Vopsea PAL

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • rlk
    Incepator
    • 14.iul.2008
    • 3

    Vopsea PAL

    Buna ziua! In febra redecorarii, am decis sa schimbam nuanta din camera noastra (beige deschis) in nuanta palisandru. Am fost intr-un magazin de specialitate si ni s-a recomandat Sadolin Extra Lazur Satinat Translucid...am incercat atat cu pensula, cat si cu trafaletul, dar nu suntem multumiti de rezultate...

    Mentionez ca mobila pe care dorim sa o vopsim este din PAL melaminat si vopseaua recomandata de acei domni (banuiesc ca nu pot mentiona magazinul) este pentru exterior. Dansii au zis ca trebuie date 2 straturi...
    Noua ni se pare ciudat pentru ca nici macar nu pare a adera vopseaua la suprafata, ca sa nu mai zic de urmele lasate de pensula sau trafalet. Iar pistolul de vopsit nu este o solutie pentru ca nu avem unde sa vopsim cu el, spatiul disponibil fiind mic.

    Orice sugestie este binevenita...am cumparat vopseaua aceea degeaba? Trebuie sa aplicam inainte ceva? Am incercat atat direct pe suprafata, cat si pe suprafata smirgheluita si nu am observat diferente.

    Ce ne sfatuiti sa facem? Este totusi un set mare de mobilier si nu ne permitem sa il schimbam, pentru ca ar costa destul de mult.
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6452

    #2
    Re: Vopsea PAL

    Postat în original de rlk
    [...] vopseaua recomandata de acei domni [...]
    Lor le-aţi spus pe ce fel de suprafaţă intenţionaţi să aplicaţi vopseaua?

    Postat în original de rlk
    [...] am cumparat vopseaua aceea degeaba? [...]
    Din păcate, da.

    Postat în original de rlk
    [...] Ce ne sfatuiti sa facem? [...]
    În afară de a schimba mobila... greu de spus.
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • rlk
      Incepator
      • 14.iul.2008
      • 3

      #3
      Da, normal ca am spus...PAL melaminat...si erau 2 domni care ne-au convins ca va arata mult mai bine decat cu autocolant...
      Mersi de raspuns....am desfacut o cutie, mai avem una pe care probabil o vom returna.

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6452

        #4
        Postat în original de rlk
        [...] cu autocolant [...]
        Este una din variante, dar nu pot s-o recomand (mie mi se pare "cîrpeală").
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • rlk
          Incepator
          • 14.iul.2008
          • 3

          #5
          Tocmai...asta era ultima...si aparent singura varianta( la care nu vroiam sa apelam)...mai ales ca nici nu merita banii, la cat de mult ne-ar trebui, cred ca ar ajunge pe la 400-500 de ron.

          Probabil ca vom renunta Am vopsit de proba undeva, pe interior, deci aspectul exterior nu a fost afectat.

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12202

            #6
            O simpla cautare pe net si am gasit buba ! Buba este la dvs care nu ati respectat instructiunile produsului . Asa ca esecul va apartine in totalitate . O parte din instructiuni
            - Reconditionare:
            Suprafetele anterior vopsite sau lacuite se decapeaza si se slefuiesc pana la lemn solid si sanatos. Se impregneaza cu Sadolin Base, apoi se finiseaza cu Sadolin Extra, conform procedurii de mai sus. Suprafetele tratate cu impregnanti se slefuiesc, se impregneaza cu Sadolin Base si se finiseaza cu 2 straturi de Sadolin Extra.
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6452

              #7
              Postat în original de MIRCEA MAXIMG
              [...] Suprafetele anterior vopsite sau lacuite se decapeaza si se slefuiesc pana la lemn solid si sanatos. [...]
              Stratul exterior al PAL-ului nu este nici vopsea, nici lac, ci o melamină. PAL-ul nu se poate şlefui pînă la lemn (pentru că interiorul lui nu este lemn, ci o aglomerare de aşchii de lemn fixate cu un adeziv). Oricum, această operaţiune implică foarte mult efort (nejustificat de mult), iar rezultatul va fi jalnic pentru că suprafaţa obţinută nu va fi plană pentru a permite aplicarea stratului de finisaj.

              Deci cum rămîne cu
              Postat în original de MIRCEA MAXIMG
              O simpla cautare pe net si am gasit buba! [...]
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12202

                #8
                Da , BUBA ! Se pare ca lacul folosit nu este cel indicat pt melamina . Deci nu numai modul de intrebuintare a fost gresit ci chiar si alegerea lui fata de tipul de material ce se dorea vopsit .
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6452

                  #9
                  Postat în original de rlk
                  Da, normal ca am spus...PAL melaminat...si erau 2 domni care ne-au convins ca va arata mult mai bine decat cu autocolant [...]
                  Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                  [...] Buba este la dvs care nu ati respectat instructiunile produsului. Asa ca esecul va apartine in totalitate. [...]
                  "Buba" nu este din cauză că nu s-au respectat instrucţiunile de aplicare a produsului, ci pentru că alegerea lui a fost greşită. Iar alegerea produsului nu a aparţinut iniţiatorului topicului, ci celor 2 "Gigei" de la magazin care i l-au recomandat.
                  Aşa că nu văd cum putem spune: "esecul va apartine in totalitate".
                  Iniţiatorului topicului i se poate reproşa doar că nu a citit cu atenţie instrucţiunile de aplicare a produsului înainte de a trece la treabă, pentru că astfel ar fi putut citi că "Nu se va aplica pe suprafeţe tratate anterior cu acoperiri ce formează un film pe suprafaţa materialului (vopsea, lac)".

                  Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                  [...] Se pare ca lacul folosit nu este cel indicat pt melamina. [...]
                  Există vre-un lac pentru melamină?
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • Mircea_G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12202

                    #10
                    Cititi aici
                    forum.softpedia.com/index.php?s=2fb62983449cbd8675f40e3edacd63f6&showt opic=377496&st=0&p=4401245&#entry4401245

                    se pare ca vopsirea este aproape imposibila.

                    209.85.129.104/search?q=cache:ewcsZREtJ8YJ:https://www.eva.ro/forum/viewtopic.p...nk&cd=23&gl=ro aici se discuta despre o vopsea ! dar in Canada ! Poate exista si la noi !
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6452

                      #11
                      Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                      [...] se pare ca vopsirea este aproape imposibila. [...]
                      Tocmai de aceea n-am dat variante pentru vopsirea PAL-ului.


                      P.S. Acea firmă (M...m Canada) de care se vorbea pe ultimul link este din Iaşi.
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • Adrian7123
                        Incepator
                        • 08.mai.2016
                        • 2

                        #12
                        Răspuns la: Vopsea PAL

                        Sa vopsesti PAL melaminat nu e imposibil, exista vopsele speciale pentru melaminat.

                        Comentariu

                        • Ervin
                          Membru
                          • 07.ian.2016
                          • 153

                          #13
                          Răspuns la: Vopsea PAL

                          Probabil din 2008 au reusit sa vopseasca/¡nlocuiasca mobila respectiva

                          Comentariu

                          • calin.diaconu
                            Administrator
                            • 17.mar.2005
                            • 417

                            #14
                            Dragi prieteni - din cate am citit eu - pregatirea suprafetei este esentiala (curatare, degresare, slefuire usoara), apoi e necesar sa folositi o vopsea speciala pentru acest tip de suprafata - o comparatie de pret puteti face pe Emag, dacă dati click aici. Sa ne trimiteti va rog filme sau poze din timpul vopsirii suprafetelor de pal cu vopsea. E un subiect intr-adevar interesant: dar cat de indragostit sa fii de un mobilier de pal, sau cat de uât să arate, înct să vrei să-l revopsești?!
                            www.calindiaconu.com

                            Comentariu

                            Procesare...