrila izoleaza, tabla de pe mansarda se incinge ca draku si aduce un aport negativ asupra izolatiei.
                              Daca ai vrut sa spui ca tabla este mult mai proasta din pdv. al izolatiei termice, zgomotului, coroziunii etc. atunci este OK.
                              Tocmai ca am tinut cont si am precizat clar . Un acoperis de sindrila , neizolat si un acoperis de tabla izolat . Practic la cele doua am ajuns la aceleasi valori termice . Evident este ca , din start , sindrila izoleaza termic . Acest lucru ar trebui sa ne intereseze in ideea ca mansardam un pod .
                              Instalatii verificari-revizii gaze

                              Comentariu

                              Procesare...