Casa cu poze, Jurnal de constructie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12204

    Postat în original de a.sorin
    Daca termoizolatia e executata corect nu cred ca e nevoie de hidroizolare a capriorilor si grinzilor. Cand au scris unii cartile nu se termoizola cu polistiren.
    Daca dvs credeti ca s-a inventat ceva nou in constructii , va inselati . Nu numai ca se izoleaza capetele grinzilor dar se lasa si un strat de aer pt ventilatie !!!
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • fullspeed_momo
      Membru
      • 31.aug.2008
      • 128

      intrebare intrebatoare pentru INGINERUL_BV, - sar'mana dom; inginer, zi-mi repede cati Kn pe centimetru patrat preia o caramida cu goluri de brikston, da repede ca ma cam grabesc. Se pare ca unii au cam stat numai la plansa si au vazut cam rar santieru. IN fine sa va zic o faza petrecuta pe un santier in spania, era muncitoru care urca cu roaba pe o rampa ( cam ingusta) si rampa trecea pe langa un perete, in acel perete era o bucata de fi 8 batuta sa puna unu altu haina in cui. INGINERU era pe acolo si incurca muncitoru cu roaba, si asta il sperie si ii face " BAU" , nenea INGINERU se fereste de asta si da cu capu (tampla mai bine zis) in cuponu ala de fier si atarna acolo. Morala: INGINERU n-are ce cauta pe santier, si din batrani: - decat sa te uiti la unu care crapa lemne mai bine te uiti la unu care face kk. Daca a reiesit din cursul amintit de VYS ca daca mediana planseului nu taie triungiul echilateral format deasupra buiandrugului atunci descarcarile planseului asupra buiandrugului sunt 0 (zero), chiar nu inteleg rostul umpluturilor aiurea de beton. Sa-mi sustina ce ?? acoperisul ? Si inca ceva dom' INGINER, casele la noi au 2,50 sa zice, dar ce te faci daca imi fac casa cu 3,50 pe nivel. Oare chiar nu am unde sa pun geamuri asa inalte cum imi vrea inima si trebuie neaparat sa le lipesc de tavan ??? cand ai o deschidere de 1 metru chiar nu-i vad rostul masivitatii betonului. SI cu referire la legaturile alea a cosoroabei cam lasa de dorit domnule daa, ai facut ce ai facut , totu bine da aici ai infundat-o rau de tot. altfel fara a le rasuci nu se putea, ti-am zis ca sunt curios cum o sa legi cosoroabele si acum ranjesc de uimire. Personal am sa folosesc suruburi, bride, saibe, facut totu frumos si organizat. BAFTA si spor la treaba ca vine frigu
      ma pasioneaza multe "da bani e putini"

      Comentariu

      • daa
        Membru
        • 25.ian.2009
        • 265

        exista aici persoane care cunosc perfect modul de a construi o casa.....au cunoştinţele exacte ,au si carti .....consider ca pentru a face treaba ca la carte doar ei pot raspunde intrebarilor si dilemelor in constructii.......fara nici o suparare si nici un deranj va las pe miini bune......................

        Comentariu

        • sriw
          Membru Marcant
          • 05.dec.2007
          • 538

          Domnule daa ,n-are rost sa te superi,mai bine posteaza pozele in continuare si eventual cereti moderatorului sa stearga posturile care n-au nici o legatura cu topicul asta.Personal consider lucrarea foarte reusita si va felicit.De chibiti si bagatori de vina avem parte pana-i lumea.Numai bine.
          If you can't pay cash for something, you probably don't need it.

          Comentariu

          • alexis
            Living Legend
            • 05.nov.2006
            • 1320

            [quote="fullspeed_momo"]
            Deschide un topic nou " Noi muncim, noi nu gandim", lasa-l pe acesta pentru ca prezentarea constructiei sa aiba finalitate.
            faci o casa si pentru urmasii tai

            Comentariu

            • tanasie
              Living Legend
              • 15.oct.2008
              • 2550

              daa, nu te oftica , dai nainte si nu telasa, ceea ce am vazut pana acum mi-a placut foarte mult, lasa ofticosii sa moara de ciuda
              Cu respect.

              Comentariu

              • Negulescu Corneliu
                Membru Marcant
                • 27.iun.2004
                • 842

                Ar fi mare pacat ca acest topic sa nu-si urmeze menirea ! Pacat si de efortul celui care l-a deschis si a pus suflet in a ne prezenta mersul lucrarilor, ne-a raspuns tuturor. Personal sufar la gandul ca nu as vedea poza casei finalizate, din 7-8 unghiuri, ca sa pot ura posesorului cele cuvenite. Da-l dracu de buiandrug, mare scofala niste beton in plus acolo, am facut teoria chibritului pe seama lui de am ajuns doctor in buiandrugi !
                In concluzie rog pe domnul daa sa se inarmeze cu un pic de rabdare si toleranta si sa ne prezinte in continuare constructia. Multumesc!
                Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                Comentariu

                • Mircea_G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12204

                  Merita vazut in continuare . Multi au ce vedea dar ....desi este o lucrare ok si curat executata trebuie spus ca nu este facuta cu tehnologie de 2009 .
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • fullspeed_momo
                    Membru
                    • 31.aug.2008
                    • 128

                    si eu astept finalitatea cu inima deschisa, apropo, domnule mircea ai dreptate, zic eu asa.
                    ma pasioneaza multe "da bani e putini"

                    Comentariu

                    • laura2009
                      Incepator
                      • 06.sep.2009
                      • 79

                      dupa cum se vede domnule daa aveti f multi sustinatori......reveniti va rugam cu poze.....nu ii mai bagati in seama pe cei care vor sa va tachineze .....succes in continuare

                      Comentariu

                      • Seni
                        Living Legend
                        • 05.mar.2006
                        • 3526

                        daa, dupa cum bine vezi, ai multi sustinatori care abia asteapta sa discutam mai departe......
                        nu crezi ca este pacat de munca care ai depus-o pe acest topic? este meritul tau, nu trebuie sa abandonezi....
                        chiar daca apar discutii contradictorii, de multe ori apar solutii bune....
                        trebuie sa mergi mai departe

                        Comentariu

                        • O.Vasile
                          Incepator
                          • 01.mai.2007
                          • 23

                          FELICITARI pentru constructie si pentru topic.
                          Mie imi place.
                          Spor la lucru in continuare!
                          Daca tot faci un lucru, atunci fa-l bine!

                          Comentariu

                          • Negulescu Corneliu
                            Membru Marcant
                            • 27.iun.2004
                            • 842

                            Postat în original de Mircea G
                            Merita vazut in continuare . Multi au ce vedea dar ....desi este o lucrare ok si curat executata trebuie spus ca nu este facuta cu tehnologie de 2009 .
                            Mai concret ?
                            Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                            Comentariu

                            • Mircea_G
                              Living Legend
                              • 14.ian.2007
                              • 12204

                              Nu are sens aici , pe topicul colegului . Totusi , daca vreti , incercati pe site-urile de gazduit poze si veti gasi mii de albume cu constructii . Cautati in limbi diferite ! Veti ramine uimit sa vedeti ca in Europa cu cit ne deplasam spre nord se construieste mai bine , mai rapid , cu tehnologiii moderne . Dupa un asemenea " exercitiu " dupa sute de albume vazute eu mi-am format o parere . Daca veti merge mai departe si veti cauta apoi materialele si tehnologiile pe internet , veti vedea ca noi sintem cu niste ani buni in urma .... In postarile mele de pina acum am mai aratat una-alta ....
                              Instalatii verificari-revizii gaze

                              Comentariu

                              • Negulescu Corneliu
                                Membru Marcant
                                • 27.iun.2004
                                • 842

                                Am vazut ceva de la dvs. din Mexic parca dar acolo mi s-a parut destul de "clasic" ! Totusi, ca sa nu caut de-a surda, nu cred ca se supara cineva daca dati niste link-uri edificatoare ! Multumim !
                                Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                                Comentariu

                                Procesare...