Bucatarie inzidita

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • leon
    Membru Marcant
    • 19.sep.2006
    • 905

    #16
    Styrodur® 2800 C : http://www.basf.de/de/produkte/kstof.../-styrodur.htm

    Comentariu

    • da_n
      Banned
      - Exclus de pe forum -
      • 10.mai.2009
      • 1226

      #17
      Postat în original de leon
      Cateva imagini de la constructia unei bucatarii inzidite:
      este bucatarie functionala sau material publicitar, show-room etc?

      Comentariu

      • leon
        Membru Marcant
        • 19.sep.2006
        • 905

        #18
        Este o bucatarie functionala montata intr-o casa de vacanta la tara.

        Comentariu

        • coretweaker
          Membru Marcant
          • 16.iul.2010
          • 887

          #19
          Am si eu o intrebare: daca usile sunt din lemn iar lateralele si podeaua din PAL, atunci de ce te-ai mai complicat cu zidaria? Doar ca sa ai faianta pe blat?!?

          Comentariu

          • Mircea G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12085

            #20
            Depinde de gusturi si viziune . Eu sint adeptul acestui tip de bucatarie iar rezultatul lucrarii prezentate il vad muuuult peste bucatariile de fite , zis moderne, prezentate pe forum .
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • da_n
              Banned
              - Exclus de pe forum -
              • 10.mai.2009
              • 1226

              #21
              Postat în original de leon
              Este o bucatarie functionala montata intr-o casa de vacanta la tara.
              felicitari, imi place ce-a iesit si-mi place idea in sine, din pacate eu nu am putut-o materializa, nu am gasit nici un tischler sa-mi faca lemnaria, eu ocupandu-ma de partea zidita

              mesterii care stiau sa lucreze la masura si la comanda se pare ca au cam disparut in zona mea, toti cu care am luat legatura lucreaza la comanda, tiparul fiind al lor, dar numai masurile, asa ca am ramas doar cu baza zidita si mobila fara picioare
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • leon
                Membru Marcant
                • 19.sep.2006
                • 905

                #22
                Materialul intrebuintat la construirea blatului de lucru, poate fi deasemenea de folos la:
                http://www.doit-bauplatten.de/verarbeitung/ - cu click pe fotos

                Corpurile de mobilier folosite la aceasta lucrare, apartin unei bucatari vechi care in loc sa fie aruncate au fost astfel reconditionate, usile din lemn si faianta de pe blat dau aerul rustical de care, dupa unele gusturi, avem nevoie intr-o casa de vacanta.

                corpul carusel:

                Comentariu

                • coretweaker
                  Membru Marcant
                  • 16.iul.2010
                  • 887

                  #23
                  Postat în original de leon
                  Corpurile de mobilier folosite la aceasta lucrare, apartin unei bucatari vechi care in loc sa fie aruncate au fost astfel reconditionate, usile din lemn si faianta de pe blat dau aerul rustical de care, dupa unele gusturi, avem nevoie intr-o casa de vacanta.
                  bun, am inteles. Am o singura observatie, cred ca acele ziduri despartitoare dintre corpurile de mobilier (care acum sunt tencuite) era mai bine sa fi fost facute din caramida aparenta sau din BCA dar faiantate.
                  Altfel, felicitari pentru lucrare.

                  Comentariu

                  • jaba
                    Incepator
                    • 10.ian.2012
                    • 1

                    #24
                    Blat bucatarie pe structura de gipscarton

                    Buna ziua, as dori sa-mi fac un blat de bucatarie din rigips placat cu gresie si cu usi de lemn prin forte proprii).Sunt interesat sa primesc un pic de ajutor in realizarea scheletului din profile...daca are cineva vreo poza cu sccheletul sa pot' fura' si eu modul de prindere intre profile,realizarea despartiturilor laterale unde vor veni sine pt sertare,etc...
                    Va multumesc anticipat
                    Cu stima Adrian F

                    Comentariu

                    • Mircea G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12085

                      #25
                      Postat în original de da_n
                      ......mesterii care stiau sa lucreze la masura si la comanda se pare ca au cam disparut in zona mea, toti cu care am luat legatura lucreaza la comanda, tiparul fiind al lor, dar numai masurile, asa ca am ramas doar cu baza zidita si mobila fara picioare
                      Acum , ca s-a dezgropat topicul , am realizat ce-ati scris !
                      Deci ati facut numai o zidarie pe care ati pus o mobila clasica ?
                      Va rog mult , daca puteti , sa puneti o poza " de ansamblu " sa vad cum arata aranjamentul .
                      Usile si fetele de sertar de unde le-ati luat si ce blat ati folosit ?
                      Fișiere Atașate
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • da_n
                        Banned
                        - Exclus de pe forum -
                        • 10.mai.2009
                        • 1226

                        #26
                        Postat în original de Mircea G
                        Acum , ca s-a dezgropat topicul , am realizat ce-ati scris !
                        Deci ati facut numai o zidarie pe care ati pus o mobila clasica ?
                        Va rog mult , daca puteti , sa puneti o poza " de ansamblu " sa vad cum arata aranjamentul .
                        Usile si fetele de sertar de unde le-ati luat si ce blat ati folosit ?
                        da, este mobila facuta la comanda, blatul este de granit
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • Mircea G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12085

                          #27
                          Foarte reusita dar sinteti secretos !
                          Acum spuneti toate detaliile .
                          Intrebam daca mobila a fost pur si simplu asezata pe zidarie si din ce material sint usile . Daca miine vrea cineva sa comande asa ceva , cum cere ???
                          Cu blatul , alta poveste , cum s-au facut imbinarile la blat , sa fie cit mai " invizibile " ?
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • da_n
                            Banned
                            - Exclus de pe forum -
                            • 10.mai.2009
                            • 1226

                            #28
                            Postat în original de Mircea G
                            Foarte reusita dar sinteti secretos !
                            Acum spuneti toate detaliile .
                            Intrebam daca mobila a fost pur si simplu asezata pe zidarie si din ce material sint usile . Daca miine vrea cineva sa comande asa ceva , cum cere ???
                            Cu blatul , alta poveste , cum s-au facut imbinarile la blat , sa fie cit mai " invizibile " ?
                            nu prea, e plina de defecte sau poate sunt eu prea bagaret

                            este mobila normala, doar ca in loc de picioare este asezata pe zidarie, structura(pentru ca nu are spate) si fetele usilor de lemn de castan, lateralele din pal (asa se face acum mobila am inteles), de comandat ... aventura asta nu se-ntampla in Ro, nu stiu cum este acolo, banuiesc ca la fel, te intelegi cu tamplarul ce vrei ... si primesti ce-ti da el la urma

                            blatul este taiat la 45º, lipite pietrele si silicon la imbinare

                            Comentariu

                            • Mircea G
                              Living Legend
                              • 14.ian.2007
                              • 12085

                              #29
                              Postat în original de da_n
                              .....este mobila normala, doar ca in loc de picioare este asezata pe zidarie, structura(pentru ca nu are spate) si fetele usilor de lemn de castan, lateralele din pal (asa se face acum mobila am inteles), de comandat ... aventura asta nu se-ntampla in Ro, nu stiu cum este acolo, banuiesc ca la fel, te intelegi cu tamplarul ce vrei ... si primesti ce-ti da el la urma...........
                              Acum este clar . Ramine sa gasim aici ACEL tip de usi sau sa vedem pe unde se fac ...mie nu mi-a sarit in ochi nicaieri .
                              Instalatii verificari-revizii gaze

                              Comentariu

                              • Sandu_T
                                Membru Marcant
                                • 18.nov.2011
                                • 313

                                #30
                                Postat în original de Mircea G
                                Acum este clar . Ramine sa gasim aici ACEL tip de usi sau sa vedem pe unde se fac ...mie nu mi-a sarit in ochi nicaieri .
                                Există în comerţ fronturi din MDF ce imită uşile clasice cu tăblii.
                                Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

                                Comentariu

                                Procesare...