Ghid video montare parchet laminat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6886

    Ghid video montare parchet laminat

    Ghid pentru montarea parchetului laminat in format Flash :

    krono.com/cms/beitrag/10001743/31696/
    Cu stima.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Inca un link ce contine un TUTORIAL AUDIO-VIDEO:

    easy2diy.com/cm/easy/diy_iv_index.asp?page_id=35728392&parent1=Location &child1=Living+Room&parent2=Category
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • xplo
      Incepator
      • 19.oct.2006
      • 5

      #3
      Multumesc, cautam de mult asa ceva.

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6886

        #4
        Un ghid video foarte util este si DVD-ul "Solutii practice" care se poate achizitiona de pe site-ul Misiunea Casa : http://www.misiuneacasa.ro/content/s...misiunea-casa/
        Cu stima.

        Comentariu

        • bogdan_paturca
          Incepator
          • 15.ian.2007
          • 11

          #5
          Postat în original de MaistrulMax
          Un ghid video foarte util este si DVD-ul "Solutii practice" care se poate achizitiona de pe site-ul Misiunea Casa : http://www.misiuneacasa.ro/content/s...misiunea-casa/


          Ce anume gasim pe acest DVD?

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6886

            #6
            Aveti aici detaliile privind continutul DVD-ului : http://www.misiuneacasa.ro/content/e...intei-pe-dvd-/
            Cu stima.

            Comentariu

            • dolce
              Incepator
              • 10.ian.2007
              • 70

              #7
              Re: Ghid video montare parchet laminat

              Postat în original de MaistrulMax
              Ghid pentru montarea parchetului laminat in format Flash : krono.com/cms/beitrag/10001743/31696/
              buna!
              am urmarit si eu acest ghid insa n-am intzeles un lucru si anume:la plinta cum vin suruburile montate.ma lumineaza cineva?
              multzumesc mult!
              cand ai impresia ca timpul trece prea repede inseamna ca nu te-ai folosit de el la maxim

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6886

                #8
                Plinta pentru parchet (depinde de tip) se monteaza cu ajutorul unor cleme metalice prinse in perete nu de parchet.
                Cu stima.

                Comentariu

                • TDJ
                  Living Legend
                  • 10.apr.2006
                  • 2398

                  #9
                  Holzsuruburile se trec prin plinta si intra in diblul prins in perete. Gaurile din plinta unde se vede capul holzsurubului se chituieste in culoarea plintei.
                  Deci, pentru introducerea holzsurubului, se gaureste plinta dintr-o parte in cealalta cu diametrul filetului, iar la exterior pe o adincime mica cu diametrul capului holzsurubului.

                  Comentariu

                  • dolce
                    Incepator
                    • 10.ian.2007
                    • 70

                    #10
                    ...si inca ceva,la punctul 9,kiar nu imi dau seama ce vrea sa insemne aceea imbinare
                    cand ai impresia ca timpul trece prea repede inseamna ca nu te-ai folosit de el la maxim

                    Comentariu

                    • TDJ
                      Living Legend
                      • 10.apr.2006
                      • 2398

                      #11
                      Pentru suprafete mari placate, se folosesc praguri de trecere. Ideea este ca fiind nevoie de spatiu de dilatare, trebuie aplicate aceste praguri, nu se placheaza continuu pe fuprafete mari.
                      Adica, daca in sufragerie pun parchet, nu ma pot intinde continuu cu el pe hol pana in fata baii, pe lungimea de 12m, fara sa folosesc praguri.
                      Limita de placare este de 12m lungime in lungul placii, si 8m lungime transversal pe placa.
                      Imbinarea prezentata la punctul 9, este o sectiune transversala prin prag in care se vede unul din diblurile cu holzsurub.

                      Comentariu

                      • dolce
                        Incepator
                        • 10.ian.2007
                        • 70

                        #12
                        am intzeles
                        multzumesc mult de tot
                        cand ai impresia ca timpul trece prea repede inseamna ca nu te-ai folosit de el la maxim

                        Comentariu

                        • florinmarcus
                          Incepator
                          • 26.feb.2007
                          • 17

                          #13
                          Odata cu cumpararea parchetului laminat, am primit gratuit folia PPE.
                          Am mai cumparat si polistiren extrudat de 3mm, in principal pentru izolarea fonica a parchetului.

                          Precizez ca am turnat si sapa autonivelanta Thomsit.

                          De la Ambient mi s-a spus ca folia PPE nu se mai foloseste daca pun extrudat.
                          Ati comercianti mi-au spus ca trebuie sa asez folia PPE peste polistirenul extrudat

                          As dori sa aflu varianta tehnica corespunzatoare, daca se poate.

                          Multumesc.

                          Comentariu

                          • VYS
                            Living Legend
                            • 19.aug.2005
                            • 13007

                            #14
                            Placile de polistiren extrudat subtiri sau folia PEE.

                            Montajul ambelor nu are nici un rost pentru ca denivelarile le preiau ambele produse.

                            Cu atat mai mult, daca ai sapa autonivelanta si este OK atunci nu mai ai nevoie de folia PEE.
                            VYS Blog DIY

                            Comentariu

                            • Maestrul Max
                              Living Legend
                              • 28.iul.2006
                              • 6886

                              #15
                              Dar in schimb aveti nevoie neaparat de folie PE (folie polietilena). Deci :
                              -sapa autonivelanta cu gradul de umiditate reminenta de maxim 2%
                              -folie polietilena
                              -folie PEE sau placile de polistiren extrudat 3 mm
                              -parchet laminat
                              Cu stima.

                              Comentariu

                              Procesare...