Montare sindrila bituminoasa

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • coby
    a răspuns
    Răspuns la: Montare sindrila bituminoasa

    Totul este f bine facut , mai ales ca ati pus si siliconul acela de lipire . Desi ati mentionat ca ati dezlipit folia de plastic de pe spatele placilor bituminoase , producatorul , in cazul meu , Tegola , specifica ca aceste benzi de plastic , nailon ce or fi nu trebuie dezlipite , si ca la caldura soarelui ele se topesc si astfel se realizeaza autolipirea placilor intre ele . Eu nu am suplimentat cu silicon bituminos si intr adevar dupa montaj stand in soare s au autolipit - am verificat si la vant puternic rezista .

    Lasă un comentariu:


  • Mircea_G
    a răspuns
    Răspuns la: Montare sindrila bituminoasa

    Este montat peste sindrila de jos si prins in cuie . Trebuie in asa fel pozitionat sa poata fi acoperite cuiele de sindrila urmatoare .

    Lasă un comentariu:


  • todo_tdo
    a răspuns
    Răspuns la: Montare sindrila bituminoasa

    Ma gandesc ca mare filozifie nu e, se bate pe fasia de sindrila pusa si se acopera cu cealalta, nu ? sau se pune pe fasia de sindrila si se prinde capatul in cui desupr fasii in osb sau astereala ? cu cate cuie se fixeaza ?

    Lasă un comentariu:


  • Mircea_G
    a răspuns
    Răspuns la: Montare sindrila bituminoasa

    Doar asa ceva :
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • todo_tdo
    a răspuns
    Răspuns la: Montare sindrila bituminoasa

    Nu aveti o poza cum ati prins spargatoarele de zapada ? ca vad doua in poza.

    Lasă un comentariu:


  • Mircea_G
    a răspuns
    Răspuns la: Montare sindrila bituminoasa

    Postat în original de SutoAndras
    Cuiele se bat doar pe dreptunghiurile negre.cel putin asa recomanda producatorul.
    Exista un motiv pt care am batut si asa ... si nu deranjeaza cu nimic . Nu uitati ca eu am montat mai bine decit indicatiile lor .
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • SutoAndras
    a răspuns
    Răspuns la: Montare sindrila bituminoasa

    Cuiele se bat doar pe dreptunghiurile negre.cel putin asa recomanda producatorul.

    Lasă un comentariu:


  • todo_tdo
    a răspuns
    Răspuns la: Montare sindrila bituminoasa

    Domnul Mircea vad ca aveti un post deschis referitor la sindrila, deabia astept sa "despicam" subiectul imediat ce ma apuc de treaba, acuma vreau sa imi fac necesarul de cherestea, adica capriori,grinzi, etc si sa le pun undeva la uscat pana la primavara.

    Lasă un comentariu:


  • bogdanfnf`
    a răspuns
    Am vazut si eu asta in Anglia , ei nu folosesc altceva la imbinari de genu` , folosesc doar benzi de blumb care sincer sunt foarte usor de lucrat ( pus in opera) comparativ cu tabla galvanizata . Din pacate la noi nu se gasesc aceste tipuri de benzi iar pr3etul cred ca ar fi pe masura !!

    Lasă un comentariu:


  • GEORGIANO
    a răspuns
    BANDA DE PLUMB

    Topicul deschis de Mircea G . este foarte interesant si instructiv in acelasi timp ,din care ai ceva de invatat si fata de resentimentele pe care le aveam nu prea placute ,...trebuie sa recunosc ca mi-am cam schimbat impresia . Deoarece ma pregatesc de mansardare ,am consultat cele scrise in mesaje si am gasit lucruri interesante . Asa trebuie sa arate un topic ,cu exemplificarea prin imagini ,pentru ca cititorul sa priceapa mult mai bine . Ceea ce nu imi place este ca unii se baga in discutii ,fara a argumenta cu probe si tot prin imagini ,pentru a se observa comparatia ,dar se limiteaza la a bate ,doar apropouri . Dar totul despre mansardarea unei case londoneze (in sistem DIY ).intr-un topic separat .

    Postat în original de Mircea G
    .... Deci dupa sapaturi am gasit ca la acoperisurile cu sindrila bituminoasa se monteaza si o banda de zinc (99% puritate ) banda care nu permite depunerea de muschi , mucegai ... N-am inteles cum actioneaza , doar imi imaginez ceva ...Normal , banda nu apare in Ro . Pentru montaj am mai vazut niste coltare speciale folosite la racordurile cu pereti verticali si cosuri de fum ....mult mai desteapta solutia decit metodele clasice de pe aici .
    Referitor la mesajul de mai sus pot spune ca in Marea Britanie se foloseste o banda de plumb (in diferite latimi ) ( img.1) . Cum se monteaza banda de plumb in (img.2 si 3 ) . Montarea schelelor pentru mansardare (img, 4) .
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • anduvirgil
    a răspuns
    salut,

    sindrila bituminoasa ca si cartonul ondulat nu au rol termoizolant, in schimb reflecta o parte din radiatiile solare.

    de aceea temperatura intr-un pod acoperit cu tabla este mai mare decat in unul acoperit cu materiale bituminoase.

    Lasă un comentariu:


  • Mircea_G
    a răspuns
    Revin . Accesoriile pentru sindrila asa cum am spus sint destul de scumpe si acesta a fost motivul pt care am folosit niste sorturi de tabla ( zincata ) la acoperis . Am tot stat cu piticul pe creier ca este urit ...dar sapind mai adinc pe net m-am linistit . Tot eu am spus si insistat ca piata materialelor de constructii din RO este o mare bataie de joc , ca se aduc materiale fara accesorii complete , fara documentatie actualizata .... Deci dupa sapaturi am gasit ca la acoperisurile cu sindrila bituminoasa se monteaza si o banda de zinc (99% puritate ) banda care nu permite depunerea de muschi , mucegai ... N-am inteles cum actioneaza , doar imi imaginez ceva ...Normal , banda nu apare in Ro . Pentru montaj am mai vazut niste coltare speciale folosite la racordurile cu pereti verticali si cosuri de fum ....mult mai desteapta solutia decit metodele clasice de pe aici .
    " Afara " exista si o solutie speciala de curatat sindrila ...la noi ???
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • VYS
    a răspuns
    Raspuns previzibil . Sa nu mai lungesc topicul , cred ca ce era de demonstrat am demonstrat , sindrila izoleaza termic
    Logic, acelasi sistem de gandire - cine se aseamana, se aduna.

    Lasă un comentariu:


  • Mircea_G
    a răspuns
    Postat în original de VYS
    Nu ai inteles exact, eu nu am zis doar de acoperis (sindrila versus tabl aizolata) ci si la impactul peretilor, volumul spatiului, suprafeta acoperisului, existenta suprafetelor vitrate, modul de ventilatie al incaperilor etc. adica tot ce poate influenta o temperatura interioara.
    Raspuns previzibil . Sa nu mai lungesc topicul , cred ca ce era de demonstrat am demonstrat , sindrila izoleaza termic .

    Lasă un comentariu:


  • VYS
    a răspuns
    Nu ai inteles exact, eu nu am zis doar de acoperis (sindrila versus tabla izolata) ci si la impactul peretilor, volumul spatiului, suprafeta acoperisului, existenta suprafetelor vitrate, modul de ventilatie al incaperilor etc. adica tot ce poate influenta o temperatura interioara.

    Lasă un comentariu:

Procesare...