Ghid video montare parchet laminat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • mestermic
    Membru
    • 06.aug.2006
    • 230

    #31
    cu tot respectul Maistre Max, dar sapun nuanta "cires" nu am vazut....doar cu parfum de cires....
    Cine bate-un cui un pic
    Se numeste mestermic

    Comentariu

    • florinmarcus
      Incepator
      • 26.feb.2007
      • 17

      #32
      Postat în original de viorel.stanculescu
      Nu exista adeziv care sa protejeze parchetul impotriva apei.
      Probabil ca termenul de 'adeziv' nu este cel mai potrivit.. Exista o substanta care se intinde pe capetele parchetului, facut special pentru parchetul cu click.
      Eu am cumparat parchet de la Kronotex si la ei pe site zice asa:

      If installing Kronotex Clic in areas where water may be present, glue the flooring planks with Laminate Flooring moisture resistant glue (apply a continuous bead of glue on top of the tongue) - kronotexusa.com/installation.asp#special
      Solutie ramane elastica dupa uscare [eu as zice ca e ceva silicon special ], deci placile deteriorate se pot schimba la fel de usor.

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6873

        #33
        Postat în original de mestermic
        cu tot respectul Maistre Max, dar sapun nuanta "cires" nu am vazut....doar cu parfum de cires....
        Este. Daca nu gasiti pentru colorare puteti utiliza creion carioca, marker, etc.
        Cu stima.

        Comentariu

        • Mina
          Living Legend
          • 24.iun.2006
          • 1106

          #34
          Cred ca totusi va referiti la batonul corector nuanta cires.

          Comentariu

          • Mina
            Living Legend
            • 24.iun.2006
            • 1106

            #35
            adica asa ceva:
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • Mina
              Living Legend
              • 24.iun.2006
              • 1106

              #36
              Dar capacele pt. suruburi de ce nu vreti sa folositi, eu cred ca-i mai simplu cu ele.
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • Marius Tudose
                Membru
                • 03.ian.2007
                • 103

                #37
                ma bag si eu pe topic ca musca in lapte, in primul rand vreau sa ma plang de praktiker (clintul babel comunication aka misiunea casa) am vrut sa pun sapa autonivelanta inainte de laminat asa ca am mers in praktiker bv am luat cea mai scumpa sapa baumit am luat amestecator si normal ca am vrut sa iau si rola cu tepi sa intind sapa insa am fost informat cu stupoare ca produsul a fost returnat pt ca nu s-a vandut, asa ca am intins-o eu cu fierul de glet si a iesit mai mult o sculptura abstracta in fine,

                ce vroiam sa le spun amatorilor de laminat dublu clic este ca pe langa pozitionarea placii la unghiul de 30-40 de grade, dupa ce asezati noua placa in rand trebuie sa-i dati o palma tesit catre randul deja pus; eu m-am chinuit 3 zile pana am decoperit secretul

                Comentariu

                • wildcar
                  Incepator
                  • 28.iun.2007
                  • 1

                  #38
                  ..am si eu o intrebare de 100 de puncte..se poate instala parchet peste linoleum?..precizez ca linoleumul este foarte bine lipit..apar probleme in timp din cauza asta?..

                  Comentariu

                  • fakker
                    Incepator
                    • 12.sep.2007
                    • 1

                    #39
                    Postat în original de wildcar
                    ..am si eu o intrebare de 100 de puncte..se poate instala parchet peste linoleum?..precizez ca linoleumul este foarte bine lipit..apar probleme in timp din cauza asta?..
                    Si eu sunt in aceeasi situatie si as fi foarte recunoscator daca m-ar putea lamuri cineva.

                    Comentariu

                    • yo9hrb
                      Incepator
                      • 12.sep.2007
                      • 1

                      #40
                      Cand mi-am montat parchetul, un reprezentant al firmei mi-a zis ca-l pot monta si peste linoleum, caz in care nu mai pun folie. Totusi am scos linoleumul, era vechi si nu stiam cum arata pe dedesubt. Si bine am facut.

                      Comentariu

                      • Maestrul Max
                        Living Legend
                        • 28.iul.2006
                        • 6873

                        #41
                        Postat în original de wildcar
                        ..am si eu o intrebare de 100 de puncte..se poate instala parchet peste linoleum?..precizez ca linoleumul este foarte bine lipit..apar probleme in timp din cauza asta?..
                        Inlaturati linoleumul deoarece sub stratul de linoleum poate sa apara igrasia si implicit mucegaiul.
                        Cu stima.

                        Comentariu

                        • claudiu_83
                          Incepator
                          • 04.oct.2007
                          • 42

                          #42
                          Re: Ghid video montare parchet laminat

                          Postat în original de Maistrul Max
                          Ghid pentru montarea parchetului laminat in format Flash :

                          krono.com/cms/beitrag/10001743/31696/
                          in acest filmulet in pasul 8, arata ca in momentul in care se ajunge cu montajul sub calorifer, se taie putin din canalul de imbinare a parchetului si se foloseste un "lipici" pentru a se fixa mai bine placile de parchet... va rog daca poate cineva sa-mi expice... de ce?
                          "Daca ai cunostinte, lasa-i si pe altii sa-si aprinda flacara de la ele"

                          Comentariu

                          • dandutz
                            Membru
                            • 17.apr.2007
                            • 192

                            #43
                            In general, caloriferele sunt montate la mica distanta fata de pardoseala si nu poti ridca/inclina placa de parchet la unghiul necesar pentru a o imbina. Se taie din sistemul de imbinare, ceea ce permite un unghi mai mic si se foloseste adeziv.

                            Comentariu

                            • Ssorin
                              Incepator
                              • 05.oct.2007
                              • 16

                              #44
                              La montarea plintei nu am folosit suruburi (am oroare de gaurile in pereti) ci am lipit plinta! S-a fixat f bine. Intrebare: daca intre perete si plinta a ramas putin loc (1-3-2 mm) merita sa introduc ceva umplutura?

                              Comentariu

                              • leon
                                Membru Marcant
                                • 19.sep.2006
                                • 903

                                #45
                                cleme ptr. montarea plintei - (poate le gasiti la "praktiker)
                                erue.de/en/neuheiten.html
                                erue.de/en/

                                Comentariu

                                Procesare...