Mobilier hol

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • musetel
    Incepator
    • 16.sep.2008
    • 5

    Mobilier hol

    Salut,

    Doresc sa-mi mobilez placut si util holul (mai bine spus, relaxant si chill).

    Am norocul de a avea un hol generos (280/240), insa nu am reusit sa gasesc ceva care sa-mi si placa, dar si care sa se potriveasca....

    Am petrecut ore intregi pe net si am vazut zeci de modele, fara succes.

    Asa ca va rog sa-mi dati o idee, sugestie etc ce as putea face. Schita holului este mai jos
    Fișiere Atașate
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12202

    #2
    V-am facut o modificare pe plan . Holul acela nu vad cum poate deveni loc de relaxare , el avind practic doua zone A ci B posibile dar mici . Lumina naturala , lipsa , aer lipsa ....relaxare pt masochisti ? ( nu cumva in holul acela au fost si niste debarale ? nisa de 20 de cm nu ascunde o teava de canalizare pluviala ?)
    Fișiere Atașate
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • musetel
      Incepator
      • 16.sep.2008
      • 5

      #3
      Nu stiu cum arata holul initial, eu asa l-am mostenit de la fostii proprietari.
      Da, nisa de 20 adaposteste o pluviala.

      Intr-adevar, nu are lumina naturala, nici aerisire directa... dar nu vreau neaparat sa fie o zona de intalnire, de discutii...

      Incerc sa gasesc o metoda de a-l mobila care sa fie relaxant macar vizual

      Ma gandeam la un dulap pe colt, la un cuier + dulap pt pantofi pe care se poate sta.... ca ne ajunge oboseala si vrem sa ne asezam undeva cand ne incaltam.As vrea ceva simpatic si practic totodata, dar nu m-am putut decide si apelez la cunoscatori.

      Comentariu

      • Seni
        Living Legend
        • 05.mar.2006
        • 3526

        #4
        posibilitatile sunt minime, decat un perete este intreg, dar si acela are o masca pentru pluviala!
        cuier da, trebuie obligatoriu....
        ma gandesc la un cuier mai mare care sa contina si ceva dulapuri cu usi.
        si ar mai merge, probabil 2 fotolii de dimensiuni mai reduse si o masuta ....... cumva!
        ar mai merge ceva gen biblioteca in continuarea cuierului, aici nici nu stiu ce preferi..
        daca te hotarasti la ceva anume, am putea incerca sa schitam ceva.

        Comentariu

        • DIY
          Living Legend
          • 07.sep.2007
          • 1756

          #5
          Re: Mobilier hol

          Postat în original de musetel
          Salut,

          Doresc sa-mi mobilez <<...>>
          Asa ca va rog sa-mi dati o idee, sugestie etc ce as putea face. Schita holului este mai jos
          Ideea mea ar fi urmatoarea: pe latura cu ghena de tevi as sugerea construirea unui dulap cu usi, cit mai simplu fiindca deja sint destule usi in acest hol. Personal nu recomand usile cu oglinda (fiindca nu-mi plac) dar sugerez un aranjament cu masuta (chei, facturi, reviste) si oglinda. Aranjamentul ca suplete, si nu neaparat ca stil, precum cel din fotografia atasata. Pe pretele ramas liber as pune niste tablouri mici sau fotografii de familie, inramate, cit mai simplu si cit mai simetric. As folosi rame din acelasi material si de aceeasi nuanta cu usile dulapului. Ca preferinta personala: tablouri mici sau fotografii inramate cu un mat mare alb de jur imprejur. Tot pe acel perete poti inlocui suita de tablouri cu un tablou mare sau un poster de dimensiuni exagerate. Tot acolo poti arunca si o bancheta mica. As pastra culorile extrem de unitare intre: usile apartamentului, usile dulapului inzidit, rame si bancheta si as sugera o culoare contrastanta pentru masuta si rama oglinzii ...
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • musetel
            Incepator
            • 16.sep.2008
            • 5

            #6
            salut si multumesc pt idei!

            si mie imi place foarte mult ideea cu fotografii, mai ales fotografii din calatorii, sa fie de bun agur plecarea din casa.

            Eu una ma gandeam la peretele din stanga (cel cu masca de pluviala) la ceva de genul celui desenat mai jos. Acum imi cer scuze de la profesionisti, dar eu nu stiu sa desenez decat in paint . Pe peretele asta m-am gandit la urmatoarele (de la stanga la dreapta)

            - un dulap pe colt
            - sus: o placa cu 2 etajere + dulapior suspendat
            - jos: un dulapior ingust cu sertar
            - dulap pt incataminte.
            - peste dulapul de incaltaminte, as pune o placa mai lata, rotunjita, pe care se poate sta cu incredere in momentul incaltarii
            - apoi o oglinda ( cam ca in poza atasata), in spatele careia este o bara perpendiculara de care se pot agata haine
            - un suport de umbrele


            Ce putin pe foia de hatie, arata destul de bine, dar...

            Problema mea este ca nu-mi dau seama exact de proportii... cat de mare sa fie dulapul?, care este latimea ideala pentru unul dintre corpuri? In spatiul meu imi incape defapt toata mobila pe care am desenat-o? Si nu este prea inghesuit?
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • DIY
              Living Legend
              • 07.sep.2007
              • 1756

              #7
              Postat în original de musetel
              <<...>>Pe peretele asta m-am gandit la urmatoarele (de la stanga la dreapta)

              - un dulap pe colt
              - sus: o placa cu 2 etajere + dulapior suspendat
              - jos: un dulapior ingust cu sertar
              - dulap pt incataminte.
              - peste dulapul de incaltaminte, as pune o placa mai lata, rotunjita, pe care se poate sta cu incredere in momentul incaltarii
              - apoi o oglinda ( cam ca in poza atasata), in spatele careia este o bara perpendiculara de care se pot agata haine
              - un suport de umbrele


              Ce putin pe foia de hatie, arata destul de bine, dar...

              Problema mea este ca nu-mi dau seama exact de proportii... cat de mare sa fie dulapul?, care este latimea ideala pentru unul dintre corpuri? In spatiul meu imi incape defapt toata mobila pe care am desenat-o? Si nu este prea inghesuit?

              Ooooo ... sintem pe pozitii total diferite. Mie nu-mi place aglomeratia si intotdeauna voi prefera o piesa de mobilier bine facuta unui numar interminabil de dulapuri si dulapioare, rafturi si raftulete
              In afara faptului ca ma ia ameteala ori de cite ori vad aranjamente dintr-astea (mai ales in spatii mici!), de cele mai multe ori, nefiind gindite in raport cu ceea ce urmeaza a fi depozitat acolo, rafturile respective si dulapioarele nu-si "scot" nici banii, nici efortul.

              Mai jos, o poza care ilustreaza directia pe care as merge eu ...

              Daca, insa, vrei sa pui in aplicare ideea ta, fara sa intru in amanunte iti spun ca ai un prea mare numar de corpuri, corpulete si rafturi care, intr-un final, se vor dovedi necorespunzatoare pentru ceea ce doresti sa depozitezi acolo.
              Uite cum trebuie sa porcedezi:
              - incepe prin a determina ce haine trebuie sa ajunga in hol. Pune-le in sifonier, pe umerase, si masoara exact cit spatiu vor ocupa (daca vrei si dulap de haine; daca vrei bara, atentie ca nu o poti pune dupa usa fiindca 50cm adincime nu sint suficienti pt umeras cu haina pe el). La fel cu incaltamintea. Pune inclatamintea pe niste rafturi cit mai ergonomice (poti sa le improvizezi si din cutii de carton, daca n-ai niste rafturi corespunzatoare prin casa), masoara cit spatiu ocupa. Apoi pune in diferite cutii: caciulile, manusile, fularele, ochelarii de soare, hartile de calatorie, aparatele de fotografiat sau ce mai urmeaza sa ajunga in hol. Grupeaza cutiile respective pe "dulapuri" si vezi cit de mari ar trebui sa le proiectezi pe cele din urma.
              - dup' aceea ia banda adeziva de hirtie si "ridica" dulapul cel mai mare, trasindu-i limitele atit pe pereti cit si pe pardoseala. Continua cu urmatorul dulap/raft dupa marime si/sau importanta. Tot asa pina ce te vei lamuri ce anume incape si ce nu, dar mai ales unde.

              Spun asta fiindca schita pe care ai atasat-o imi pare nerealista. Nu uita sa determini pe pardoseala si raftul ala curbat ca sa determini cit anume ia din spatiu ...
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • musetel
                Incepator
                • 16.sep.2008
                • 5

                #8
                da, cred ca ai dreptate, este nerealista schema....
                Imi multumesc mult de sfaturi, tocmai de asta am nevoie, sa-mi deschida careva ochii

                Ideea cu banda de hatie mi se pare foarte buna, ma ajuta sa vizualizez, ceea ce nu prea pot pe hartie, ca am tendinta sa inghesui multe corpuri intr-un spatiu mic.

                Asa ca o sa injumatatesc nr de dulapuri, rafturi si etajere , sa fie mai simplu si mai util.

                Alte sfaturi?

                Eu o sa ma mai gandesc si va mai intreb alte chestuini

                Comentariu

                • DIY
                  Living Legend
                  • 07.sep.2007
                  • 1756

                  #9
                  Postat în original de musetel
                  da, cred ca ai dreptate, este nerealista schema....
                  Imi multumesc mult de sfaturi, tocmai de asta am nevoie, sa-mi deschida careva ochii

                  Ideea cu banda de hatie mi se pare foarte buna, ma ajuta sa vizualizez, ceea ce nu prea pot pe hartie, ca am tendinta sa inghesui multe corpuri intr-un spatiu mic.

                  Asa ca o sa injumatatesc nr de dulapuri, rafturi si etajere , sa fie mai simplu si mai util.

                  Alte sfaturi?

                  Eu o sa ma mai gandesc si va mai intreb alte chestuini
                  Spor la treaba si nu uita pozele cu "inainte" si "dupa".

                  Comentariu

                  Procesare...