Mobila facuta de mine

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • PROfan
    Moderator
    • 10.apr.2011
    • 662

    Răspuns la: Mobila facuta de mine

    Postat în original de florinfinaru
    ...pot primi fisierul sto...
    Desigur, dar n-am răbdare să-ţi selectez texturile.
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • Ozana
      Incepator
      • 14.ian.2013
      • 5

      Răspuns la: Mobila facuta de mine

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1279.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	51,3 KB 
ID:	608410O idee foarte buna, evident ca ea poate fi pusa si in camera copiilor, dar poate face parte si din ambientalul unei curti. O bancuta langa poate completa "tabloul". Ce ziceti?

      Comentariu

      • Amtupeu
        Incepator
        • 10.mar.2013
        • 6

        Răspuns la: Mobila facuta de mine

        da o idee frumoasa, dar cu siguranta nu ar fi sigura si in Romania

        Comentariu

        • Ozana
          Incepator
          • 14.ian.2013
          • 5

          Răspuns la: Mobila facuta de mine

          O sa se introduca si prin romania ideea asta, acum cat de sigura e, nu stiu, dar cu siguranta de apucat de citit romanii nu se vor apuca, prea curand. Trist, dar din pacate foarte adevarat. Eu am adaptat ideea pt curtea proprie, ca in fata curtii, sau a blocului se gaseste un "om" sa o distruga si sa iti ureze, eventual prin grafitti, diverse. Liftul de la blocul mamei mele e dovada vie "ca se poate".

          Comentariu

          • sNap7
            Incepator
            • 25.sep.2012
            • 1

            Răspuns la: Mobila facuta de mine

            Prima bucata de mobila facuta de mine...
            A iesit bine, cu mici exceptii (care din fericire nu se vad in poze).
            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMAG0422.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	136,9 KB 
ID:	608884 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMAG0423.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	142,9 KB 
ID:	608885

            Comentariu

            • timarian
              Incepator
              • 13.mar.2012
              • 31

              Răspuns la: Mobila facuta de mine

              Din ce e făcut, din PAL? Nu se unflă în baie?

              Comentariu

              • timarian
                Incepator
                • 13.mar.2012
                • 31

                Răspuns la: Răspuns la: Mobila facuta de mine

                Am mai făcut si eu un corp de mobilă, de data asta ceva mai mic. Astept păreri bune sau rele.
                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSCN8162.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	131,1 KB 
ID:	609002
                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSCN8163.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	128,1 KB 
ID:	609003
                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSCN8164.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	125,6 KB 
ID:	609004
                Menționez că mi-a luat cam 2 zile (mai mult seri) și m-a costat cam 550 lei. Cum vi se pare?

                Comentariu

                • pycostef
                  Membru
                  • 05.ian.2011
                  • 154

                  Răspuns la: Mobila facuta de mine

                  Am facut si eu cateva "mobiliere"...astept parerile voastre
                  Dormitor
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • pycostef
                    Membru
                    • 05.ian.2011
                    • 154

                    Răspuns la: Mobila facuta de mine

                    Dressing usi glisante
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • pycostef
                      Membru
                      • 05.ian.2011
                      • 154

                      Răspuns la: Mobila facuta de mine

                      Sifonier usi balamale
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • jigaranu
                        Incepator
                        • 31.mar.2013
                        • 51

                        Răspuns la: Mobila facuta de mine

                        Salutare, sunt nou pe forum si as avea nevoie de ajutor pentru realizarea unui cuier de hol in stilul celui din poza atasata. Ma poate ajuta cineva cu o schita pe care sa o prezint la un centru de debitat/cantuit/etc. pentru realizarea pieselor componente? Partea de jos va fi un pantofar pe 2 randuri, unul pentru ghete si altele de acest gen, iar celalalt rand pentru incaltari mai "joase" si care pot sta pe 2 randuri suprapuse. Multumesc anticipat.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	cuier.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	7,8 KB 
ID:	609075Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	01072457_0.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	4,4 KB 
ID:	609076

                        Comentariu

                        • Global
                          Incepator
                          • 01.apr.2013
                          • 1

                          Răspuns la: Mobila facuta de mine

                          Neasteptat de putin ca timp, 2 seri pentru a creea corpul de mobila. Mobila de bucatarie pe comanda faceti? ideea este ca am o bucatarie destul de mica si nu prea stiu cum as putea sa incadrez toate corputile pt bucatarie.....

                          Comentariu

                          • PROfan
                            Moderator
                            • 10.apr.2011
                            • 662

                            Răspuns la: Mobila facuta de mine

                            Postat în original de Global
                            ...mobila...
                            Chiar dacă este ascunşă în spatele unor propoziţii ambigue tot reclamă se numeşte.

                            Comentariu

                            • coretweaker
                              Membru Marcant
                              • 16.iul.2010
                              • 889

                              Răspuns la: Răspuns la: Mobila facuta de mine

                              Postat în original de pycostef
                              Am facut si eu cateva "mobiliere"...astept parerile voastre
                              Dormitor
                              Genul asta de mobilier de dormitor mie imi place foarte mult si este si foarte practic pentru camerele astea "imense" din apartamentele de bloc, felicitari pentru lucrare!
                              Cateva mici observatii totusi:
                              -la corpul cel mare de mobilier, fetzele sertarelor trebuiau sa aiba fibra verticala, la fel ca usa de deasupra.
                              -corpurile suspendate nu ar fi trebuit sa mearga atat de sus pana la tavan, era bine sa fie cu cativa centrimetri mai jos pentru o curatare mai usoara si pentru a nu murdari tavanul.
                              -nu-mi dau seama cat de mult este salteaua "ingropata" in pat dar... salteaua ar trebui ingropata doar cativa centimetri (cam 5-6 cel mult) si aceasta ar trebui sa fie suficient de dura in asa fel incat daca cineva se aseaza pe marginea patului putin mai hotarat, sa nu-si rupa fundul din cauza muchiei patului. Din poza n-am cum sa-mi dau seama dar sper ca ai tinut cont de aceste aspecte.
                              -forma noptierei nu este una prea inspirata, nici estetic si nici practic. Era bine ca la partea din spate aceasta sa fi avut o tablie, chiar si de doar vreo 10 cm inaltime, nu murdareai zidul si nici nu pierdeai obiecte prin spatele noptierei. Iar in locul acelei usi era mai ergonomica montarea a doua sertare. Daca intentia ta era sa pui o veioza pe noptiera, eu ti-as recomanda ca in locul acesteia mai degraba sa montezi o aplica pe perete direct deasupra patului si noptiera foloseste-o doar pentru alte lucruri, este mai ergonomica varianta asta si elimini si riscul ca mai devreme sau mai tarziu sa trantesti vreodata veioza din greseala.
                              Ultima editare de coretweaker; 01.apr.2013, 23:47.

                              Comentariu

                              • pycostef
                                Membru
                                • 05.ian.2011
                                • 154

                                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Mobila facuta de mine

                                Postat în original de coretweaker
                                Genul asta de mobilier de dormitor mie imi place foarte mult si este si foarte practic pentru camerele astea "imense" din apartamentele de bloc, felicitari pentru lucrare!
                                Cateva mici observatii totusi:
                                -la corpul cel mare de mobilier, fetzele sertarelor trebuiau sa aiba fibra verticala, la fel ca usa de deasupra.
                                -corpurile suspendate nu ar fi trebuit sa mearga atat de sus pana la tavan, era bine sa fie cu cativa centrimetri mai jos pentru o curatare mai usoara si pentru a nu murdari tavanul.
                                -nu-mi dau seama cat de mult este salteaua "ingropata" in pat dar... salteaua ar trebui ingropata doar cativa centimetri (cam 5-6 cel mult) si aceasta ar trebui sa fie suficient de dura in asa fel incat daca cineva se aseaza pe marginea patului putin mai hotarat, sa nu-si rupa fundul din cauza muchiei patului. Din poza n-am cum sa-mi dau seama dar sper ca ai tinut cont de aceste aspecte.
                                -forma noptierei nu este una prea inspirata, nici estetic si nici practic. Era bine ca la partea din spate aceasta sa fi avut o tablie, chiar si de doar vreo 10 cm inaltime, nu murdareai zidul si nici nu pierdeai obiecte prin spatele noptierei. Iar in locul acelei usi era mai ergonomica montarea a doua sertare. Daca intentia ta era sa pui o veioza pe noptiera, eu ti-as recomanda ca in locul acesteia mai degraba sa montezi o aplica pe perete direct deasupra patului si noptiera foloseste-o doar pentru alte lucruri, este mai ergonomica varianta asta si elimini si riscul ca mai devreme sau mai tarziu sa trantesti vreodata veioza din greseala.
                                Multumesc mult pt observatii...o sa tin cont d ele pe viitor...rasp la obs d-voastra:
                                1. cu fetele sertarelor aveti mare dreptate, am omis acest lucru la incadrarea pieselor pe foaia de pal, noroc ca nu se vad din cauza patului...data viit, stiu
                                2. corpurile suspendate au aceasta H pt ca asa a vrut "clientul"
                                3. salteaua este ingropata cam 10 cm, pt ca initial s-a dormit pe jos direct pe ea si astfel s-a latit, iar bani de alta nu au momentan
                                4. la noptiera nu au vrut sertare ci usa, iar dimensiunile le-au stabilit ei asa (si mie mi se pare gram grosolana, dar...)...pe spate de sus pana jos e PFL

                                Comentariu

                                Procesare...