Draperia + Perdea = eroare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alex.fatu
    Incepator
    • 14.sep.2006
    • 8

    Draperia + Perdea = eroare

    Buna seara la voi forumisti,

    Sunt la prima postare pe forum, asa ca o sa va rog sa fiti ingaduitori
    Sa va zic povestea: stau cu prietena in chirie la bloc si ne-am hotarat sa facem o surpriza proprietarilor sch9imband toate perdelele si draperiile.
    Nimic mai simplu, am dat jos ce era pe vechiul suport / pe sina, m`am dus in hipermarket si am cuparat o galerie de 3 m lungime de care se poate atasa si o sina. Puteam pune astfel pe acelasi suport si perdea si draperie.
    Am ajuns acasa, am luat pormasina, pac-pac 3 gauri, am prins suportul de perete, am montat totul .. perfect. Chiar eram mandru de mine.
    M`am dat jos am luat perdeaua noua si cand sa o pun: surpriza. Nu tine suportul de perete.
    Greutatea perdelei, fara draperie, e mai mare decat poate sa sustina prostia e zid al apartamentului. Nu stiu din ce e peretele, ideea e ca se faramiteaza de parca ar fi o bucata de paine veche.
    Acum, problema se pune in felul urmator: ce fac cu dispozitivele de prindere noi si tot ansamblul. Am vrut sa fac o surpriza de sarbatori si uite ca mi`am facut de treaba singur.

    Daca e cineva care sa aiba o idee sau nu stiu, un sfat, va rog nu ezitati sa ma contactati.

    Ca sa aveti o idee de cum arata tot circul, e vorba de 3 suporti care se prin in perete cu dibluri. Pe acest suporti vine barna de lemn iar pe barna vin carligele cu draperia.
    Tot pe suportii prinsi in perete se poate atasa si sina pentru perdea.

    Am facut si ceva poze, dar e complicat acum sa le descarc din aparat deoarece nu gasesc cablul

    Va multumesc,
    Alex.
  • valiu
    Membru
    • 02.mar.2009
    • 253

    #2
    Re: Draperia + Perdea = eroare

    Postat în original de alex.fatu
    Buna seara la voi forumisti,

    Sunt la prima postare pe forum, asa ca o sa va rog sa fiti ingaduitori
    Sa va zic povestea: stau cu prietena in chirie la bloc si ne-am hotarat sa facem o surpriza proprietarilor sch9imband toate perdelele si draperiile.
    Nimic mai simplu, am dat jos ce era pe vechiul suport / pe sina, m`am dus in hipermarket si am cuparat o galerie de 3 m lungime de care se poate atasa si o sina. Puteam pune astfel pe acelasi suport si perdea si draperie.
    Am ajuns acasa, am luat pormasina, pac-pac 3 gauri, am prins suportul de perete, am montat totul .. perfect. Chiar eram mandru de mine.
    M`am dat jos am luat perdeaua noua si cand sa o pun: surpriza. Nu tine suportul de perete.
    Greutatea perdelei, fara draperie, e mai mare decat poate sa sustina prostia e zid al apartamentului. Nu stiu din ce e peretele, ideea e ca se faramiteaza de parca ar fi o bucata de paine veche.
    Acum, problema se pune in felul urmator: ce fac cu dispozitivele de prindere noi si tot ansamblul. Am vrut sa fac o surpriza de sarbatori si uite ca mi`am facut de treaba singur.

    Daca e cineva care sa aiba o idee sau nu stiu, un sfat, va rog nu ezitati sa ma contactati.

    Ca sa aveti o idee de cum arata tot circul, e vorba de 3 suporti care se prin in perete cu dibluri. Pe acest suporti vine barna de lemn iar pe barna vin carligele cu draperia.
    Tot pe suportii prinsi in perete se poate atasa si sina pentru perdea.

    Am facut si ceva poze, dar e complicat acum sa le descarc din aparat deoarece nu gasesc cablul

    Va multumesc,
    Alex.
    Din ce sunt peretii?beton,bca,caramida?

    Ce adancime au gaurile?
    Nu cumva sunt prea scurte?....date numai in tencuiala?
    Mereu avem ceva de invatat, chiar si de la cei pe care-i subestimam!

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #3
      http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...=107967#107967
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • alex.fatu
        Incepator
        • 14.sep.2006
        • 8

        #4
        @valiu - nu`i de caramida, e BETON si pe deasupra altceva. Cred ca tot beton dar sfaramat. Nu ma prea pricep

        @Mircea G - frumoase acele suporturi pentru galerii. O sa dau si eu un ochi prin Ikeea si celelelate de acelasi profil

        Comentariu

        • roscatraian
          Membru marcant
          • 15.feb.2009
          • 304

          #5
          Cred ca se pot produce mai multe greseli
          1. gaurile din beton sunt prea mari pentru diblurile folosite. diblul trebuie sa intre fortat in gaura, eventual chiar batut usor cu ciocanul.
          2. holsuruburile utilizate sunt prea subtiri si nu "umfla" suficient diblul.
          3. gaurile sunt prea rare. 3 gauri mi se par putine.

          Comentariu

          • alex.fatu
            Incepator
            • 14.sep.2006
            • 8

            #6
            @roscatraian

            1. e posibil Am dat cu burghiu de 8, exact cat marimea diblurilor
            2. am gasit cateva holsuruburi mai sanatoase .. o sa incerc maine
            3. doar atatea "brate" am primit. Mie nu mi se pare putine, ce mi se pare insa gandit prost, faptul ca "bratele" sunt destul de lungi si fizica, din ce imi amintesc, nu prea ajuta la acest lucru. Fiind mai lungi si aplicand o greutate doar pe un capat ... nu prea vad solutii decat daca gasesc un mod de a le prinde cumva si de perete si de tava ..oarecum in 2 locuri.

            Va multumesc.
            Maine o sa incerc sa mai rezolv ..paote`mi iese ceva

            Comentariu

            • kml
              Incepator
              • 11.iun.2009
              • 52

              #7
              Daca zici ca peretele e sfaramicios, inseamna ca si bormasina intra destul de usor prin el. Iti recomand sa dai gaura atat de adanca incat peretele sa opuna rezistenta (sa ajungi la beton) si inca 3-4 cm. Apoi, in functie de cat e gaura de adanca, sa cumperi diblurile si holtzsuruburile de lungimea corespunzatoare. Oricum, daca dupa 5-6 cm nu ajungi la beton, atunci s-ar putea ca peretele sa nu fie din beton. In ultima instanta (dar absolut ultima, dupa ce ai epuizat toate celelalte variante) dai gaura pana afara si bagi ax filetat de 4-6mm, cu saiba si piulita pe exteriorul blocului. Daca nici asa nu sta galeria, lipeste o bulina mare si rosie pe bloc .

              Comentariu

              • klaus
                Membru Marcant
                • 24.iun.2005
                • 960

                #8
                Nu cumva peretele e din caramida (praful rezultat din gauri de culoare rosiatica)?
                Sau din BCA (praf alb)?
                Viata e complexa si are multe aspecte...

                Comentariu

                • alex.fatu
                  Incepator
                  • 14.sep.2006
                  • 8

                  #9
                  @klaus - CARAMIDA sigur nu. BCA nu stiu, dar nu seamana cu el.

                  @kml - tare treaba cu bulina

                  Ideea e ca am dat deja 4-5 CM si inca nimic. Dupa acesti 5 CM deja bormasina mea nu mai vrea. Am un BOSH nou, dar mai slabut calitativ. Are si ciocan rotopercutor [sper ca asa`i zice )] dar cred ca varianta buget

                  Mi`a mai venit o idee, desi nu cred ca`i cea mai buna.
                  Cumpar POXILINA, o formez si apoi o bag in gaura. Introduc diblu imediat si astept sa se intareasca dupa care incerc sa bag si holsurubul.

                  Comentariu

                  • Mircea G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12085

                    #10
                    Daca ati incercat toate solutiile si nimic nu merge , ati renuntat sa " bricolati " un suport in genul celor aratate de mine ...solutia ar fi sa cumparati dibluri chimice . Informatii gasiti pe forum .
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • klaus
                      Membru Marcant
                      • 24.iun.2005
                      • 960

                      #11
                      Daca bormasina nu mai vrea dupa 5 cm s-ar puteaca de acolo sa inceapa de fapt peretele de beton si pana acolo sa fie o dublura izolatoare pe interior (placa BCA, polistiren extrudat, naiba stie etc).
                      Parerea mea este ca ar trebui utilizata o rotopercutanta pneumatica pentru a da gaura mai departe de 5 cm (in cazul in care nu cumva s-a dat de vreun fier-beton).
                      Perete sfaramicios este cel mai dificil in agatarea obiectelor de el cu dibluri. Se poate incerca folosirea diblurilor mentionate de Mircea G (diblurile chimice, care de fapt sunt niste dibluri care intra intr-un adeziv gen epoxidic), fie crearea unui placi mai mari prinse in mai multe puncte de perete si de placa respectiva sa se prinda suportul, fie crearea unui sitem de prindere de tavan.
                      Viata e complexa si are multe aspecte...

                      Comentariu

                      • kml
                        Incepator
                        • 11.iun.2009
                        • 52

                        #12
                        Postat în original de "alex.fatu
                        Ideea e ca am dat deja 4-5 CM si inca nimic. Dupa acesti 5 CM deja bormasina mea nu mai vrea. Am un BOSH nou, dar mai slabut calitativ. Are si ciocan rotopercutor [sper ca asa`i zice :))
                        dar cred ca varianta buget
                        Stai putin ca eu n-am priceput despre ce e vorba cu bormasina:
                        1. Daca e bormasina cu zgomot (pardon, percutie!), cu mandrina normala cu strangere prin rasucire, probabil dureaza 10 minute sa dai o gaura de 3 cm adancime in beton. In acest caz, imprumuta una descrisa mai jos.
                        2. Daca e ciocan rotopercutor, cu mandrina SDS iar burghiul e cu prindere SDS si intra prin impingere, atunci nu ar trebui sa-i reziste nici mama lui de beton. Poate doar daca ai ghinionul sa nimeresti in fier, insa cu pretul stricarii unui burghiu ordinar de 1,5RON reusesti, cu putina bunavointa, sa treci si prin fier.

                        Cat despre diblurile chimice, s-ar putea sa mearga si ele. Insa poti sa ai surpriza ca diblul sa ramana fixat in bucata mai mare de tencuiala care se va desprinde cu tot cu galerie, diblu si rasina lui.

                        Comentariu

                        • alex.fatu
                          Incepator
                          • 14.sep.2006
                          • 8

                          #13
                          haideti ca m`am mai citit eu pe ici pe colo .. si m`am lamurit:

                          1. e masina cu bormasina cu zgomot (pardon, percutie!): PSB 500RE => link: http://www.toolstop.co.uk/bosch-psb-...er-drill-p6895

                          2. tavan e BETON, peretele e BCA 5-6CM dupa care BETON

                          .. sa inteleg ca nu are rost sa mai incerc a percuta cu "masinuta mea" ca nu am cum sa intru in beton

                          Altfel, dibluri chimie nu am gasit pe nicaieri nici un link. Mai insist in problema
                          n coleg m`a sfatuit sa umplu gaurile cu lemn si apoi sa bag holsurub. Un fel de home-made-wood-dibluri

                          Comentariu

                          • tanasie
                            Living Legend
                            • 15.oct.2008
                            • 2501

                            #14
                            Nu time cu lemn in stratul de BCA, de fapt nu tine cu nimic.
                            Inchiriaza sau cheama pe cineva cu un rotopercutor si da gaurile si in beton, pui dibluri si autofiletante mai lungi si ceva mai grosute, garantat ca tine.
                            Cu respect.

                            Comentariu

                            • alex.fatu
                              Incepator
                              • 14.sep.2006
                              • 8

                              #15
                              AM inteles. Multumesc de sfat.
                              Cine m`ar putea ajuta cu inchiriatul ? )

                              Comentariu

                              Procesare...