Sudura si mufare teava inox/otel (pentru o bicicleta)

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • ciureanuc
    Membru
    • 15.iun.2009
    • 178

    Sudura si mufare teava inox/otel (pentru o bicicleta)

    Salut,

    Am cumparat o bicicleta ce are cadrul din otel. Din pacate, ghidonul e prea scurt, trebuie ridicat.
    Pentru aceasta operatuine ar trebui sa lungesc furca. Care furca e foarte mica, dupa cum se vede.
    La ce m-am gandit: sa sudez de ea o teava de 50cm inaltime.

    Teava ghidonului este de 22mm diametru exterior.
    Teava furcii, in care intra ghidonul, are diametru interior 22mm.
    Teava trebuie cumva mufata, astfel incat sa am 22mm exterior la inceput, sa intre in furca, apoi sudata; iar sus sa am 22 interior, sa pot baga ghidonul.
    Ar trebui cam 40-50cm de teava, preferabil inox, 22mm interior, mufata (subtiata) pe 10cm.

    Nu pot renunta la filet, e nevoie de el in aceeasi pozitie.

    De ce scriu acum:
    1. Ma puteti ajuta cu un sfat, cum s-ar face mai bine?
    2. Se poate suda teava de inox de acea teava din poza, sau mai bine merg pe acelasi material, si-l vopsesc.

    Orice sfat ma ajuta, sa stiu ce le cer sudorilor.
    Repet: e important sa pot pune piulita dupa ce sudez (au inainte?), pentru ca acea piulita prinde furca de cadru.


    Ghidonul are surub interior, lung.
    Ar fi mai ok sa sudez o teava direct de ghidon?
    Asta inseamna sa sudez si o bucata de bara filetata, in interior... Nu e cam mare forta aplicata, pe un surub asa lung?


    Multumesc pentru orice sfat.




    Cristi
    Fișiere Atașate
    Ultima editare de ciureanuc; 11.feb.2019, 23:52.
  • aurick86
    Membru
    • 05.iun.2012
    • 168

    #2
    O sa te coste mult sudatul de calitate..si nici ala nu o sa tina...pentru ca materialele din care sunt facute nu sunt de calitate, si sunt si destul de subtiri.
    Apoi nu sunt nici de inox... si va rugini la sudura.. sau vei da cu vopsea..si va arata groaznic.

    Surubul acela este surub de duritate mai mare, de aceea rezista pe lungine aia. daca incerci sa sudezi o bara filetata de el se va rupe.
    Nu iti recomand varianta cu sudura.

    In schimb exista prelungitoare de ghidon:
    Find many great new & used options and get the best deals for Sunlite Cycling Cromo Quill Stem Extender 8.25x22.2 for Bicycling Bike at the best online prices at eBay! Free delivery for many products!

    (asta ridica cu aproximativ 20 cm)
    Uite aici cum se instaleaza:

    Comentariu

    Procesare...