Termoizolare interioara tavan si 2 pereti exteriori

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13008

    #46
    Postat în original de Robert79
    Coltarele le fixez cu pasta de rosturi sau cu glet?
    Multumesc
    Cu oricare din cele doua.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Daniel Nicolae
      Incepator
      • 09.iun.2007
      • 2

      #47
      coltarele poti sa le lipesti cu CT 126,sau orice glet pe baza de ipsos (in nici un caz cu ceradez sau euroglet) iar ca strat final cu pasta de rosturi,care trebuie s-a fie de finisaj, nu de incarcatura, sau poti folosi CT 127
      alta metoda de prindere a coltarelor:
      1. intai le tai la dimensiuni
      2.le prinzi cu un capsator(taker - nu stiu sigur cum se scrie) de rigips
      3.aplici pasta de imbinare peste ele

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6878

        #48
        Este gresit asa. Corect:
        -masa de pasta de rosturi
        -coltarul care se poate fixa cu capsatorul
        -masa finala de pasta de rosturi.
        Cu stima.

        Comentariu

        • Robert79
          Membru
          • 08.mar.2007
          • 126

          #49
          La scafa din rigips am portiuni care trebuiesc gletuite , pentru a le aduce la nivel , cu ce sa le gletuiesc , cu glet de ipsos sau cu pasta de rosturi?
          O parere la intrebarea de mai sus?
          Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13008

            #50
            Postat în original de Robert79
            O parere la intrebarea de mai sus?
            Parerea mea este sa folosesti glet de ipsos.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6878

              #51
              Postat în original de Robert79
              La scafa din rigips am portiuni care trebuiesc gletuite , pentru a le aduce la nivel , cu ce sa le gletuiesc , cu glet de ipsos sau cu pasta de rosturi?
              Pentru a nu da doua straturi foloseste din prima glet fin.
              Cu stima.

              Comentariu

              • Robert79
                Membru
                • 08.mar.2007
                • 126

                #52
                Multumesc pentru raspunsuri celor care m-au ajutat.
                Mai am un pic si am terminat........dar pana atunci............avand in vedere ca as vrea sa aplic o lavabila colorata , cum e mai bine :
                1. prima mana de lavabila alba si a doua colorata
                2. ambele maini de lavabila colorate
                Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 13008

                  #53
                  Depinde de situatia existenta insa eu merg pe varianta: amorsare +1 sau 2 straturi de lavabila in culoarea dorita. Chiar vreau sa incerc vopseaua aia de la AKZO NOBEL gata colorata, sa vad cum este.

                  Poate dupa amorsare si primul rand de lavabila, daca vopseaua ete una buna, nu mai ai nevoie de al doilea strat.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • Robert79
                    Membru
                    • 08.mar.2007
                    • 126

                    #54
                    Cu amorsarea imi este clar datorita MaistruluiMax. Vopsea lavabila am cumparat dufa super weiss. Intrebarea de mai sus se datoreaza faptului ca nu stiu cata lavabila 'imi mananca " peretii si ma gandeam ca daca prima mana o dau cu alb voi sti cata lavabila sa colorez. Imi e frica sa nu colorez prea putina sau prea multa lavabila.
                    Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 13008

                      #55
                      Eu as merge pe un 10% in plus fata de cantitatea recomandata de producator pentru vopseaua ta, in conditiile folosirii amorsei.

                      O colorezi manual sau o cumperi colorata? Daca o colorezi manual, ce ramane de la primul strat care va fi ceva mai diluat poate fi refolosit la al doilea strat si astfel iti poti regla consumul mai usor.
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • Robert79
                        Membru
                        • 08.mar.2007
                        • 126

                        #56
                        Ok. Am inteles , dar ma gandeam ca daca dau primul strat de lavabila alb si nu mai folosesc colorant , mai scutesc niste bani , dar banuiesc ca are alte dezavantaje metoda .
                        Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 13008

                          #57
                          Dezavantaje tehnice nu vad insa este posibil sa ai nevoie tot de doua straturi de lavabila colorata peste primul strat de alb si ar insemna sa consumi o cantitate totala de lavabila mult mai mare.

                          De regula acel strat intermediar de alb se foloseste cand culoarea existenta pe pereti este ceva mai inchisa decat noua culoare.
                          VYS Blog DIY

                          Comentariu

                          • Adela_Bontila
                            Incepator
                            • 20.nov.2005
                            • 5

                            #58
                            As dori sa izolez si eu

                            Da as dori sa izolez si eu cateva camere dintr-o vila.Cu ce materiale se poate izola?Care este diferenta intre diferite feluri de izolatii?Camerele au intre 16 si 25 metri patrati.Zidurile sunt facute din prefabricate (amestec zgura,ciment,nisip var) de 37,dimensiunea unei caramizi plus tencuiala la etaj si din caramida la etaj inferior si demisol.Nu avea inca acoperis avem terasa hidroizolata cu carton bituminat si findca nu in toate zonele s-a putut izola cu 2 straturi in dormitorul meau am o pata de umezeala de 450 cm patrati.Nu imi permit deocamdata un acoperis la casa,casa este construita de 37 ani dar e locuita de de 30 de ani.Intrucat vreau ceva pe termen indelungat as dorii sa pot face o diferenta atat intre calitate cat si pret.Prin aceasta izolatie se vor putea izola pereti si fonic in special ma intereseaza zgomotul de afara.Nu am deocamdata termopan dar acesta se va pune peste 1 luna.Dimensiunile camerei mele este de 25 de metri patrati si a geamului de 3 m si inaltimea de 1.50.Unde pot gasi geamuri de calitate termopan din pvc sa ma izoleze fonic si termic si care au o garantie mai mare.Precizez ca locuiesc in Timisoara.Cum se izoleaza podeaua?Cat costa turnarea unei sape,si o pot realiza eu?Cand e necesara?Conteaza firma pentru polistirenul expandat?Cum se realizeaza izolarea peretelui?Am in casa caldura cu lemne dar am si centrala dar aceasta nu mai face fata din cauza vechimii si presupun eu datorita faptului ca e prea putin una pentru o casa asa mare.Am sa pun una pe fiecare etaj,doarece sunt 2 famili.Astept un raspuns cat mai urgent.

                            Comentariu

                            • Maestrul Max
                              Living Legend
                              • 28.iul.2006
                              • 6878

                              #59
                              Buna.
                              Moamaaaa da le amestecarati de abia reusesc sa-mi dau seama ce doriti sa faceti.

                              Sa le luam pe rand:
                              -o casa/vila se termoizoleaza pe exterior cu un sistem de termoizolare pe baza de polistiren detensionat. Daca din diferite motive nu se doreste montarea termoizolatiei pe exterior atunci se termoizoleaza pe interior cu un sistem avand la baza vata de sticla.
                              -un acoperis la casa pe langa faptul ca protejeaza de intemperii mai si contribuie la reducerea pierderilor de caldura prin tavan.
                              -podeaua se termoizoleaza cu polistiren extrudat
                              -sapa o puteti turna dumneavoastra

                              Fiecare lucrare are un anumit procedeu tehnic si se folosesc anumite materiale care se aleg in functie de materialele existente la pereti sau pardoseala.
                              Luati-le pe rand si o sa putem sa va ajutam.
                              Cu stima.

                              Comentariu

                              • RaduCA
                                Living Legend
                                • 09.oct.2005
                                • 6453

                                #60
                                Postat în original de Maistrul Max
                                Moamaaaa, da le amestecarati de abia reusesc sa-mi dau seama ce doriti sa faceti.
                                Ca o avalansa! Un nou record: mesajul cu cea mai mare densitate de intrebari per numar de cuvinte!
                                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                                Comentariu

                                Procesare...