Constructie masa freza manuala ( Router Table )

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • 1024
    Membru
    • 20.sep.2008
    • 172

    Constructie masa freza manuala ( Router Table )

    Vreau sa-mi construiesc o masa pentru freza , in magazine nu am vazut.Am studiat , am o gramada de planuri dar nu stiu de unde sa procur sinele pe care se vor fixa,misca ,etc diverse accesorii . Este vorba de sinele metalice ce se vad in imaginile de mai jos.

    Mesaj editat de PowerMC
    Data viitoare sa denumiti pozele corespunzator
    Fișiere Atașate
    gabi
  • Adamescu Ion
    Living Legend
    • 21.sep.2008
    • 1105

    #2
    Cautati pe google la imagini.
    Iata o adresa posibila: www alconi.ro/profile-industriale/sigma-conveyor.html
    CNC-urile folosesc profile de tipul celor care va intereseaza.

    Comentariu

    • emil88
      Incepator
      • 22.sep.2010
      • 90

      #3
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • pangarici
        Incepator
        • 19.ian.2013
        • 20

        #4
        Răspuns la: Constructie masa freza manuala ( Router Table )

        Postat în original de 1024
        Vreau sa-mi construiesc o masa pentru freza , in magazine nu am vazut.Am studiat , am o gramada de planuri dar nu stiu de unde sa procur sinele pe care se vor fixa,misca ,etc diverse accesorii . Este vorba de sinele metalice ce se vad in imaginile de mai jos.
        Buna ziua,
        Ma intereseaza si pe mine o astfel de masa. Ati reusit ceva? Ati facut-o? As dori si eu ceva informatii pentru ca sunt in cautarea unei astfel de mese si nu prea gasesc. Ma gandeam sa ma apuc sa o fac eu, dar nu stiu de unde sa o incep si cum sa o incep.

        Comentariu

        • spik1
          Living Legend
          • 20.apr.2012
          • 2271

          #5
          Răspuns la: Constructie masa freza manuala ( Router Table )

          Postat în original de 1024
          Vreau sa-mi construiesc o masa pentru freza , in magazine nu am vazut.Am studiat , am o gramada de planuri dar nu stiu de unde sa procur sinele pe care se vor fixa,misca ,etc diverse accesorii . Este vorba de sinele metalice ce se vad in imaginile de mai jos.
          Buna seara ! Se gasesc ceea ce vreti, sunt destul de scumpe. Ma interesez si , maine , va comunic unde le gasiti. Numai de bine !

          Comentariu

          • pangarici
            Incepator
            • 19.ian.2013
            • 20

            #6
            Răspuns la: Constructie masa freza manuala ( Router Table )

            Buna seara. Eu am gasit o astfel de masa, e complexa, poti pune pe ea un ferastrau circular de mana, un ferastrau vertical cu panza si o freza.

            sau


            Ma cam bate gandul sa o iau, dar e foarte scumpa (sau cel putin asa mi se pare mie, poate ma insel). In jur de 1000 ron fara ferastrau circular, vertical si freza.
            Am pus mai sus un link cu un film ca sa va afceti o parere.
            Acuma nu stiu ce sa zic, ma mai gandesc pana in aprilie. Poate intre timp gasesc si alte produse, dar asemanator cu asta, sa pot pune si un circular si o freza pe ea nu am gasit. Poate ma ajuta cineva cu alte idei si pareri.
            Multumesc.

            Comentariu

            • bgd_stanescu
              Membru
              • 18.dec.2009
              • 203

              #7
              Răspuns la: Constructie masa freza manuala ( Router Table )

              Salut,
              Eu am acea masa. A costat 500-600 lei de la Hornbach -> nu mai stiu daca a fost 500 sau 599...cred ca acum e 599 (asta ca sa nu dai 1.000 ron degeaba ).
              Sfatul meu este sa nu o cumperi. Acum depinde si ce vrei sa faci cu ea. Motive pt care imi pare rau ca am luat-o(pana acum am facut cu ea cateva polite din pal pt un dulap):
              - circularul, freza, pendularul se monteza cu acele cleme. E foarte greu de aliniat lama paralel cu ghidajul
              - la remontarea circularului nu vei reusi sa il asezi exact pe aceeasi pozitie, deci nu poti sa iti construiesti un "sled" pt ca lama nu va fi in aceeasi pozitie de fiecare data
              - ghidajul paralel (care se poate monta si perpendicular pe lama) are comportamentul unei "chinezarii", adica e total imprecis, se misca cu 3-4 mm de la un capat la altul...etc -> asta provoaca taieturi strambe si mai ales recul(!)

              Cu banii astia imi faceam singur o masa mult mai buna pentru nevoile mele. Poti sa cauti pe youtube dupa "circular saw table" si vei vedea o multime de optiuni.

              Pentru masa mea am scos blatul de tabla si l-am inlocuit cu o tabla de 5 mm grosime, in care am taiat gaura pt lama circularului si gaura pt freza. Am gaurit placa si talpa circularului pentru a prinde circularul in suruburi, iar acum de fiecare data cand il remontez voi avea exact aceeasi pozitie. La fel si pentru freza. Din cauza vremii nu am folosit inca masa in noua "configuratie".
              ...oricum, daca insisti ca vrei masa ti-o dau asa cum am cumparat-o (mai putin cateva gauri in in cadrul de metal) cu 400 lei. Dar nu iti recomand aceasta masa.
              Ultima editare de bgd_stanescu; 14.mar.2013, 10:49.

              Comentariu

              • pangarici
                Incepator
                • 19.ian.2013
                • 20

                #8
                Răspuns la: Constructie masa freza manuala ( Router Table )

                @bgd_stanescu - are dreptate. La Hornbach masa e 650 ron. Fratilor, inainte de toate, grija mare inainte sa cumparati ceva. Peste tot e plin netul de site-uri care vand masa la preturi de la 850 ron la 1000 ron. Astia nu mai au nici o limita a bunului simt cand stabilesc adaosul?

                CAt despre masa, ma bate gandul sa ma duc la un magazin sa o vad, sa stau cu cugetul impacat.
                Oricum, multumesc mult pentru informatii. Orice alte informatii sunt binevenite.

                Comentariu

                • bgd_stanescu
                  Membru
                  • 18.dec.2009
                  • 203

                  #9
                  Răspuns la: Constructie masa freza manuala ( Router Table )

                  Daca te hotarasti ca iti place, poti sa o cumperi de la mine. Asa scap si eu de ea Cred ca nu ai nimic de pierdut... doar castigi 250 RON.
                  Ai circular? ca daca nu ai, poti sa iti iei un circular cu masa la pretul asta si ai avea si masa si circular. Pe deasupra, circularul mai are si reglaj al adancimii, inclinatie, ghidaje, ...etc. iar cu circularul asta ai putea sa iti faci si masa de freza. De la masa Wolfcraft nu o sa poti scoate taieturi de calitate niciodata, din motivele pe care ti le-am zis mai sus.

                  Comentariu

                  • pangarici
                    Incepator
                    • 19.ian.2013
                    • 20

                    #10
                    Răspuns la: Constructie masa freza manuala ( Router Table )

                    Am mai gasit doua produse care mi-au starnit curiozitatea:
                    http://sculeieftine.ro/pdfs/rt-ts%201221-2.png in jur de 550 ron
                    sau in cel mai bun caz: http://sculebavaria.ro/product--circ...25-u--140.html
                    ca sa nu mai zic de: http://sculebavaria.ro/product--circ...31-u--124.html cam scump pentru ce imi trebuie mie.
                    Oricum, vreau sa iau unul in aprilie, mai am o luna sa "strang"pareri si sa ma decid la o solutie benefica.

                    Comentariu

                    • pangarici
                      Incepator
                      • 19.ian.2013
                      • 20

                      #11
                      Răspuns la: Constructie masa freza manuala ( Router Table )

                      Pentru freza, am gasit asa ceva: http://www.uni-max.ro/masa-de-alumin...-superioare/d/ la pretul de 425 ron plus transport
                      si ar mai fi: http://www.sculesiechipamente.ro/Acc...FERM-2797.html la pretul de 300 ron plus transport.
                      Acuma sincer, nu stiu ce sa zic despre ele, inca mai caut, inca mai astept pareri.

                      Comentariu

                      • poolonik
                        Membru marcant
                        • 18.nov.2006
                        • 349

                        #12
                        Răspuns la: Constructie masa freza manuala ( Router Table )

                        Astea pentru freze , eu am masa asemanatoare cu prima cu prelungitor, cand am cumparat freza am primit cadou si masa.Fiind cadou am folosit-o , sa dai bani nu cred ca merita.Reglajul frezei pe inaltime, greu de facut.Freza este dedesubt si accesul este greoi.Pana si rigleta de pe masa nu este precisa, se misca greoi,nu milimetric cum ai nevoie.

                        Comentariu

                        • bgd_stanescu
                          Membru
                          • 18.dec.2009
                          • 203

                          #13
                          Răspuns la: Constructie masa freza manuala ( Router Table )

                          Prima masa mi se pare ok. A doua masa are sistem de prindere cu cleme (care se potriveste perfect cu freza lor Ferm), dar daca ai alta freza e posibil sa nu se potriveasca...
                          La prima masa poti sa prinzi freza foarte bine de masa.

                          @Poolonik: "Freza este dedesubt si accesul este greoi."
                          -> pentru acces usor ar putea sa isi faca un sistem de ridicare. Exista asa ceva de cumparat, dar deja vorbim despre freze de mii de roni si accesorii pentru masa la fel de scumpe. Youtube-ul ofera o multime de solutii
                          -> pentru schimbarea frezelor oricum e problema pt ca frezele obisnuite (pe care ni le permitem noi amatorii ) au tija in care intra freza foarte scurta si daca ai ridica-o la maxim, tot nu va iesi piulita peste masa, ca sa poti schimba freza. Frezele speciale pt masa (pe care nu ni le permitem noi amatorii ) au tija mai lunga si atunci cand le ridici la maxim ai access cu cheile la piulita care strange freza.

                          @Poolonik: "Pana si rigleta de pe masa nu este precisa, se misca greoi,nu milimetric cum ai nevoie."
                          -> oricum e mai buna decat o masa cu blatul de tabla indoita sau decat Mastercut1000 de la Wolfcraft. Daca masa are blatul din aluminiu, atunci se poate inlocui sina rigletei cu un profil de aluminiu mai lung si atunci ar avea putin mai multa precizie.

                          @Pangarici: in link-urile tale pt fierastraie ai si cu blatul de tabla -> cauta cu blatul de aluminiu sau de fier turnat. Cele de tabla se indoaie si au ghidajele cu o precizie foarte slaba... acum depinde si ce vrei tu sa faci cu sculele astea, ca daca vrei doar sa tai niste scanduri, atunci poti sa iti iei orice

                          Comentariu

                          • bgd_stanescu
                            Membru
                            • 18.dec.2009
                            • 203

                            #14
                            Răspuns la: Răspuns la: Constructie masa freza manuala ( Router Table )

                            Postat în original de pangarici
                            ... inca mai caut...
                            Ai gasit ceva si nu mai ai timp sa ne zici ce ti-ai luat?

                            Comentariu

                            • pangarici
                              Incepator
                              • 19.ian.2013
                              • 20

                              #15
                              Răspuns la: Constructie masa freza manuala ( Router Table )

                              inca nu mi-am luat nimic pentru ca sunt... confuz
                              ca sa fiu sincer, nu stiu ce sa-mi iau. mai astept, ma mai gandesc.

                              Comentariu

                              Procesare...