Mobila facuta de mine

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Dan_Daniel
    Living Legend
    • 20.nov.2009
    • 1153

    Postat în original de Mina
    .........astia sunt, sunt ai mei, n-am ce face.
    Cum se spune : -Astia sant, cu astia defilam.
    Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

    Comentariu

    • massy
      Membru Marcant
      • 01.oct.2005
      • 457

      Cam asta ar fi schita bucatariei.
      Lungimea totala ar fi 2,80 m,adancimea de 60 cm.Inaltimea totala ar fi de 1,95 m(mai mult nu imi permite), inaltimea corpurilor de jos ar fi de 85 cm din care 10 cm picioarele, inaltimea corpurilor suspendate 60 cm cu un spatiu de 50 cm intre ele.
      Partea din stanga cu cuptorul are inaltimea totala de 1m, iar nr sertarelor este de 4 nu 5 ca in schita.Corpurile suspendate de culoare gri se vrea a se intelege ca vor fi cu rama de AL. In partea dreapta cu nuante de gri am redat locul hotei.

      Acum as dori din partea celor care se ocupa cu fabricarea mobilei sa-mi spuna un pret rezonabil.
      Aici sau pe PM.
      Fișiere Atașate
      O parere in plus nu strica niciodata !

      Comentariu

      • Yo
        Membru Marcant
        Expert mobilier
        • 20.mar.2008
        • 554

        Postat în original de massy
        Cam asta ar fi schita bucatariei.
        Lungimea totala ar fi 2,80 m,adancimea de 60 cm.Inaltimea totala ar fi de 1,95 m(mai mult nu imi permite), inaltimea corpurilor de jos ar fi de 85 cm din care 10 cm picioarele, inaltimea corpurilor suspendate 60 cm cu un spatiu de 50 cm intre ele.
        Partea din stanga cu cuptorul are inaltimea totala de 1m, iar nr sertarelor este de 4 nu 5 ca in schita.Corpurile suspendate de culoare gri se vrea a se intelege ca vor fi cu rama de AL. In partea dreapta cu nuante de gri am redat locul hotei.

        Acum as dori din partea celor care se ocupa cu fabricarea mobilei sa-mi spuna un pret rezonabil.
        Aici sau pe PM.

        dece nu puneti hota la nivel cu dulapurile din stinga ,ar arata mai bine, si faceti corpurile suspendate de 50 cm, daca tot nu va permite inaltimea ar trebui configurat si dimensiunile corpurilor proportional cu spatiul cit de cit.

        Comentariu

        • massy
          Membru Marcant
          • 01.oct.2005
          • 457

          Hota nu pot sa o pun la nivel cu corpurile suspendate ca ar fi prea jos(la 1.35m).
          Oricum am modificat si corpurile suspendate vor fi de 450 mm inaltime.
          Hota o voi pune la 1.70 ca sa fie cat de cat accesibila.
          Voi reveni cu noua schita.
          O parere in plus nu strica niciodata !

          Comentariu

          • massy
            Membru Marcant
            • 01.oct.2005
            • 457

            Cam asa ceva as vrea acum...
            Fișiere Atașate
            O parere in plus nu strica niciodata !

            Comentariu

            • massy
              Membru Marcant
              • 01.oct.2005
              • 457

              Sa se vada mai bine..[/list]
              Fișiere Atașate
              O parere in plus nu strica niciodata !

              Comentariu

              • Yo
                Membru Marcant
                Expert mobilier
                • 20.mar.2008
                • 554

                1950-800-450 ramine 700 mm intre partea de jos si cea de sus este suficient pentru hota si puteti sa o puneti la nivel cu dulapul,

                parerea mea ca daca este mai sus nu mai este eficienta si daca nu se pastreaza o simetrie ar trebui pastrat o liniatura intre partea de jos si cea de sus, si usile din mijloc de sus nu arata bine asa mici , faceti o singura usa cu deschidere in sus cu telescop cu gaz

                Comentariu

                • Seni
                  Living Legend
                  • 05.mar.2006
                  • 3526

                  poti achizitiona o hota rabatabila si o incorporezi intr-un corp de mobilier ...

                  Comentariu

                  • massy
                    Membru Marcant
                    • 01.oct.2005
                    • 457

                    Postat în original de Yo
                    1950-800-450 ramine 700 mm intre partea de jos si cea de sus este suficient pentru hota si puteti sa o puneti la nivel cu dulapul,parerea mea ca daca este mai sus nu mai este eficienta si daca nu se pastreaza o simetrie ar trebui pastrat o liniatura intre partea de jos si cea de sus, si usile din mijloc de sus nu arata bine asa mici , faceti o singura usa cu deschidere in sus cu telescop cu gaz
                    Nu ai citit ce am scris la poza la descriere,mobila va avea si picioare de 10 cm.Cum spui tu cu hota la nivelul corpurilor suspendate ar insemna sa o pun la 1.45m."Musc" din ea de cate ori imi fac cafeaua.
                    La varianta cu o singura deschidere pe telescop m-am gandit si eu dar iese de 1 m si mi se pare mare rau.Mai vedem.
                    Oricum mai astept sugestii si critici.
                    O parere in plus nu strica niciodata !

                    Comentariu

                    • Yo
                      Membru Marcant
                      Expert mobilier
                      • 20.mar.2008
                      • 554

                      inaltimea corpurilor de jos ar fi de 85 cm din care 10 cm picioarele,



                      am citit destul de atent poate nu vati exprimat bine
                      parerea mea ca nu va iesi bine cum v-ati gindit sa faceti.

                      Comentariu

                      • Adamescu Ion
                        Living Legend
                        • 21.sep.2008
                        • 1104

                        Hota deasupra aragazului, hota deasupra forjei, hota deasupra cazanului, hota in incinta pentru reactii chimice, ... hota deasupra utilajelor care produc praf, gaze, abur!!! Aceasta este o regula clara!!!

                        Comentariu

                        • ARHANGHELU
                          Incepator
                          • 29.nov.2008
                          • 48

                          Salutare la toti forumistii Misiunea Casa!!!
                          Ma scuzati ca nu am mai raspuns la intrebarile adresate de catre dumneavoastra la adresa mea dar am avut multe pe cap in 2009(casatorie, luna de miere, distractie, dat la zapada.........etc). Insa ceea ce vreau sa va spun, este ca in curand ma voi apuca sa construiesc o alta mobila de bucatarie pentru una dintre verisoarele mele si am sa revin cu poze de indata ce proiectul se va incheia(mai mult dureaza pana se decide asupra materialelor si accesoriilor).


                          PS: ma bucur sa vad ca topicul deschis de mine in urma cu un an la sectiunea "Mobiler" se afla si acum printre primele.

                          Comentariu

                          • tanasie
                            Living Legend
                            • 15.oct.2008
                            • 2551

                            Dai bataie ca asteptam pozele
                            Cu respect.

                            Comentariu

                            • Dan_Daniel
                              Living Legend
                              • 20.nov.2009
                              • 1153

                              Postat în original de ARHANGHELU
                              Salutare la toti forumistii Misiunea Casa!
                              Va salutam si noi domnule Arhanghelu, eu sant putin mai nou ca si dv. pe forum, si nu ne-am mai intalnit pana acum. Si nu in ultimul rand va doresc casa de piatra.
                              Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                              Comentariu

                              • ARHANGHELU
                                Incepator
                                • 29.nov.2008
                                • 48

                                Postat în original de tanasie
                                Dai bataie ca asteptam pozele

                                Eu sunt cu motoarele turate la maxim si astept decat startul din partea verisoarei mele!!! :P

                                Comentariu

                                Procesare...