Recoditionare manere din lemn si cadru metalic scaune de camping si picioare masa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • supercurios
    Incepator
    • 25.mai.2020
    • 63

    Recoditionare manere din lemn si cadru metalic scaune de camping si picioare masa

    Buna ziua dragi oameni cu experiența si prezenti pe acest forum.


    1. Vreau sa reconditionez 4 scaune de camping. Mai exact manerul acestora din lemn si cadrul lor metalic.

    Ce fel de smirghel ar trebui sa cumpar pentru lemn? Dar pentru cadrul metalic? Am înțeles ca sunt de granulatii diferite, ar trebui sa folosesc 2 tipuri?

    Pentru vopsit, ma gandesc la un spray albastru universal? Sau mai bine o cutie de vopsea?

    2. Pentru picioarele unei mese, am cumparat un deja spray universal argintiu.

    Intrebarea este, ar trebui sa dau cu un tip de smirghel si pe acestea înainte de a le da cu spray? De care smirghel mai exact?



    Va mulțumesc mult pentru timpul petrecut pe aceasta postare si eventualele răspunsuri, si va doresc numai bine!

    Fișiere Atașate
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Un smirghel grosier pentru curatare si unul mai fin pentru slefuire. Sa spunem 120 si apoi 180.
    La cadru metalic este suficient unul singur, mai fin, doar sa il cureti putin, stergi cu diluant si aplici vopseaua la tub. Dezavantajul fata de voseaua la cutie este ca se consuma mai repede, nu acopera o suprafata mare dar in cazul tau te scapa de pensula ce poate lasa urme.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • supercurios
      Incepator
      • 25.mai.2020
      • 63

      #3
      Am folosit smirghel de 120, acela pe hartie coli format A4, si simteam nevoia de mai mult, poate era indicat un smirghel mai bun pe panza si granulatie mai mica, zicea tata.

      E drept am cam insistat cu slefuirea, am vrut sa dau toata vopseaua veche jos. Cam mult de munca, nu voi repeta .

      Atasat scaunul "reconditionat"

      Urmeaza sezutul pe care il va face sotia la masina de cusut (sper), daca nu le curat bine pe cele vechi si aia e.
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      Procesare...