Termoizolare interioara tavan si 2 pereti exteriori

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Robert79
    Membru
    • 08.mar.2007
    • 146

    Termoizolare interioara tavan si 2 pereti exteriori

    Dupa ce am citit aproape tot pe acest forum despre termoizolare si cu ceva sfaturi oferite de catre MaistrulMax ( caruia ii multumesc ) de la distanta m-am apucat sa termoizolez un dormitor ( tavanul si doi pereti exteriori ) in sistemul vata minerala + rigips.
    Pe parcursul lucrarii voi posta poze cu etapele executiei deoarece dupa ce am rasfoit subiectele despre termoizolare de pe acest forum , am realizat ca o poza face cat o mie de cuvinte. Mentionez ca inainte de a ma apuca de treaba nu stiam nici macar cum arata un profil UD sau CD
    As dori daca se poate ca cei care au cunostinte despre termoizolare interioara cu vata minerala sa ma corecteze acolo unde considera ca am gresit deoarece dupa ce termin dormitorul acesta ma mai apuc de unul , plus ca ii va feri pe urmatorii de greselile mele.
    So.........
    Fișiere Atașate
    Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Ce distanta ai intre profilele CD?
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Robert79
      Membru
      • 08.mar.2007
      • 146

      #3
      Suprafetele dormitorului : 3,95 m lungime , 3,57 m latime , 2,25m inaltime.
      - prima data am o solutie antimucegai pe toate suprafetele din aceasta camera , consum 9 litri
      - am taiat profilele UD30 la dimensiunile camerei
      - am lipit banda de etansare pe profile UD30
      - am prins profilele UD de perete la o distanta de 6 cm de tavan cu dibluri de 8 din 50 in 50 cm
      Fișiere Atașate
      Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

      Comentariu

      • Robert79
        Membru
        • 08.mar.2007
        • 146

        #4
        Distanta interax intre profilele CD60 este de 40 cm
        Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #5
          Se pare ca vrei sa faci un DIY de la A la Z (chiar cu poze) si detaliat.
          E bine acest lucru si iti doresc bafta la lucrare.

          Eu as fi mers pe 50 cm.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • Robert79
            Membru
            • 08.mar.2007
            • 146

            #6
            Mergem mai departe ............
            - am pus banda de etansare pe bride
            - am prins bridelele de tavan la o distanta de 55 cm una de alta
            - am introdus in profilele UD30 , profilele CD60 taiate cu 2 cm mai mici si umplute cu vata minerala
            - am prins de bride cu 4 suruburi de rigips de 25 profilele CD60
            Fișiere Atașate
            Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

            Comentariu

            • Robert79
              Membru
              • 08.mar.2007
              • 146

              #7
              Postat în original de viorel.stanculescu
              Se pare ca vrei sa faci un DIY de la A la Z (chiar cu poze) si detaliat.
              E bine acest lucru si iti doresc bafta la lucrare.

              Eu as fi mers pe 50 cm.
              Asa este si contez si pe ajutorul dvs.

              Am mers pe 40 deoarece imi intra un profil in plus si am zis sa fie mai rezistenta structura
              Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

              Comentariu

              • Robert79
                Membru
                • 08.mar.2007
                • 146

                #8
                Dupa ce am introdus profilele CD60 in profilele UD30 si le-am prins de bride am prins profilele CD de UD cu cate 2 popnituri (este mai bine sa fie prinse cu cleste de sertizat dar nu l-am avut si costa vreo 70 lei si am considerat ca merge prinse si cu popnituri)
                Din cate am citit pe forum sunt pareri ca profilele CD nu trebuiesc prinse de UD si pareri ca ar trebui prinse.............eu le-am prins
                Fișiere Atașate
                Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

                Comentariu

                • Robert79
                  Membru
                  • 08.mar.2007
                  • 146

                  #9
                  Deocamdata in acest stadiu se afla lucrarea , voi reveni cu poze si intrebari
                  Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

                  Comentariu

                  • Robert79
                    Membru
                    • 08.mar.2007
                    • 146

                    #10
                    Deoarece sper ca in weekend sa prind ripsul de structura metalica..........
                    Am cumparat rigips pt tavan de 12.5 la dimensiunea 1,20/2,00 pentru ca am considerat ca la dimensiunea aceasta e mai usor de prins
                    Cum e mai bine sa prind rigipsul de structura metalica , asa ?
                    Fișiere Atașate
                    Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

                    Comentariu

                    • Robert79
                      Membru
                      • 08.mar.2007
                      • 146

                      #11
                      sau asa ?
                      As prefera prima varianta daca se poate si nu are implicatii prea mari ( optimizarea placilor de rigips e mai buna)
                      Rigipsul se prinde cu suruburi si de UD sau se prinde numai de CD?
                      Fișiere Atașate
                      Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 12977

                        #12
                        Asezarea placilor de gipscarton se face perpendicular pe profilele CD, ca in prima foto.
                        Ai grija sa decalezi placile astfel incat doua randuri alaturate sa nu formeze cruci (ca la parchetul laminat).
                        Prinderea o faci pe toate zonele de contact cu profilele metalice.
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • Maestrul Max
                          Living Legend
                          • 28.iul.2006
                          • 6920

                          #13
                          Faceti o schita cu amplasarea placilor pe tavan si vedeti in care varianta aveti pierderi mai mici, decupaje mai putine de facut.
                          Cu stima.

                          Comentariu

                          • Maestrul Max
                            Living Legend
                            • 28.iul.2006
                            • 6920

                            #14
                            Distanta de 400 mm interax dintre profile permite asezarea placilor fie traversal fie longitudinal (placi de gips carton de 12,5 mm grosime).

                            Daca dati distanta exacta de la perete si interax profile va pot ajuta.
                            Cu stima.

                            Comentariu

                            • Robert79
                              Membru
                              • 08.mar.2007
                              • 146

                              #15
                              Lungime - 395
                              Latime - 357
                              Distanta interax intre profile este de 400 mm cu exceptia ultimului - 350 mm
                              Profilele sunt dispuse perpendicular pe lungimea camerei
                              Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

                              Comentariu

                              Procesare...