TERMOSISTEM - Do It Yourself

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #46
    Adeziv pe polistiren cu gletiera cu dinti de 10mm.
    Pe suprafata rezultata se aplica plasa de fibra, de sus in jos, avand grija sa o apasam cu partea dintata a gletierea atat cat sa intre in masa de adeziv (fara a deteriora impletitura). Se intinde plasa dinspre mijloc spre laterale pentru a nu avea cute. O anumita cantitate de adeziv va iesi prin ochiurile plasei care va ajunge undeva la mijlocul grosimii stratului de adeziv. Cu partea lisa a gletierei cu dinti se trece peste adeziv, acoperind plasa si niveland-o.

    In final stratul de spacluire armat va avea maxim 4mm.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • sriw
      Membru Marcant
      • 05.dec.2007
      • 537

      #47
      O singura obiectie am la modul cum a imbinat placile de polistiren la colt.Ar fi trebuit ca al doilea rand in sus sa-l puna pana in capat la polistirenul deja fixat,nu pe aceiasi linie cu cel de jos,adica tot pana la coltul casei.Consider ca la colt trebuie facuta o imbinare tip "caramida" pentru a se evita formarea unui rost continu de la acoperis pana la soclu.
      Daca gresesc va rog sa ma corectati.Ma refer la acel slideshow
      If you can't pay cash for something, you probably don't need it.

      Comentariu

      • matzu_2003
        Incepator
        • 03.mar.2008
        • 37

        #48
        Postat în original de sriw
        O singura obiectie am la modul cum a imbinat placile de polistiren la colt.Ar fi trebuit ca al doilea rand in sus sa-l puna pana in capat la polistirenul deja fixat,nu pe aceiasi linie cu cel de jos,adica tot pana la coltul casei.Consider ca la colt trebuie facuta o imbinare tip "caramida" pentru a se evita formarea unui rost continu de la acoperis pana la soclu.
        Daca gresesc va rog sa ma corectati.Ma refer la acel slideshow
        ai dreptate am vazut si eu acest lucru si mai sunt cateva mari greseli akolo ....omu a plecat bine dar pana la urma a pus pe toata suprafata material de a lipit placa de polistiren ceea ce nu este corect .....placa se lipeste in puncte ca sa se creeze un spatiu intre petete si placa de polistiren sa circule aerul,asta inseamna o izolatie ca la carte........dar cum sunt 1000 de mesteri asa sunt si 1000 de obiceiuri
        Powered by HGabc

        Comentariu

        • M_Cosma
          Incepator
          • 12.dec.2006
          • 8

          #49
          Postat în original de matzu_2003
          ai dreptate am vazut si eu acest lucru si mai sunt cateva mari greseli akolo ....omu a plecat bine dar pana la urma a pus pe toata suprafata material de a lipit placa de polistiren ceea ce nu este corect .....placa se lipeste in puncte ca sa se creeze un spatiu intre petete si placa de polistiren sa circule aerul,asta inseamna o izolatie ca la carte........dar cum sunt 1000 de mesteri asa sunt si 1000 de obiceiuri
          si daca circula aerul pe sub termoizolatie nu se raceste peretele ?
          O zi buna.

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6452

            #50
            Postat în original de matzu_2003
            [...] placa se lipeste in puncte ca sa se creeze un spatiu intre petete si placa de polistiren sa circule aerul [...]
            Sigur?
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • sriw
              Membru Marcant
              • 05.dec.2007
              • 537

              #51
              Lipitul placii de polistiren in puncte sau pe toata suprafata tine de metoda de executie a termosistemului si nu de eficienta sau deficienta lui.Aerul n-are ce sa circule in spatele termosistemului.
              If you can't pay cash for something, you probably don't need it.

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6886

                #52
                Postat în original de sriw
                Lipitul placii de polistiren in puncte sau pe toata suprafata tine de metoda de executie a termosistemului si nu de eficienta sau deficienta lui.Aerul n-are ce sa circule in spatele termosistemului.
                Tine mai degraba de marimea denivelarilor existente Sriw !.
                Cu stima.

                Comentariu

                • sriw
                  Membru Marcant
                  • 05.dec.2007
                  • 537

                  #53
                  Perfect de acord,maestre
                  If you can't pay cash for something, you probably don't need it.

                  Comentariu

                  • csabadobrai
                    Incepator
                    • 30.iul.2008
                    • 3

                    #54
                    Postat în original de Maestrul Max Fery
                    Postat în original de sriw
                    Lipitul placii de polistiren in puncte sau pe toata suprafata tine de metoda de executie a termosistemului si nu de eficienta sau deficienta lui.Aerul n-are ce sa circule in spatele termosistemului.
                    Tine mai degraba de marimea denivelarilor existente Sriw !.
                    Buna doresc sa va adresez citeva intrebari avind in vedere apelativul de maestru. Am urmarit subiectul cu mare interes avind in vedere ca si eu ma inhamez la o constructie in regim propriu . Am vazut niste schite pt montarea termoizolatiei unde se prezenta necesitatea unor spatii de dilatare la polistiren cu profile prefabricate si distantatori de silocon situate atit pe coltul cladirii cit si la perete ......
                    In ce masura este necesara folosirea acestor spatii ???
                    Care este modalitatea de localizare a lor ,dupa ce reguli???
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 13007

                      #55
                      Cred ca discutia in cauza se refera la faptul ca pe constructia existenta exista zone unde sunt spatii de dilatare sau rosturi ca urmare a modului de constructie al cladirii. Avand in vedere existenta acestor spatii de dilatare/rosturi intre elementele structurale ale cladirii, nu putem aplica termosistemul fara a tine cont de ele, ca si cum ar fi o suprafata continua.
                      De aceea, rosturile in cauza trebuie sa fie mentinute si la nivelul termoizolatiei aplicate si solutiile se vad in schemele postate de tine.
                      In cazul in care aceste rosturi nu se prevad, exista posibilitatea de a aparea fisuri in termoizolatie.

                      Un exemplu din documentatia in romana.
                      Fișiere Atașate
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • csabadobrai
                        Incepator
                        • 30.iul.2008
                        • 3

                        #56
                        Multumesc pt raspunsul promt dar acesta genereaza alte intrebari ce sunt acest " spatii de dilatare/rosturi intre elementele structurale ale cladirii" si unde se folosesc ele cine anume hotareste daca ai sau nu nevoie de aceste spatii ?

                        Cu stima si multumesc anticipat.

                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 13007

                          #57
                          Astfel de rosturi apar la cladiri industriale, cladiri cu un anumit grad de marime etc. si nu sunt aplicabile unor case individuale de o marime relativ mica.

                          In desenele tale am marcat, cu rosu, rosturile prevazute din proiectare si care trebuie tratate corespunzator la nivelul termosistemului.
                          Fișiere Atașate
                          VYS Blog DIY

                          Comentariu

                          • csabadobrai
                            Incepator
                            • 30.iul.2008
                            • 3

                            #58
                            Multumesc mult , mam linistit , totui clar ca lacrima

                            Comentariu

                            • robi69
                              Membru
                              • 12.ian.2007
                              • 143

                              #59
                              am si eu o intrebare vizavi de termosisitem.Urmeaza sa fac termsitemul la casa si nu stiu cum sa procedez in zona terasei(stiu doar ca se pune profil de soclu in restul casei dar in zona terasei???).Deci nu stiu cum sa fac acolo unde termosistemul"cade "pe terasa(la imbinarea termositemului cu terasa ce se pune??).
                              Mentionez ca terasa nu este finisata(voi turna apoi sapa si voi pune gresia).

                              Comentariu

                              • robi69
                                Membru
                                • 12.ian.2007
                                • 143

                                #60
                                o ideie macar.............

                                Comentariu

                                Procesare...