Casa cu poze, Jurnal de constructie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • fullspeed_momo
    Membru
    • 31.aug.2008
    • 128

    merci pt raspuns, si realizari frumoase. ti-am zis ca e cam mult fier 12 bare de 12 si etriere de 8 iar imi vine sa plang, Nu ai intrebat de ce asa de mult ? Daca structuristu a prevazut asta pt 2 nivele crezi ca mai poti ridica unul ???. Fratemiu a facu si el o fundatie si apus si el vreo 4,5 tone de fier in fundatie si placa parter dar parca nici chiar asa . Apropo de stalpi, e bine ca i-ai vibrat si nu apar segregari dar eu tot baraiam de punctele termice prea mari referitor la latimea stalpilor, nu era deajuns vreo 3, 4 cm golurile in caramida? Stim cu totii ca cimentu si caramizile astea cu goluri fac o priza fantastica daca se respecta reteta betonului ? Plachezi casa cu polistiren, nu ? spor la treaba si sa te tina vremea
    ma pasioneaza multe "da bani e putini"

    Comentariu

    • daa
      Membru
      • 25.ian.2009
      • 265

      pentru fullspeed....da e mult dar poate ma duceam la altul si imi dadea si mai mult .....cam am stiut despre ce e vorba si nu am mai pus intrebari si pe urma pentru mine nu prea a contat diferenta de 2 ,4,sau 6 bare.....la stilpi nu e problema pun polistiren de 10 .........mersi pentru tot

      Comentariu

      • daa
        Membru
        • 25.ian.2009
        • 265

        pentru Negulescu............mai in detaliu ..nu stiu ce detalii mai am dar caut un pic şi poate gasesc nişte detalii mai in mare dar detailate

        Comentariu

        • daa
          Membru
          • 25.ian.2009
          • 265

          la interiorul stilpului in camera de exemplu pregateşti un coltar sa acoperi coltul

          Comentariu

          • daa
            Membru
            • 25.ian.2009
            • 265

            pui coltarul il gauresti bagi sirme gauresti panoul de pe exterior scoti sirmele pe acolo si le legi pe ambele parti.......le stringi bine

            Comentariu

            • daa
              Membru
              • 25.ian.2009
              • 265

              aici e pe exterior unde scoti sirmele si le legi pe panou........in plus pentru a nu se misca deloc scindurelele cu care ai incheiat panoul le poti bate niste cuie de 12, 15 sau 17 in rosturile verticale ale caramiziilor si pe o parte si pe alta a panoului de colt astfel el nu o sa mai plece stinga ,dreapta sau il poti propti cu grinzi de lemn pe ambele feţe macar la baza si la jumate unde e presiunea mai mare...

              Comentariu

              • daa
                Membru
                • 25.ian.2009
                • 265

                a doua zi scoate panoul

                Comentariu

                • daa
                  Membru
                  • 25.ian.2009
                  • 265

                  ne apucam de placa .......la inceput montam fundurile de grinzi ,de buiandrugii de usi,geamuri.......se monteaza la nivelul de inaltime dorit sau prevazut

                  Comentariu

                  • Negulescu Corneliu
                    Membru Marcant
                    • 27.iun.2004
                    • 846

                    Bun, dar cum reusesti sa nimeresti gaura din panoul exterior cu sarma introdusa prin panoul interior ? Mai sus sa zicem ca vezi, dar jos, pe "pipaite" ?
                    Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                    Comentariu

                    • daa
                      Membru
                      • 25.ian.2009
                      • 265

                      coltarul din interior nu trbuie tinut lipit de perete cind bagi sirmele .....le bagi de afara departezi coltarul din interior de perete si tragi fiecare sirma prin gaurile coltarului.....dupa ce ai bagat toate sirmele apropii coltarul de perete si legi

                      Comentariu

                      • Negulescu Corneliu
                        Membru Marcant
                        • 27.iun.2004
                        • 846

                        TKS ! Poate daca as fi facut efectiv treaba asta, mi-ar fi dat prin cap ! Asa, de pe scaun, din birou, parea dificila !
                        Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                        Comentariu

                        • daa
                          Membru
                          • 25.ian.2009
                          • 265

                          dupa montarea fundurilor de usi, geamuri ,grinzi punem panourile laterale doar la interiorul casei

                          Comentariu

                          • daa
                            Membru
                            • 25.ian.2009
                            • 265

                            inchideri laterale la centuri si grinzi

                            Comentariu

                            • daa
                              Membru
                              • 25.ian.2009
                              • 265

                              se prind toate zidurile in ,,centuri,,

                              Comentariu

                              • fullspeed_momo
                                Membru
                                • 31.aug.2008
                                • 128

                                torni placa sau pui grinzi de lemn ?
                                ma pasioneaza multe "da bani e putini"

                                Comentariu

                                Procesare...