Sisteme solare - Do It Yourself

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gogoson
    Membru Marcant
    • 14.oct.2006
    • 621

    Sisteme solare - Do It Yourself

    Prin acest topic doresc sa aduc in discutie sistemele soloare pentru captarea enegiei solare.

    Cum pretul la utilitati este in creste constanta m-am gandit ca energia solora trebuie folosita cumva. Am inceput sa caut alternative. Sistemele de captare sunt de doua tipuri: directe (panouri solare electrice si/sau de incalzire a apei) si indirecte adica pompele de caldura care extrag energia termica din paminat, aer sau apa care la randul lor au fost incazite de soare.
    Sistemele comerciale sunt asa de scumpe incat nu merita dpdv economic decat daca nu ai alta solutie !

    Eu caut solutii care sa fie eficiente in primul rand dpdv economic. Cel mai simplu mi s-a parut sa am un sistem de incalzie a apei calde menajere (acm) pe timp de vara. Cum n-am dorit sa reinventez apa calda si mersul pe jos prin a-mi instala un butoi negru pe casa, am inceput sa caut solutii.
    Inca o data sistemele comerciale erau scumpe si atare m-am apucat sa-l fac singur.
    Am ales sistemul ca incalzire prin circulatie naturala a apei.
    Se ia un panou solar la care se adauga un butoi de stocare a apei putin mai sus (cam la 1 m diferenta)

    Panoul solar l-am facut din tevi de cupru izolate cu vata minerala si cu un geam desupra.

    Butoiul l-am facut din fibra de stica (defapt a trebuit sa-l comand deoarece nu am posibilitatea sa-l fac eu). Am ales fibra de sticla pentru ca nu rugineste si nu influenteaza chimic apa din el.

    Din start sistemul nu era la fel de eficient ca cel comercial dar nici nu trebuia deoarece nu ma deranjeaza ca sistemul meu este de 3 ori mai mare decat al lor, ce conteaza pentru mine este pretul de realizare care a fost de aprox 1200 fata de unul comercial care ajunge pe la 2500-3000 lei.
    Cateva date tehnice:
    -butoi: 130 l
    -panou 2.25 mp
    Vara apa ajunge la 60-65 de grade, de nici nu poti sa faci baie, trebuie neaparat sa o incropesti.
    Acum, adica azi in oct, daca este soare, seara poti sa faci o baie calda fara probleme, desi a trebuit sa dau drumul la centrala pentru incalzirea casei.

    Eu am deschis acest topic pentru a face schimb de experienta, deci as dori sa aud ( sa citesc ) si experintele voastre in domeniu.
  • valeriu ciprian
    Membru Marcant
    • 09.feb.2006
    • 918

    #2
    daca poti pune si cateva poze ar fi foarte bine...

    Comentariu

    • flo8200
      Membru
      • 01.nov.2005
      • 253

      #3
      Dar de ce ai izolat cu vata minerala tevile de cupru din panou?

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6920

        #4
        Postat în original de valeriu ciprian
        daca poti pune si cateva poze ar fi foarte bine...
        Poza este aici :
        http://www. misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=5199
        Cu stima.

        Comentariu

        • danhome_52
          Membru Marcant
          • 26.dec.2005
          • 751

          #5
          Salut!
          Din ce am citit,cele mai eficiente panouri solare sunt cele cu tuburi vidate.
          Nu-ti poti mari oare randamentul daca tevile de cupru vopsite negru le treci prin tuburi de sticla inchise la capat?Ca idee tuburi recuperate de la corpuri de iluminat (neon) ?Recipientul de acumulare a apei este bine izolat termic,nu?

          Comentariu

          • gogoson
            Membru Marcant
            • 14.oct.2006
            • 621

            #6
            izolatia este numai pe partea posterioara a panoului pentru a izola panoul de mediul exterior

            Comentariu

            • TDJ
              Living Legend
              • 10.apr.2006
              • 2348

              #7
              Postat în original de danhome_52
              Din ce am citit, cele mai eficiente panouri solare sunt cele cu tuburi vidate.
              Ma gandesc ca tevile din panou nu trebuie introduse in altele vidate. Altfel cum ar mai ajunge caldura prin vid la serpentina cu apa? In partea de jos este bine intradevar sa fie izolate termic, sa nu cedeze caldura. Sau probabil ca aceasta izolare in partea inferioara poate fi facuta cu profile vidate.
              Asa vad eu fenomenul, daca ma insel va rog sa interveniti.

              Comentariu

              • danhome_52
                Membru Marcant
                • 26.dec.2005
                • 751

                #8
                Salut!
                Incalzirea tevii de cupru introdusa in tubul de sticla s-ar accentua datorita efectului de sera.Izolarea termica a intregului sistem este esentiala pentru ca energia acumulata sa ajunga acolo unde avem nevoie.
                Pentru a obtine acelasi efect de sera,panourile solare fabricate mai inainte vreme se acopereau cu sticla.
                Ceva,ceva tot producem pana la urma,chiar de reinventam roata!
                Bafta si idei!

                Comentariu

                • TDJ
                  Living Legend
                  • 10.apr.2006
                  • 2348

                  #9
                  Dane, inteleg ca prin introducerea intr-o incinta acoperita cu sticla creste randamentul. Dar ma indoiesc ca se videaza. Ca doar termosul pe existenta vidului se bazeaza pentru reducerea transferului termic.
                  Daca mai ai cunostinte despre asta mai scrie ca este interesant chiar daca noi la blocuri nu o mai punem in practica.

                  Comentariu

                  • danhome_52
                    Membru Marcant
                    • 26.dec.2005
                    • 751

                    #10
                    Traian,mai mult decat pot eu spune si mai bine argumentat decat o pot eu face se poate vedea si citi pe siteul solaria.ro
                    Am citit din curiozitate,sistemul e eficient,dar...cam scump!

                    Comentariu

                    • TDJ
                      Living Legend
                      • 10.apr.2006
                      • 2348

                      #11
                      Bun site. Pentru cineva care locuieste la casa, se merita investitia.

                      Comentariu

                      • gogoson
                        Membru Marcant
                        • 14.oct.2006
                        • 621

                        #12
                        Mai baieti,
                        Scopul meu a fost sa contruiesc un sistem solar eficient econimic. NU ma intereseaza ca pentru aceeasi contitate de caldura eu folosesc un panoul de 2 ori mai mare decat cel comercial. Important ca pretul panoului facut de mine este de aprox 10 ori mai mic. !!! Asta cred ca este important.
                        Chestia cu tuburi de neon nu cred ca tine pt ca tuburile nu cred ca rezista la depresiune mare iar apoi este greu sa mentinut "vidul" in acele tuburi. Acest panou trebuie sa stea afara, unde ploula, bate vantul, ninge, cade grindina, etc.

                        A mai facut cineva asa ceva ? Ceva poze ?

                        Comentariu

                        • TDJ
                          Living Legend
                          • 10.apr.2006
                          • 2348

                          #13
                          Postat în original de gogoson
                          Scopul meu a fost sa contruiesc un sistem solar eficient econimic.
                          Si cum doresti sa faci acest lucru? Nu ti se pare o idee buna sa te inspiri din constructiile deja existente, adaptandu-le la posibilitatile tale? Sa urmaresti principiile aplicate de cunoscatori? Ca doar nu incepi o constructie stiind ceea ce vrei sa realizezi, dar fara vreo idee despre realizarea constructiei.
                          Sunt de parere ca link-urile ajuta.

                          Comentariu

                          • gogoson
                            Membru Marcant
                            • 14.oct.2006
                            • 621

                            #14
                            Sunt de acord cu tine. Sper si cred ca mesajul meu nu a fost unul critic.
                            Si eu tot din link-uri m-am inspirat. Ce doresc eu este sa pastram si partea economica in ecuatie. Nu cred ca are rost sa ma chinui eu sa fac o chestie ca ma costa doar 30% mai ieftin decat produsul comercial. Si asa ca orice DIY ai costuri care nu se ragasesc in produsul final. Ex: vata minerala se vinde numai la 10m iar mie mi-au trebuit 2-3 m, pasta cositor se vinde mumai la 100g iar mie mi-a ramas mai mult de 70% din cutie, si asa mai departe. Toate astea se aduna la costul produsului. Daca as face 10 panouri atunci pretul per panou ar fi mai mic.
                            Idee este ca trebuie sa facem un compromis intre eficienta tehnica si eficienta economica.

                            Comentariu

                            • xelanoimis
                              Membru
                              • 19.iul.2006
                              • 141

                              #15
                              gogoson, sistemul tau suna fain.
                              Spune-mi si mie te rog, ce grosime are geamul panoului, astfel incat sa nu il sparga vre-o grindina sau ceva. Si de ce trebuie sa fie bazinul de stocare a apei incalzite, mai sus cu 1m fata de panou?
                              Ai folosit oglinzi sau ceva reflectorizant pe partea de sub tevi? ar avea o eficienta sporita?
                              Merci

                              Comentariu

                              Procesare...