Mobila facuta de mine

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • timarian
    Incepator
    • 13.mar.2012
    • 31

    Răspuns la: Mobila facuta de mine

    Ce parere aveti de debitare PAL la Arabesque?

    Comentariu

    • timarian
      Incepator
      • 13.mar.2012
      • 31

      Răspuns la: Mobila facuta de mine

      Va intreb pentru ca vreau sa mobilez un apartament in bucuresti. Stiu ca am luat odata de la BricoStore si nu am fost foarte multumit. Nu aveau multe nuante si taieturile nu au fost foarte de calitate. A luat cineva de la Arabesque? Sau puteti sa imi recomandati altul?

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6853

        Răspuns la: Mobila facuta de mine

        Arabesque este depozit de materiale - ei nu debiteaza ci vand coli intregi , doar daca gasiti o firma langa acel depozit care fac debitari ( depinde de masina de debitat - daca este orizontala , au taieturile perfecte , daca este verticala , atunci o parte se va ciobi ) .
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • timarian
          Incepator
          • 13.mar.2012
          • 31

          Răspuns la: Mobila facuta de mine

          Ei zic că au debitare și căntuire. Maine cred ca o sa-i sun sa vad si preturile. Înțeleg că trebuie să-i întreb dacă au mașina de debitat orizontală sau verticală? La Brico o aveau verticală și nu am fost foarte mulțumit de tăieturi.

          Comentariu

          • PROfan
            Moderator
            • 10.apr.2011
            • 662

            Răspuns la: Răspuns la: Mobila facuta de mine

            Postat în original de timarian
            Ei zic că au debitare și căntuire. Maine cred ca o sa-i sun sa vad si preturile. Înțeleg că trebuie să-i întreb dacă au mașina de debitat orizontală sau verticală? La Brico o aveau verticală și nu am fost foarte mulțumit de tăieturi.
            Nu contează ce fel de utilaj de debitat au, dacă pânzele sunt ascuțite la timp. Se obțin piese cantuite de o calitate superioara dacă utilajul de aplicare canturi are grup de prefrezare.

            Comentariu

            • timarian
              Incepator
              • 13.mar.2012
              • 31

              Răspuns la: Mobila facuta de mine

              Scuze pentru intarziere
              Am comandat PALul si am fost multumit, mai ales ca mi l-au adus si acasa. Aproape am terminat si mobila, pentru ca nu am lucrat in continuu. Incerc sa revin cu poze.

              Comentariu

              • radu_radu_is
                Incepator
                • 13.apr.2015
                • 4

                Răspuns la: Mobila facuta de mine

                Buna ziua!
                Imi poate recomanda cineva un sistem de glisare pt usi coplanare? Ceva mai accesibil, ca din alea scumpe am tot gasit!

                Comentariu

                • PROfan
                  Moderator
                  • 10.apr.2011
                  • 662

                  Răspuns la: Mobila facuta de mine

                  Postat în original de radu_radu_is
                  Buna ziua!
                  Imi poate recomanda cineva un sistem de glisare pt usi coplanare? Ceva mai accesibil, ca din alea scumpe am tot gasit!
                  1. Noțiunea de scump este relativă.
                  2. Mofturile sunt costisitoare. Dacă ar fi accesibile nu s-ar mai numi mofturi.

                  Comentariu

                  • nidac
                    Incepator
                    • 25.dec.2011
                    • 39

                    Răspuns la: Răspuns la: Mobila facuta de mine

                    In spatiul comun de la bloc, pe care il detin impreuna cu un vecin, am construit fiecare cite un raft metalic. Eu am hotarit sa-mi fac raftul cu acces controlat(cu usa de acces). Pe doua laterale exista pereti, a treia o voi infunda cu pal iar la a patra vreau sa fac o usa de pal melaminat(sus, jos nu infund: raftul este pina in planseu). Usa ar fi cam de 2500x840x18mm, deci cam mare. In plus as vrea sa prind balamalele cu aruncator de peretele linga care este raftul, prin intermediul unui coltar tot din pal (prins cu dibluri de perete) pe care se fixeaza aruncatorii.
                    Credeti ca ar merge o asemenea constructie? La greutatea usii, 5 balamale ar fi suficient?
                    Multumesc pentru eventuale raspunsuri.

                    Comentariu

                    • PROfan
                      Moderator
                      • 10.apr.2011
                      • 662

                      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Mobila facuta de mine

                      Într-adevăr ușa este cam mare. Numărul balamalelor depind de înălțimea și greutatea ușii cât și de producătorul acestora. În cazul de față cred că vreo 8-9 sunt suficiente. Problema nu sunt balamalele ci panoul de PAL care inevitabil se va curba dramatic în maxim 6 luni de zile. O soluție ar fi folosirea sistemului de ranforsare de la ușile glisante dar asta presupune să ai o oberfreză și bineînțeles ceva bănuți în plus. Sfatul meu este să cumperi o ușa celulară pregătită pentru vopsit din hipermarketurile cu materiale de construcții (~150Lei) și vei ieși mai câștigat atât din punct de vedere al costurilor cât și al calității lucrării fără prea multe bătăi de cap.

                      Comentariu

                      • nidac
                        Incepator
                        • 25.dec.2011
                        • 39

                        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Mobila facuta de mine

                        Multumesc PROfan.
                        Ideea cu usa e buna, dar nu este suficient de inalta pe cit am eu nevoie(2500mm).
                        Curbarea mai are loc daca sint montate cele 9 balamale si inchiderea o fac in doua puncte?

                        Comentariu

                        • PROfan
                          Moderator
                          • 10.apr.2011
                          • 662

                          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Mobila facuta de mine

                          Diferența de 450=2500-2050 o poți suplimenta cu 2 ușițe din PAL.
                          Din experiența mea curbarea este inevitabilă pentru un panou atât de mare cu greutatea de ~25KG.

                          Comentariu

                          • Razvan0606
                            Incepator
                            • 13.oct.2015
                            • 6

                            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Mobila facuta

                            Va salut,

                            sunt nou pe forum, si mi-am facut cont special pt a va intreba ce si cum montez un sistem culisant pt o vitrina ?
                            Vitrina am facut-o eu cu materiale de la Merlyn (Chitila) si are 200 cm x 200 cm, usile de sticla de 6 mm au 200 cm x 198 cm
                            Pe unde am intrebat mi-au cerut 1100-1600 ron pt vitrina cu tot cu usile de sticla, dar e cam mult pt bugetul meu.
                            As fi recunoscator (cu o bere si nu numai) daca ar putea cineva sa ma ajute si fizic la montat, nu prea mi-a iesit drept cantul pus cu fierul de calcat si cred ca as avea nevoie si sa frezez "talpa" si "capacul" vitrinei

                            Multumesc anticipat pt orice sfatClick pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	vitrina.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	114,2 KB 
ID:	623538

                            Comentariu

                            • PROfan
                              Moderator
                              • 10.apr.2011
                              • 662

                              Răspuns la: Mobila facuta de mine

                              Pentru problema dată eu a-și folosi sistem Berg 1074. Merge și sticlă cu grosimea de 4mm.
                              Fișiere Atașate
                              Ultima editare de PROfan; 13.oct.2015, 12:34. Motiv: Introducere poză

                              Comentariu

                              • PROfan
                                Moderator
                                • 10.apr.2011
                                • 662

                                Răspuns la: Mobila facuta de mine

                                Din poza atașată nu-mi dau seama cum glisează cele două geamuri. Măsoară-le cu rigurozitate (mm) și postează dimensiunea lor. În funcție de acestea și sistemul de glisare ales se calculează dimensiunile golului dulapului (lungimea și înălțimea).
                                Fișiere Atașate

                                Comentariu

                                Procesare...