Probleme cu soarele ????

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12227

    Probleme cu soarele ????

    Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	20210525_193555.jpg  Afișări:	0  Mărime:	235,5 KB  ID:	684296 Avem o terasa , si cind mai avem si timp sa stam acolo , ne " omoara " soarele ????
    O solutie simpla ar fi umbrela de soare , dar cum NOUA nu ne place ce este simplu ....
    ...asa ca eu am ales sa fac o pergola .
    Initial terasa a fost dotata cu umbrela , apoi am vrut sa fac ceva mai durabil , si am ales sa fac un schelet metalic pe care am montat o plasa de umbrire . Cea mai proasta solutie . Cu umbra de rigoare , am rezolvat !? si gradina cu umbra permanenta , am terminat si florile , umezeala pe terasa , ceva extraordinar , mai ales ca pozitia este intre case si aiurea fata de punctele cardinale , implicit soare . Jos plasa si am revenit in punctul zero . Umbrela nu se mai putea ca avem scheletul metalic , deci pergola .
    Cel mai comod ... o firma care se ocupa cu asa ceva .
    Ceva minunat . Sunam , scriam , si TOTI veneau cu proiecte si preturi de parca urma sa lansesz un satelit pe orbita !
    Renuntat la firme ...dar ...hotia se continua in piata de pe orizontala , si m-am lovit de monopolul pe materiale .
    Gasirea unui material ok , de calitatea celui folosit de firme , la pret de pe planeta asta a fost adevarata aventura si cu greu am reusit sa suntez un " producator " sa iau din materialul lui . Cred ca ceva pt niste vele solare pentru nave spatiale gasim si pe olx ....
    Am gasit materialul cu toate calitatile cerute , UV , impermeabil ( desi nu ma interesa neaparat " , etc si bla bla bla ....
    Pasul doi , ce fac cu el , unde il lucrez ???? Evident toti cei contactati strimbau din nas , desi le spuneam ca ii ajut , vin cu proiectul facut , si imi asum lucrarea . NU si nu !
    Dupa plimbat materialul in masina zi de zi o gramada de timp , am gasit un tapiter care a acceptat provocarea si impreuna in 3-4 ore am cusut materialul . Cu greu a inteles saracul tataie planul , dar a fost ok , a facut fix cum am spus iar pretul lucrarii a fost de tot risul , fata de ce cereau altii , desi nu stiau nimic .
    Pasul trei , aveam nevoie de niste tevi rezistente si usoare . Am cautat sa fac din ppr , dar se curbeaza , m-am gindit la bambus , la teava de otel , la tevi de galerie de perdea , pina la urma am comandat niste teava de aluminiu de 2mm si normal , am primit de 1,5 ca nu aveau de 2 !
    Pasul patru , sistemul de agatare si culisare . Aici poti arunca proiectul in aer , fara probleme . Exista sisteme de culisare rezistente , cu role , bune pt afara si soare , ploaie , ger , dar pretul nu se justifica in cazul de fata , asa ca am ales sa suspend pinza cu niste inele . Practic am cuplat un inel cu surub , care este fixat de teava , cu alt inel care " culiseaza pe niste tevi de Ol de 1/2 .
    Culisare se face in sistem clasic si antic , niste sfori care se trag de la un capat , din partea de jos sau de sus . Nu merg foarte usor , dar merg . inelele se mai " impiedica " pe teava de culisare , dar poate se mai duce vopseaua , poata dau cu ceva siliconic ....
    La scheletul metalic , am facut un mic acoperis ca perdeaua sa stea citusi de putin la adapost cind este strinsa si am schimbat sistemul de iluminat , sa poata lumina si prin ea ...
    O poveste intreaga , rezultatul este zic eu , foarte bun , iar pretul mult sub pretul firmelor . Ma rog , a fost o ambitie si o provocare , sa rezolv ceva pt a putea sarbatori trecerea la " epoca " de tataie ... ca virsta .
    Deci poze ! Alte informatii , daca mai sint ametiti ca mine , cu placere .
    Cred ca sint poze suficiente in care se poate observa ce si cum . Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	20210412_194704.jpg  Afișări:	0  Mărime:	235,9 KB  ID:	684288 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	20210412_200853.jpg  Afișări:	0  Mărime:	215,2 KB  ID:	684289 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	20210417_131351.jpg  Afișări:	0  Mărime:	229,6 KB  ID:	684290 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	20210417_143858.jpg  Afișări:	0  Mărime:	241,4 KB  ID:	684291 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	IMG-20210525-WA0014.jpg  Afișări:	0  Mărime:	121,8 KB  ID:	684292 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	20210525_211442.jpg  Afișări:	0  Mărime:	177,0 KB  ID:	684293 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	20210530_132840.jpg  Afișări:	0  Mărime:	363,2 KB  ID:	684294
    Instalatii verificari-revizii gaze
Procesare...